• DOLAR
  6,8172
  %0,04
 • EURO
  7,4181
  %-0,16
 • ALTIN
  378,72
  %-0,35
 • BIST
  8,2952
  %0,01

Eğitim-Bir Sen Basınla Buluştu

Kasım ayında yapılan kongre sonucu Eğitim- Bir Sen Şube Başkanı olan Hüseyin Söylemez basın mensuplarıyla kahvaltıda buluştu

Eğitim-Bir Sen Basınla Buluştu

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Hüseyin Söylemez basın mensuplarıyla Öğretmenevinde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.  Kahvaltıya Memur-Sen 1. No’lu Şube Başkanı Hüseyin Söylemez, Başkan Vekili Bilgihan Güler, Başkan Yardımcılarından  Ramazan Karaca, Abdullah Aksoy, Mehmet Sevim, Necip Katı, Hamit Memur, Büyükşehir temsilcisi Ömer İpek, Battalgazi Temsilcisi Sedat Özkan, Yeşilyurt Temsilcisi Vahap Yıldız, Kadın Komisyonu Başkanı Nurgül Yakın, Songül Apaydın Kelleş, Aliye Bilek ve basın mensupları katıldı. Burada konuşan Söylemez şunları dile getirdi: “Basın olmazsa olmazımızdır ve bizim için önemlidir. Basının fikri ve zaman zamanda eleştirilerini almak, yolumuza güç katacaktır. Eğitim Bir- Sen olarak bu dönemde düşündüğümüz, uygulamayı hedeflediğimiz bir takım ilkelerimiz olacak. Seçim arifesinde söylediğimiz sözlerin başında tabi ki, ilkelerimiz vardı. Bunlar, Kurumsal kimliğin hâkim olduğu, üyelerini ötekileştirmeyen, kuşatıcı, özeleştiriye açık, istişarenin hâkim olduğu, üyelerine aidet duygusu kazandıran, üyeleri için eğitim programları hazırlayan kurumların doğrularına destek, yanlışlarına sendikal tavır koyan ilkeler üzerinden özgün, özgür ve öncü bir sendikacılık sloganıyla yola çıktık. Seçim arifesinde, bütün eğitim çalışanlarından ciddi bir teveccüh gördük. Yükümüz ağır ve sözlerimiz seçim gününde kalmayacak. Bundan sonra inşallah bu ilkeler ışığında sendikamız bir ivme kazanacaktır. Kurumsal kimlik derken, bizim için önemeli olan kişilere bağlı olan değil, kişilerin değişmesiyle birlikte oradaki o güzel kültürün değişmeyeceği. Ancak kişilerin liderliği sayesinde oraya değer katacağı bir kimlik. İsimler üzerinden artık paslaşmanın olmadığı, ilkeler üzerinden hareketle her türlü işlemin yapıldığı bir anlayış. Önce eğitim Eğitim Bir- Sen olarak biz kendi kimliğimizi koruduktan sonra paydaşlarımız olan kurumların da bu kimliğini oluşturacağız. Bu konuda gerçekten doğrularına destek olup, yanlışları noktasında da, asla yanlışlıklarını görmezden gelmeden çok kırıcı olmadan yapıcı eleştirilerde bulunacağız. Sendikamız kurucusu Akif İnan’ı anıyorum. Kurucu Genel Başkanımız bu sendikayı kurarken şöyle demişti; ‘ Arkadaşlar bizler bu sendikayı sadece kendimiz, çevremiz ve düşüncemizde olan insanlar için kurmuyoruz. Bizden olsun, olmasın isterse inancı inancımızın zıttı olsun biri hukuksuzluğa uğradığında onun hukukunu korumakla da biz mükellefiz’ demişti.”

ÖZELEŞTİRİYE AÇIK OLACAĞIZ

Söylemez: “Bugün şapkamızı önümüze koyduğumuzda bırakın dışarıdaki insanların hukukunu korumak, artık çoğaldık zaman zaman bir birimizin hukukunu çiğniyoruz. Bundan vazgeçmemiz gerekir. Özeleştiriye açık olacağız dedik. Dışarıdan gelen eleştiriler bize güç katacak ve hedeflerimize adım adım ulaştıracaktır. Yeter ki eleştiriler iyi niyetli ve amacının dışında olmasın. İstişareye önem vereceğiz. Biz bu yola çıkarken, ani kararlar vermedik. Arkadaşlarımızla çok uzun süre istişarelerde bulunarak bu yola çıktık. Üye ve delegelerimizin neredeyse yüzde 90’ının teveccühünü aldık. Üyeleri için yoğun eğitim programı hazırlayan bir sendikacılık düşünüyoruz. Sadece sendika binasında oturup ya da zaman zaman birkaç kurumu ziyaret edip okul müdür ile veya tabelada fotoğraf çekmekle değil, bu işin öğretmenler odasından, memur, hizmetli ve şef arkadaşlarımızın odasından geçtiğini biliyoruz. Biz sorunları dinleyeceğiz, sorunların üzerine gideceğiz ve asla kaçmayacağız. Ancak en önemli durumumuz, arkadaşlarımızın sorunlarını dinlerken aynı zamanda sorumluluklarını da hatırlatacağız. Çalışma sistemimiz olarak bizler iş yeri temsilcilerimizi bu dönem yoracağız. Arkadaşlarımız okullarda uç beylerimizdir. Arkadaşlarımız o okullardaki sorunları bilmek zorundalar. Üye gitmese bile onlar üyenin ayağına gidecek. 30 ilden büyük Battalgazi ve Yeşilyurt ilçelerimizi pasif duruma getirmekten ziyade bir il gibi çalışmalarını sağlayacağız” şeklinde konuştu.

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber