• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Emlak Komisyoncular Odası Ekspertiz Raporuna Karşı Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeni hayata geçirilecek uygulamaya göre ev, iş yeri ve arsaların bedelinin ekspertiz raporu ile belirlenmesinde alınacak rapor ücretinin vatandaşlara ekstra bir yük getireceğini vurgulayan Malatya Emlak Komisyoncular Odası Başkanı Özgül, “Bu çalışma sektörü daha büyük bir sıkıntıya sokacaktır, gerçek satış değerlendirmelerinin yetkisi emlakçılar odasına verilmesi gerekmektedir, şehrimizde ekspertiz raporu hazırlayan bir çok kişi, oda üyelerimiz emlakçıların görüşünde faydalanmaktadırlar, onun için bu gayrimenkullerin satışlarının gerçek değerlendirilmesi emlakçılar odasınca yapılması hem vatandaşın hem de devletin lehine olacaktır.” dedi

Emlak Komisyoncular Odası Ekspertiz Raporuna Karşı Çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen uygulama ile artık ev, iş yeri ve arsalar tabudaki değerlerine göre satılacak. Bu bedeli ise ekspertizler belirleyecek. Konuyla ilgili Malatya Emlakçılar odası Başkanı Ali Özgül ile konuştuk. Ekspertiz raporlarında alınacak ücretin vatandaşa ekstra bir yük getireceğini vurgulayan Özgül sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ülkemizin lokomotifi olan ve ekonomimizin gelişmesinde yaklaşık yüzde 50 gibi bir paya sahip gayrimenkul sektörü 2017 yılı içerisinde yüzde 50’lik payını 2018 yılı içerisinde yüzde 20’lere kadar gerilediği görülmektedir. Bu durum tüm ülkemizi etkilediği gibi şehrimizi de etkilemektedir. Devletimizin bu sektörü ayakta tutabilmek için çok büyük çalışmalar yaptığını biliyoruz ancak sektöre yapılan iyileştirme için finansman desteklemeler yeterli gözükmüyor. Sektörün hareketlenmesi için önce Bankaların Konut Kredi faizlerinin 2017 yılı seviyelerine getirilmesi gerekiyor yani en az yüzde 0,90’lar seviyesine gelmesi, döviz ve altındaki istikrarsızlıktandır, tapu satış harç oranlarının yüzde 4 olan oranı yüzde 2 ye düşürülmesi, inşaat sektöründeki KDV oranın sıfırlanması gerekmektedir. Çevre Şehircilik sayın bakanımızın açıklamalarında anlaşılıyor ki tapu satışları 2019 yılında gerçek bedel üzerinde yapılacaktır, doğru bir karardır ancak satış harçlarının yüzde 2’ye çekilmez ise sektördeki satışları iyice durma noktasına getirecektir. Ayrıca gerçek satış bedellerinin ekspertiz firmalarına tespitini yaptırılacağı söyleniyor bu çalışma sektörü daha büyük bir sıkıntıya sokacaktır, gerçek satış değerlendirmelerinin yetkisi emlakçılar odasına verilmesi gerekmektedir, şehrimizde ekspertiz raporu hazırlayan bir çok kişi oda üyelerimiz emlakçıların görüşünde faydalanmaktadırlar, onun için bu gayrimenkullerin satışlarının gerçek değerlendirilmesi emlakçılar odasınca yapılması hem vatandaşın hem de devletin lehine olacaktır.”

“GAYRİMENKUL SATIŞLARINDA YAŞANAN ARTIŞ YETERSİZ”

Özgül: “Kasım ayı içerisinde TBMM de yasallaşan Kira artış oranları konutlar da ÜFE üzerinde olması sevindiricidir, ancak işyerleri için ise 2020 yılına kadar uygulamada kalacak Tüfe artışlarında ÜFE üzerinde yapılmalı aksi halde bir çok iş yeri işletmecisi ile işyeri mülkiyet sahibi arasında  kira artışlarında sıkıntılar yaşanmasına sebep olacaktır. TUİK’in 2018 Kasım ayı verilerine göre ülkede gayrimenkul satışlarında artışlar olduğu her ne kadar belirtiliyor ise de bu artışların yetersiz olduğunu düşünüyorum, çünkü ülke nüfusumuzun sürekli arttığı şekilde konut satışlarının da daha da artması gerektiğine inanmaktayım, ayrıca değerlendirmede ipotekli satışlarının yüzde 11’lere düşmesi konut kredi faizlerinin yüksekliğindedir, çünkü geçen yıl satışı yapılan satışların yüzde 60 ipotekli yapılırken bu yıl ipotekli satışların yüzde 11’lere gerilemesi konut kredi faizlerinin yüksekliğindedir. Bu sektörün hareketlenmesi için vatandaşlarımıza da büyük sorumluluk düşmektedir, son aylarda bankaların mevduatlara uyguladığı yüksek faiz oranları gayrimenkul alıcılarının banka faizlerine yöneldiği gözükmektedir. Nakit parası olup konut ihtiyacı bulunan vatandaşlarımızın faizde beklememelerini konutlarını almalarını tavsiye ediyorum.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber