• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Emaneti Hakkıyla Temsil Edemiyoruz”

Gençlerin İslam’a bakışını değerlendiren İl Müftüsü Çimen, “Gençlik hakikaten önemli… Bugün İslam coğrafyasının fotoğrafını gözden geçirdiğimiz zaman içimizi acıtmakta. Allah Resulü’nün bize bıraktığı emaneti hakkıyla temsil edemediğimizi düşünüyorum. Gençlerimizin İslam’ı iyi temsil etmeleri tarih, kültür ve medeniyetine layık olacak bir nefer olmalarını sağlamamız önemlidir.” dedi

“Emaneti Hakkıyla Temsil Edemiyoruz”

Malatya İl Müftüsü Ümit Çimen ile Mevlid-i Nebi Haftasını,  peygamber efendimizin kişiliği ve gençliğin öneminden bahsettik.

Mevlid-i Nebi Haftası kapsamında ne gibi etkinlikler bizi karşılamaya devam edecek, bu konuda neler dersiniz, peygamber efendimizin kişiliğine dair bu hafta kapsamında neler aktarsınız?

Tarihimizde peygamberimizin dünyaya teşrifleri Mevlid-i Nebi Etkinlikleri adı altında kutlanmakta. Biz tarih boyunca peygamberimiz hayırla yâd etmiş, onu unutmamış, hakikaten peygamberimize değer vermiş bir milletin çocuklarıyız.  O yüzden peygamberimizin adını çocuklarımıza hep vermişizdir. Belki de nezaketen kötü bir söv söylenir diye peygamberimizin adına da laf gelir düşüncesiyle peygamberimizin Muhammed ismini de Mehmet’e dönüştürmüşüz. Kahraman ordumuzun her bir neferine de Mehmetçik diyerek daha iyi bir mana katmışız peygamber sevgisine. Mevlid-i Nebi geleneği 8 asırlık bir geleneğimizdir. Amacımız Hz. peygamberimizi anlamak, sevgi, saygısını ve dini duyguları canlı tutmak.  Bu hafta 19-25 Kasım tarihleri arası Mevlid-i Nebi Haftası. Bu haftada çeşitli etkinliklerle peygamberimizi anacağız. Bu sene belirlenen tema Peygamberimiz ve Gençlik.  Mevlid Kandili programımızı Yeni Camide icra ettik, dün konferansımızı gerçekleştirdik.  Bu hafta içerisinde üniversite öğrencilerine konferanslar düzenleyeceğiz. Malatya müftülüğümüzün gençlik koordinatörleri manevi rehberleri aracılığıyla programlar yapacak.  Huzur evlerimizi, şehit yakınlarımızı, gazilerimizi ziyaret edeceğiz. Kur’an ziyafetleri icra edeceğiz. Sevgili peygamberimizin 1447.  seneyi devriyesinde şanına layık olacak şekilde bunun gayretindeyiz.”

Peki, bu hafta için neden gençlik teması işlendi, gençlik idealizmi için neler söylenebilir?

Bu sene Mevlid-i Nebi Haftasında temanın gençlik olduğunu belirtmiştim. Gençlik önemlidir peygamberimizi de gençliği önemser. Ona inanan insanların arasında gençler hep öndedir, Gençlikle ilgili de kişinin ahiret yolculuğunda gençliğinin nerede tükettiği sorusuna muhatap olmadan hareket edemeyeceğini hatırlatır peygamberimiz. Bir başka hadisi şerifinde hesap gününde arşın gölgesinin dışında başka gölgenin olmadığı bir yerde bu arşın gölgesinde gölgelenen 7 bahtiyar sınıftan bahseder peygamberimiz.  Bu 7 bahtiyar insanlardan biri de Allah’a ibadet eden gençler olduğunu haber verir.  Gençlik bir idealizmin de adıdır.  Genç idealizminden bahsederken tarihimizde Fatih’i bir genç olarak düşündüğümüzde çok genç yaşta devleti yönetmiştir. Gençken yapılacak işlerinin listesinin başına İstanbul’u almak maddesini koyan bir gençtir Fatih. Bu yüzden gençlikteki idealizm önemlidir.  Bu anlamda gençlerimizi tazelemek üzere şairimiz Arif Nihat Asya; “Yürü hala ne diye oyunda ve oynaştasın,  Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın.”  diyerek gençlerimize yol gösterir, bir idealizm aşısı yapar. ‘Bilmem neden gündelik işlerle telaştasın kızım sende Fatihler doğuracak yaşatsın.’ diyerek genç kızlarımıza da gençlik idealizmim verir, ufuk çizen sözlerdir bunlar.  Peygamberimiz genç tarifi yaparken şöyle buyurur; ‘Pehlivana, yiğit güçlü rakibini yenen değil nefsini yenen, nefsine hâkim olandır.’ buyurur. Kur’an’daki gençlerden de örnek verecek olursak Hz. İbrahim’den genç olarak bahsedilir. Ne yapmıştır o tevhit inancının temellerini oluştururken insanların putlara tapmasının önüne geçmiştir. Yine peygamberimizin diliyle bize model olarak gösterilen Hz. Ali vardır. Peygamberimiz bu konuda; ‘Ali’den başka genç yoktur Zülfikar’dan başka da kılıç yoktur.’ diyerek Ali’nin mertliğini bize örnek olarak gösterir… Gençlik hakikaten önemli bugün İslam coğrafyasının fotoğrafını gözden geçirdiğimiz zaman içimizi acıtmakta. Allah Resulü’nün bize bıraktığı emaneti hakkıyla temsil edemediğimizi düşünüyorum. Bu anlamda gençlerimizi sevgili peygamberimizin o davetiyle buluşturmak önemlidir.  Gençlerimizin İslam’ı iyi temsil etmeleri tarih, kültür ve medeniyetine layık olacak bir nefer olmalarını sağlamamız önemlidir.  Bunu yapabilirsek bu sorumluluğumuzu bir nebze de olsa yerine getirmiş olacağız. Ben Mevlid-i Nebi Haftası faaliyetlerinin hayır huzur getirmesini Cenabı Hak’tan niyaz ediyorum.

Hanife Sarı’ nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber