• DOLAR
  7,6604
 • EURO
  8,9115
 • ALTIN
  458,62
 • BIST
  1,1633
Hanife Sarı
Hanife Sarı
hanifesarii384@malatyasonsoz.com.tr
Edep Ve Hayâ
 • 0
 • 129
 • 07 Eylül 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Edep, güzel terbiye, iyi davranış, güzel ahlak, hayâ, nezaket, zarafet gibi manalara gelir. Hayâ kelimesi ise sözlükte iki anlama gelmektedir. Birincisi er bezidir. Daha yaygın kullanımda ve popüler olan anlamı ise utanma duygusu, utanma, utanç ve sıkılmadır. Öte yandan hayâ kelimesi, dini anlamda Allah korkusu ile günahtan kaçınma, hicab ve edep anlamlarına gelmektedir.

Bu iki kelime de eskiden beri kullanıla gelen sözcüklerdir. Olduğunda övünç duyduğumuz olmadığında da yakındığımız bir durumdur. Özellikle gençler ve yetişkinler arasında sürtüşmelerin kaynağıdır edep ve hayâ.

Anne, baba, çocuk, kardeş, eş vs. arasındaki ilişkilerin sürdürülebilirliğinin adıdır edep ve hayâ.

Edep ve hayâ günlük yaşantımızda önemli bir yer edindiği gibi İslami açıdan da oldukça önemli bir yere sahiptir…

Edep ve hayâ bir insanın, bir evin, bir ailenin herhangi bir ilişkinin sağlam temelidir. Edep ve hayâ yoksa bu kavramlardan bahsedemeyiz.  Kişinin önce kendisine saygısı sonrada çevresine saygısı edebi hayâsı olmalı.

Bazen edep ve hayâ sınırlarımızı aşabiliyoruz yaşadığımız durumlara içinde bulunduğumuz koşullara bağlı olarak ama bu edepsizlik ve hayâsızlığımızı devam ettirmemeliyiz uzun vadeye yaymamalıyız. Yoksa başta çevremizi sonra kendimizi kaybederiz ve insan tek başına hayat sürdürebilecek bir varlık da değil, sosyal bir varlıktır.

Hayâsızlık edepsizlik insanı küfre sürükler, kaba bir kişiliğe büründürür…

Bu sebeple edebi de hayâyı da başkası için değil önce kendimiz için hayatımıza yerleştirmeliyiz, sonra da başkaları için.

Edep ve hayâ üzerine nice şeyler yazılmıştır söylenmiştir ve söylenmeye devam etmektedir ve devam da edecektir. Edep ve hayâ bu noktada önce anneden öğrenilmeye başlar sonra bu halka büyüdükçe büyür. Herkes kendince birine bir şeyler aşılar belki farkında olarak belki farkında olmayarak.

Önemli olan edebi edep gibi hayâyı da hayâ gibi aşılamak ve yaşamak.

Ama günümüze baktığımızda edepsizliği ve hayâsızlığı daha çok kendimize aşılamışız veya çevremize aşılamaktayız. Ama sorsanız bizden daha edeplisi daha hayâlısı yoktur.

Aslında her halde edep ve hayâ sahibi olmalıyız.

Edep ve hayâ bir hırka gibidir. Eğer hiçbir kusuru yoksa gayet hoş görünür,  eğer bir söküğü varsa bir yaması varsa bir yanmış tarafı varsa bir deliği varsa üstünde ne yaparsanız yapın hangi süsle süslerseniz süsleyin altın, gümüş bile olsa o hırka ne göze ne gönle hoş görünür.  Hep bir kusurunun var olduğu giyen kişice de bilinir gören kişice de bilinir.

Bu sebeple edep ve hayâsını iyi kontrol etmeli insan bir an geliyor ikisi ortadan kaybolabiliyor. Bunlar uzun sürmemeli.

Bazıları da vardır barajı geçene kadar edepli ve hayâlı davranır ama edepte hayâda onlarda hiç yoktur. Bunlar asıl korkmamız gereken kişilerdir bunlardan mümkün mertebe uzak durmalıyız. Unutulmamalıdır ki edepli ve hayâlı insan da edepsiz ve hayâsız insan da kimliklerini çok fazla gizleyemez bu noktada söylenen sözlere, yapılan davranışlara, gösterilen tutumlara iyice bakmak lazım. edebini ve hayamızı bildiğimiz nice güzel günlere diyorum…

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber