• DOLAR
  6,8655
 • EURO
  7,7893
 • ALTIN
  397,92
 • BIST
  1,1348

Eleştiren Değil Hizmet Eden Başkan Turan Karadağ!

Uzun yıllardır hizmet bekleyen ve birçok konuda mahrum kalmış bir ilçenin kötü talihini değiştirmek için kolları sıvayan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ’ı gazetemizde misafir ettik. Yaptığı ve yapacağı projelerle taşın altına ilk önce kendi elini koyan  Başkan Karadağ, bizlere İlçenin son durumu ve hizmet süreci hakkında bilgi verdi.

Eleştiren Değil Hizmet Eden Başkan Turan Karadağ!

Uzun yıllardır hizmet bekleyen ve birçok konuda mahrum kalmış bir ilçenin kötü talihini değiştirmek için kolları sıvayan Hekimhan Belediye Başkanı Turan Karadağ’ı gazetemizde misafir ettik. Yaptığı ve yapacağı projelerle taşın altına ilk önce kendi elini koyan  Başkan Karadağ, bizlere İlçenin son durumu ve hizmet süreci hakkında bilgi verdi.

Turan Karadağ kimdir? Nerelidir? Neden Hekimhan ilçesine Belediye Başkanı olmayı düşündünüz?

Hekimhan Çanakpınar Mahallesinde doğdum. Ortaokul ve Liseyi Hekimhan’da bitirdim ve İstanbul’da yüksek tahsilimi yaptım. Orman Yüksek Mühendisiyim. Okul bittikten sonra askerliğimi yaptım ve iş hayatına atılmaya karar verdim. Kendi işimi kurdum ve halen İstanbul’da iki şirketim var. Ben doğduğum büyüdüğüm yere hizmet etmek istiyorum dedim. Hekimhanlılar sağ olsunlar beni bağırlarına basarak, Belediye başkanı yaptılar.

Hekimhan sizce nasıl bir yapıya sahip. Halk sizleri benimsedi mi?

Hekimhan öyle bir yer ki tamamen bir mozaik. Alevi’si Sünni’si, Sağı solu hiç bir olay yok. Normal şartlarda ben Hekimhan’ı alevi biri olarak gönül tutmadan seçtim. Bu tüm Türkiye’ye örnek olması gereken bir durum. Biz insan odaklıyız, insanları seviyoruz. Kurşunlu mahallesinde 120 oyun geçmeyen bir rakam vardı. Seçime girdiğimde Kurşunlu’daki vatandaşlardan 550 oy aldım. Bu da ayrımının olmadığını gösteriyor. Tek bir hedefimiz var, İnsana Hizmet!

Göreve başlayınca bizden önce görevini yapanlara teşekkür ederek başladık. Kimseye borç bıraktı ya da borç aldık şeklinde bir söylemde bulunmadık. Biz bu durumu bilerek geldik. Ne yapabiliriz diye geldik biz buraya.

Birçok konuda taşın altına elini ilk koyanlardan oldunuz. Peki bunun nedeni nedir?

31 Mart 2019 da Belediye Başkanı olduğumda neler yaparım diye projelerimler beraber gelmiştim. Belediye Başkanı olduktan sonra ilk işim öğrencilere burs verme sözünü yerine getirmek oldu. Belediye Başkanı olduğumdan beri 165 öğrenciye şahsım olarak burs veriyorum.

Köylerin içme sularında sıkıntı vardı. Sıkıntıların çözümü için bir sondaj makinesinin alınması gerekiyordu. Yine kendi bütçemden bir sondaj makinesi alarak Hekimhan Belediyesi bünyesine kattık Geçtiğimi yıl içerisinde 12 köye sondaj vurduk. Bu sondaj çalışmalarında 8 köyde su çıktı ve birçok kişinin dualarını aldık. Benim kendime yol olarak benimsediğim bir ilkem var, ”Halka hizmet hakka hizmettir.” Bu şuurla yolumuza devam etmeye çalışacağız.

Hazırladığınız projelerinizin süreci hakkında bilgi verebilir misiniz? Hayata geçirilmeyi bekleyen projeleriniz var mı?

Belediye Başkanlığı seçimlerinde Hekimhanlı hemşerilerimize birçok söz verdik ve Allah’ın izniyle bu kadar kısa bir sürede birçok projemizi başarılı şekilde bitirdik. Şuana kadar, İlçe Merkezi ve mahallerde kaldırımlar düzenlendi, tuvalet bakımı ve temizliği yapıldı. ilçe mezarlığında açık alan düzenlendi ve 200 kişilik kapalı mekan yapıldı. Belediyemizin bünyesinde 3 yıldızlı Otel ve restoran hizmete girdi. Büyükşehir Belediyesi iş birliği yaparak asfaltlama çalışmaları yapıldı. İlçenin alt yapı noktasında geliştirilmesi için Bakanlıklarla sürekli istişare halindeyiz. İlerleyen günlerde de bu konularla ilgili müjdelerimizi vereceğiz. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalarda mümkün olduğunca Belediye’nin kasasından para çıkarmamaya çalıştık. Hazırlattığımız projelerin büyük bir kısmını ücret ödemeden yaptırdık. Bundan sonraki süreçte yapacağız dediğimiz projeler mevcut. Projesi  tamamlanan Çok Amaçlı Kültür Merkezi, Spor Kompleksi, cadde ışıklandırmaları ve ağaçlandırma çalışmaları, Hayvan Pazarı yapılacak, sokak iyileştirme projelerimiz mevcut, Anayol üstünde belediyemize ait dinlenme tesisi ve satış mağazası yapılacak.

Sizden önceki yönetim sürekli Büyükşehir ile sorun yaşandığını belirterek bir nevi bu durumun arkasına sığınıyordu. Parti farklılığı ilçe ve Büyükşehir arasında bir uyuşmazlığa neden oluyor mu?

Büyükşehir ile birçok ortak çalışmamız oldu. Selahattin Başkanın Büyükşehir’de olması Hekimhan için büyük bir şans. O da Halka hizmet Hakka hizmettir diyor, ben de aynı düşüncedeyim. İkimizin tek bir derdi var. Selahattin Başkan sen şu partidensin demiyor. Ben de parti gözetmeden o benim Belediye Başkanımdır, partisi farklıdır. Bizlere her zaman destek olmuştur, her ziyaretimizde boş çevirmemiştir bizi. Başkası olsa yine anlaşamazdı belki ama benim şanslı olduğum yönlerden birisi de, Selahattin Başkan gibi bir başkanın olmasıdır.

Nihal Ağca ve Ebubekir Atilla’nın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber