• DOLAR
  7,2599
 • EURO
  8,5132
 • ALTIN
  441,09
 • BIST
  1,1720

Ekmeğe Zam Kapıda

Son zamanlarda, Un, Odun, İşçilik Doğalgaz, Elektrik fiyatlarında meydana gelen artışlar fırıncı esnafını sıkıntıya soktu. Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi yaptığı açıklamada ekmeğe zam yapmanın artık kaçınılmaz hale gediğini söyleyerek önümüzdeki günlerde ekmek fiyatlarının artacağını ifade etti

Ekmeğe Zam Kapıda

Son zamanlarda, Un, Odun, İşçilik Doğalgaz, Elektrik fiyatlarında meydana gelen artışlar fırıncı esnafını sıkıntıya soktu. Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanı Mehmet Büyükelçi yaptığı açıklamada ekmeğe zam yapmanın artık kaçınılmaz hale gediğini söyleyerek önümüzdeki günlerde ekmek fiyatlarının artacağını ifade etti

Malatya Fırıncılar ve Unlu Maddeler İmalatçılar Odası Başkanlığına Mehmet Büyükelçi konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada ‘Bizim için ekmek zammı artık kaçınılmaz oldu’ diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü. “Daha önceki toplantılarımızda 2019 yılı için ekmek zammı olmayacağını söylemiştim. Ancak un fiyatlarına yüzde 20 civarında, oduna ise yüzde 100’e varan bir zam geldi. Doğalgaz, elektrik, su faturalarını da saymıyorum. Önümüzdeki ayda asgari ücret zamlanacak. Bizim için ekmek zammı artık kaçınılmaz oldu.”

RUHSATSIZ FIRINLAR ÇOĞALDI

Lokanta adı altında çalışan işyerleri içinde bulunan fırınların da normal ekmek satışları yaptıklarını kaydeden Büyükelçi, bu tür yerlerin dışarıya ekmek satmasının uygun olmadığını hatırlatarak açıklamasının şu şekilde sürdürdü. “Bir de her tarafta fırınlar açılmaya devam ediyor. Hem Battalgazi ilçesinde hem de Yeşilyurt ilçesinde lokanta adı altında ruhsat veriliyor. Fırın ruhsatı ve devri normalde verilmiyor. Sadece fırınlar miras kalabiliyor. Ruhsat veren yetkililer nasıl lokantadaki fırınlara ruhsat veriyorlar bizler anlamadık. Fırınların çoğalması da ekmek fiyatlarının zamlanmasına neden olacak. Her yerde yufka ekmek satılıyor. Her binanın altında neredeyse yufkacı var. Yapılan bu yufkaların sağlıklı olup olmadığını da bilmiyoruz ve bunun nasıl denetildiğini anlamıyoruz. Ekmek belirli bir standartta üretilmeli ki, fırıncı esnafları para kazansın. Fırın enflasyonu yükseldi ki, esnaflar nasıl para kazanacaklar, ürettikleri ekmekleri nasıl satacaklar? Bu tür faktörler ekmek zammını zorunlu kılıyor.

LOKANTALAR EKMEK SATMAYA BAŞLADI

Öte yandan her apartmanın altına lahmacun salonu adı altında fırınlar açılmaya devam ediyor. 10 yıldır komşumuz Elazığ’da fırın devri verilmiyor. Adıyaman’da yine fırın ruhsatı verilmiyor. Biz de neden veriliyor bunu bir türlü anlayamadık. Fırınlar arasındaki mesafenin 250 metre olması yönünde bir yönetmelik var. Bu mesafe Malatya’da ne yazık ki, 100-150 metre. Binaların altındaki fırınlar deprem riskini de beraber getirmesi, binalar altındaki fırın enflasyonu azaltmak gayeydi. Malatya’da ise binaların altındaki fırın sayısı tam aksine çoğalıyor. Neden böyle bir şey var, hangi şartlarda fırın ruhsatı veriliyor, biz bunun cevabını belediye başkanlarımızdan bunun cevabını kamuoyuyla paylaşmalarını istiyoruz. Bu gibi nedenler ekmeğe zam yapmamızı kaçınılmaz kılıyor. Biz istiyoruz ki zammı hemen yarın yapalım. Emin olun ki maliyetleri artık cebimizden karşılıyoruz. Özellikle pide ekmek yapan esnaflarımız tamamen zarar ediyorlar. Pidenin maliyeti çok fazla, el emeği çok fazla. 2020 yılında zam kaçınılmaz. Hem somun ekmek hem de pidenin fiyatı 1,5 TL olacak.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber