• DOLAR
  8,3757
 • EURO
  9,7665
 • ALTIN
  506,15
 • BIST
  1,1647

Ekmek Zammı İçin Masaya Oturulsun!

Malatya’da 18 Temmuz’da Malatya Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi maliyetlerin arttığı gerekçesiyle pideye 25 kuruş zam yapıldığını duyurması üzerine, Malatya’da neredeyse her fırında pidenin fiyatı 1.25 TL’den 1.50 TL’ye çıktı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan denetimlerde 60 fırına tutanak tutulmasının ardından Fırıncı Esnafı çıkmaza girdi. “Zam yapılmalı mı? Yapılmamalı mı? “ sorusunu Kurumların bir birine savaş açarak çözemeyeceği düşüncesinde olan Fırıncı Esnafı bir çözüm istiyor.

Ekmek Zammı İçin Masaya Oturulsun!

Malatya’da 18 Temmuz’da Malatya Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi maliyetlerin arttığı gerekçesiyle pideye 25 kuruş zam yapıldığını duyurması üzerine, Malatya’da neredeyse her fırında pidenin fiyatı 1.25 TL’den 1.50 TL’ye çıktı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan denetimlerde 60 fırına tutanak tutulmasının ardından Fırıncı Esnafı çıkmaza girdi. “Zam yapılmalı mı? Yapılmamalı mı? “ sorusunu Kurumların bir birine savaş açarak çözemeyeceği düşüncesinde olan Fırıncı Esnafı bir çözüm istiyor.

Malatya’da son 2 ay içerisinde gündeme ara ara gelen Pide Ekmeğine yapılan 25 kuruşluk zam polemiği hem Fırıncıları, hem de Vatandaşı çıkmaza sürükledi. Meslek kuruluşlarının kendi içlerinde çıkmaza düşmesinin vatandaşta mağduriyet yarattığını belirten Fırıncı Esnafı, Büyükşehir Belediyesi, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Malatya Fırıncılar Odası ve Ticaret il Müdürlüğü arasında bu sorunun biran önce çözüme kavuşturulmasını istedi.

PİDE FİYATINDA KAFALAR KARIŞIK!

18 Temmuz’da Malatya Fırıncılar Odası un, maya ve diğer girdilere zam gelmesi nedeniyle, ekmekte yeniden fiyat ayarlamasına gitti. 24 Haziran 2019’da 170 gramı 1 TL’den satılan pide ekmeği, 1,25 TL’ye yükseltilmişti. Fırıncılar Odası’nın aldığı son zam kararı gereği ekmeğin gramajı 170’de tutularak fiyatı 1,25 TL’den, 1,5 TL’ye çıkarıldı.

Akabinde 22 Temmuz tarihinde Malatya Fırıncılar Odası Başkanlığı tarafından pide fiyatlarına yapılan zam ile ilgili konuşan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı (MESOB) Şevket Keskin,” Fırıncılar odası tarafından açıklanan pide gramajı ve zamlı fiyatlar kanunsuzdur ve hiçbir geçerliliği yoktur” dedi.

3 Eylül’de Valilik aracılığıyla Ticaret İl Müdürü Ahmet Demirbağ imzasıyla yapılan yazılı açıklamada ise pide ekmek fiyatlarıyla ilgili geçerli tarifenin “200 gram pidenin 1,25 TL” olduğunu belirtilmişti. “Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf ve Sanatkârlar Odasının 29.06.2020 tarihli ve 2020/25 sayılı kararında yer alan 170 gr pidenin fiyatı 1.50 TL Fiyat rayici Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliğince onaylanmadığı görülmüştür. Bu durumda:  Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin 31.12.2018 tarih ve 15 sayılı kararı ile 200 gr pide ekmek 1.25 TL olarak belirlenmiş ve belirlenen tarife Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçıları Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı esnaflar için halen yürürlüktedir. Malatya Ticaret ve Sanayi Odasının 31.07.2019 tarih ve 17 no.lu kararı ile 200 gr somun ekmek (francala) fiyatı 1.25 TL olarak belirlenmiş olup; Malatya Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı esnaflar için halen bu yürürlüktedir.” ifadelerine yer verilmişti.

Son olarak 18 Eylül’de Büyükşehir Belediyesi Zabıta ekiplerince Eylül ayı içerisinde 142 pide fırının denetlendiği 60 fırında gramajı eksik ekmek satıldığı için tutanak tutulduğu bilgisi Büyükşehir Belediyesi tarafından paylaşılmıştı.

“YETKİLİLER KONUYA EL ATSIN”

Ticaret il Müdürlüğü tarafından yapılan net duyuru ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan denetimlere rağmen Fırıncı Esnafı bildiğini okuyor. Kentin hemen hemen her noktasında bulunan pide fırınlarında el altından işletilen yeni tarifeyle vatandaştan usulsüz para alınıyor. Meslek kuruluşlarının aldığı karara uyan Fırıncı Esnafı, hem vatandaştan hem de Odalardan tepki gördüklerini belirtti. Fiyatları yükseltmeyen ve eski tarifeyi uygulayan Fırıncılar “ Odanın kararına mı uysak yoksa Ticaret İl Müdürlüğüne mi uysak bilemedik. Deprem denildi, Pandemi denildi toptancılar zam yaptı. Maliyetler yükseldi. Bizle de bekliyoruz. Fırın işletmek için Fırıncılar Odasına kaydı zorunlu hale getiren sistem o odanın belirlediği fiyatı kabul etmiyor. Bizler de eski fiyatta vermek zorunda kalıyoruz. Fiyat ve Gramajda Fırıncı arkadaşlarımızın çoğunluğu oynamadı. Yetkililer bir masaya otursunlar bu konuya bir el atsınlar. Bizler de mağdur oluyoruz.” sözlerini kullandı.

“FİYAT İÇİN MASAYA OTURULSUN”

Pide fiyatlarında tam manasıyla bir çözüm bulunamadığını belirten Vatandaşlar ise, mağdur olduklarını söylüyor. Muhabirlerimizin “ Pideye zam tartışması ile ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna vatandaşların verdiği cevaplar ise şu şekilde;” Ekmeğin dinimizde büyük bir önemi var. Ekmek üzerinden birbiri ile inatlaşan yöneticileri görüyoruz. Fırıncıların bu durumda bir suçu yok bence. Biri diğerinin geri adım atmasını bekliyor. Bu seferde haliyle kafası karışan esnaf ikiye bölünüyor. Zam yapan ve zam yapmayan diye. Ekmek her zaman tek fiyattan satılır. Bu duruma bir el atılması lazım. 200 gram ekmeği 1.25 TL’ye almak bizler için büyük bir kar ama, fırıncılar zarar ediyorsa da bunun düzenlenmesi lazım. Ortak bir kararın alınması gerekiyor. Fırında kürekler bu sefer haksız çalışıyor. 170 gram ekmeğin 1.50 TL’ye çıkarılması büyük bir sorun. Umarım Malatya’nın siyasileri bu duruma sessiz kalmaz. Gerçekten bu memleketi düşünen kişi bu konuya el atar.”

>> Ebubekir Atilla – ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber