• DOLAR
  6,8166
  %0,03
 • EURO
  7,4142
  %-0,21
 • ALTIN
  378,28
  %-0,47
 • BIST
  8,2974
  %0,04

Elektrik Tesisatı Bakımını İhmâl Etmeyin!

Kış mevsimin yaklaşmasıyla birlikte meydana gelecek yangınlara karşı alınması gereken küçük ama hayat kurtaran önlemler ve bakımlar var. Bu bakımların en önemlisi ise elektrik tesisatının kontrol edilmesi. Bu yenilemeyi yaparken ucuz ürünlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Uzmanlar üç kuruş kâr edeyim derken canınızdan olmayın diye vatandaşları uyarıyorlar

Elektrik Tesisatı Bakımını İhmâl Etmeyin!

Kış mevsimin yaklaşmasıyla birlikte meydana gelecek yangınlara karşı alınması gereken küçük ama hayat kurtaran önlemler ve bakımlar var. Bu bakımların en önemlisi ise elektrik tesisatının kontrol edilmesi. Bu yenilemeyi yaparken ucuz ürünlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan Uzmanlar üç kuruş kâr edeyim derken canınızdan olmayın diye vatandaşları uyarıyorlar

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte olası yangınların ve kazaların önüne geçmek için alınması gereken hayatı önlemler var. Bu önlemlerin başında ise elektrik tesisatı bakımı geliyor. Elektrik tesisatından kaynaklı yangınların yaşanmaması için Elektrikçi Nusret Kurt ile yapılması gerekenleri ve alınması gereken önlemleri konuştuk. Kışın elektriğe aşırı yüklenmeden dolayı yangınların yaşandığını ifade eden Kurt şunları dile getirdi: “ Elektrikten dolayı çıkan yangınların sebebi kalitesizlik. Özelikle 3’lü grup prizlerden kablolar da yaşanıyor. Bu prizler piyasada çok kalitesiz olarak satılıyor. 3-5 liraya satılıyorlar. İçine baktığın zaman içinde bakır olarak hiçbir şey yok. Genelde onların bacakları bakır değil saç oluyor. Vida falan yok çok uyduruk malzemelerden yapılıyor. Genelde de yangınlar bunlardan çıkıyor. Prizler zamanla deforme olup bozulunca, kablolar da ince olunca yangınlar bunlardan kaynaklanıyor. Tesisatlarımızın çoğu eski. 10-15 yıl önce yapılan çoğu binamızda kaçak akım rölesi yok.”

“UCUZ MALZEMELER BİRÇOK CANA MAL OLUYOR”

Kışın aşırı yüklenmeden dolayı da yangınlar çıktığını kazalar yaşandığını vurgulayan Kurt: “Kışın elektriğe daha fazla yüklenme olduğu için daha fazla yangınlar yaşanıyor. Isıtıcılar, klimalar kullanılınca elektriklere aşırı yükleniliyor. Özellikle ısıtıcıların bazılarında devrilme emniyeti olmuyor. Devrildiği zaman kapanmayınca yangın kaçınılmaz oluyor. Ucuz malzemeler kullanıldığında aşırı derece de yüklenince sigorta da atmazsa yangın çıkıyor. Bunları kontrol edecek yanlış uygulamaları belirleyecek bir denetim maalesef yok. Bir ya da 2 yılda bir denetim yapılması lazım. Evler yaşam alanlarımız devletin gelip denetim yapması eksiklerimizi söylemesi lazım. Devletin, belli kurumların bu yangınların önüne geçmesi lazım. Belli tedbirler alması lazım. Örneğin asansörlerde sürekli kazalar yaşanıyordu şu anda bir kuruluş onları denetliyor. Uygun olmayanları hizmete kapatıyor. Bu tür şeyler elektrikte de yapılmalı. Bizde çok ehliyetsiz, yetkisi olmayan kişiler çalışıyor. Cebine pense tornavida koyuyor, elektrikçiyim diye piyasada geziyor, iş yapıyor. Dükkânı yok vergi vermiyor sigortası hiçbir şeyi yok.  Devlet bunlara karşı da gerekli tedbirleri alması lazım.” dedi.

“MİLLET UCUZA KAÇINCA YANGINLAR KAÇINILMAZ OLUYOR”

Aldığımız elektrikli aletlerinin bakımlarını, kontrollerini yaptırmamız gerektiğine değinen Kurt sözlerine şunları ekledi: “ Elektrik tesisatlarının belli aralıklarla kontrol ettirmeleri lazım. Prizi bu gün takıyorsun ama aradan 3-5 sene geçince o prizde sıkıntılar olabiliyor. Yıllık rutin olarak bunların kontrol edilmesi lazım. Test edilse,  bakılsa bu tür olayların önüne geçilebilir. 2-3 milyara televizyon alıyor insanlar gelip bizden 3’lü grup alacak en iyisi 12-13 lira ama 5 liraya satan yerler var diye bize tepki gösteriyorlar. Millet ucuza kalitesize kaçınca yangınlarda kaçınılmaz oluyor. Kış gelmeden önce evlerde herhangi bir bakım tesisat yenileme yapılmıyor. Her şeyin belli bir ömrü var biz bunu dikkate almıyoruz. İnsanlarımız bilinçsizlikten ve imkânlarının olmamasından dolayı kalitesiz ürünler alıyor. 3 liraya bana 3’lü priz ver diyor ‘yangın çıkar evini yakarsın’ diyorum, ‘bozulursa getiririm sen ne yaparsan yap’ diye bana söylüyorlar. 3-5 lira fazla verse bu yangınların önüne geçilecek. Vatandaşın söylenen şeyi yapması lazım ama yapmıyorlar. Ucuz malzeme almaması lazım.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber) 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber