• DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  1,1300

 “Emeğimiz ve Geleceğimiz İçin Yaşasın 1 Mayıs”

Veli Ağbaba “iktidar kendi yarattığı krizin bedelini milyonlarca çalışana ödetmeye çalışıyor. Tüm emekçileri emeğin ve alın terinin karşılığını talep etmek üzere 1 Mayıs’ta alanlarda birlik olmaya çağırıyoruz.” dedi

 “Emeğimiz ve Geleceğimiz İçin Yaşasın 1 Mayıs”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, 1 Mayıs öncesi emek dünyasına çağrı yaparak, “Tüm emekçileri geleceğimize, emeğimize ve memleketimize sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta alanlarda birlik olmaya çağırıyoruz” dedi. Ağbaba yaptığı yazılı açıklamada; “Ekonomik kriz işçilerin ve emekçilerin yaşamını gün geçtikçe daha da zor hale getirmekte, yoksulluk Türkiye toplumuna adeta zorla dayatılmaktadır.”

AKP iktidarı döneminde 22 bin işçi iş yerlerinde çalışırken göz göre göre ölüme terk edildiğini vurgulayan CHP Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, “ Ekonomik kriz gün geçtikçe daha da derinleşirken, Ülkemizde işsizlik oranı Cumhuriyet tarihinin en yüksek değerine ulaşarak dar tanımlı işsiz sayısı Türkiye tarihinde ilk kez 4 milyon 668 bine yükseldi. Kayıt dışı ve kuralsız çalıştırma olağan hale getirilmiş, gençler ve kadınlar işsizliğin kıskacına itilmiştir” ifadelerini kullandı.

“İşçiler ve Emekçiler üzerindeki vergi yükü gün geçtikçe artarken, yapılan her zam emekçilerin ücretlerini eritmeye devam ediyor” diyen Ağbaba, “ Asgari ücret yoksulluk sınırının altına gerilerken, milyonlar açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilmiştir. İşçilerin evrensel ve anayasal hakkı olan grevler erteleme adı altında yasaklanıyor, İşçilerin her türlü demokratik hakları yok sayılmıştır.  İşçilerin son kalesi olan kıdem tazminat fona devredilerek işçilerin 83 yıllık mirası ellerinden alınmak isteniyor İşsizlik sigorta fonu işçilerden çok işverenlerin yararlandığı bir yapıya dönüşmüş, bütçesi 130 milyar TL’yi bulan işsizlik sigorta fonundan işçilerin son üç yılda yararlandığı toplam miktar yalnızca 15,3 milyar TL. Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi adı altında kamusal emeklilik sistemi tasfiye edilmek istenmektedir. Ve yine yıllardır devlet memurlarının güvencesi olan 657 sayılı yasa esnetilmek istenmekte. Memurların iş güvencesine göz dikilmektedir.” dedi.

Ağbaba açıklamasının sonunda emekçilere seslenerek; “CHP Emek Büroları olarak tüm çalışanlarımızı; Kıdem Tazminatının Gasbına, Zorunlu BES Uygulamasına, İşsizliğe Ve Yoksulluğa, İşçi Cinayetlerine, Grev Yasaklarına, Güvencesiz Çalıştırılmaya, İş Güvencemizin Elimizden Alınmasına, Baskıya Ve Sömürüye Karşı, Geleceğimize, emeğimize ve memleketimize sahip çıkmak İçin 1 Mayısta alanlarda birlik olmaya çağırıyoruz. ”dedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber