• DOLAR
  6,1092
  %0,28
 • EURO
  6,6285
  %0,24
 • ALTIN
  322,13
  %1,39
 • BIST
  7,9302
  %0,40

Ekim Nisan Sonuna Kaldı

Nisan ayının yağmurlu geçmesi Şeker Pancarı ekimlerini de geciktirdi. Şubat sonunda başlayıp Nisan ayının başında bitmesi planlanan ekimler nisan sonuna kaldı. Şu ana kadar ilimizde ekimlerin yüzde 20’si gerçekleşirken üreticiler ekimin kalanı için havaların düzelmesini bekliyor

Ekim Nisan Sonuna Kaldı

Nisan ayının yağışlı geçmesi pancar ekimlerini etkiledi.  Şubat ayında başlayan ve Nisan ayında ekimi bitmesi gereken şeker pancarı ekimleri nisan ayının sonuna kaldı. Şimdiye kadar ekilecek pancarın yüzde 20’sinin ekildiği alanlarda üreticiler yağışların durmasını bekliyor. Ekim yapılan alanlarda ise pancarlar ise çimlenmeye başladı.

BU YIL Kİ KOTA 580 BİN TON

Türk Şeker’e bağlı Malatya Şeker Fabrikası Gün geçtikçe üretim kotasını yükseklere taşıyor. Her yıl kotasını artıran fabrika Yazıhan bölgesinde yeni açılan pancar ekim alanları ile birlikte 580 bin tonluk kota ile sezona başlamayı planlıyor.  Üretilen pancarların yaklaşık yüzde 40-45’lik bölümü Malatya’dan karşılanacak. Yazıhan bölgesinde yeni işletmeye alınan 30 bin dönüm sulu alanın 28 bin dönümünde Bu yıl pancar ekimi yapılıyor. Geçen yıl 10 bin dönüm alanda ekilen pancar sahası genişletilerek bu yıl tamamen programa alındı. Malatya için dezavantaj olan diğer bir durumda Malatya pancarının daha kaliteli verimi daha yüksek ulaşımı daha rahat olmasından nakliye konusunda da destek sağlıyor. Diğer yandan pompacıların sulamaya açılmasıyla birlikte Fethiye bölgesinde yer alan 20 bin dönüm Ekim alanında sisteme alınması ile ekim sahası genişleyecek. Bunun yanında Önümüzdeki dönemlerde Yoncalı Barajı’nın 50 bin dönüm civarındaki arazisinin açılması hayata geçmesi ile bölgedeki pancar üretim cazibesi daha da artacak.

FABRİKA 15 NİSANDA REVİZYONA GİRİYOR

Diğer yandan 63 dönem pancar Ekim kampanyasından önce de fabrika revizyona girecek. Yapılacak revizyonda 10 milyonluk yatırım Ödediğimiz onaylandı. 1 Eylül’e kadar sürecek revizyon çalışmalarında birincisi ciddi bir enerji tasarrufu sağlayacak. Şeker üretim verimliliği artıracak işgücü tasarrufu sağlanacak. Yeni sistemi teknolojideki ilerlemeler eklenecek en son teknolojiye ve yeni nesil otomasyon şekilde şeker üretilecek kalite fark olmayacak ancak meydana gelen küçük kayıp kaçaklar da küsme çamur ve su içerisinde hatır turunda gideri şekerlerde daha randımanlı bir şekilde elde edilecek.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber