• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Eczacılık Fakültesi 20 Dönümlük Alanda Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriyor

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde 20 dönüm bir alanda otsu ve odunsu tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriliyor. Bahçede yetiştirilen 100’den fazla çeşit tıbbi bitki bir taraftan öğrencilerin eğitimleri için kullanılırken diğer taraftan ise ilaç araştırmalarında kullanılıyor. Ayrıca İnönü Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde kurulan Geleneksel Halk İlaçları Araştırma Merkezi (GEHAM), geçmişte ve günümüzde kullanılan geleneksel ilaçlar ve bitkiler üzerine araştırmalar yapabilecek

Eczacılık Fakültesi 20 Dönümlük Alanda Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriyor

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde 20 dönümlük bir alanda kurulan tıbbi ve aromatik bitki koleksiyon bahçesinde, hem öğrencilerin eğitimi için hem de geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavilerinde destekleyici alanda kullanılabilecek, 100 den fazla tür tibbı ve aromatik bitki yetiştiriliyor. Bu bahçeyi ve yetişen bitkilerin hangi alanda kullanıldıklarını İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yılmaz Çiğremiş ile konuştuk. Bahçede 100’ün üzerinde bitki çeşidi yetiştirdiklerini vurgulayan Çiğremiş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bahçemizde otsu ve odunsu olmak üzere 100’den fazla tıbbi bitki türümüz var.. Seramızda tek yıllık kudret narı yetiştiriyoruz. Kudret narı yatak yaralarına çok iyi gelen bir bitki. Seramızda Büyükayı pençesi yetişiyor. Yaprakları ve kökleri kullanılabiliyor. Beyaz civanperçemi, pembe çiçekli civan perçemi, koyun otu, gül hatmi, aslan pençesi, Frenk soğanı, tıbbi hatmi, hakiki melek otu,  rumi papatya, aslan ağzı, dul avrat otu, acı pelin, güzel avrat otu, asbir, kinoa, mühliye,  enginar, hünnap gibi yüzün üzerinde tür bitkimiz var.”

“BAHÇEMİZ TIBBİ BİTKİ GENETİK KAYNAKLARIN KORUNMASINDA ÖNEMLİ”

Çiğremiş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bu bitkiler araştırmalara materyal sağlıyor. Öğrencilerin uygulamalı olarak öğrenebilmelerinde materyal sağlıyor. Tıbbi bitki genetik kaynakların korunmasında bahçemiz tohum sağlanmasında önemli rol oynayabilmekte. Ayrıca bahçemizden Araştırma yapacaklar için araştırma materyali temin edilebilmektedir.  Bahçemiz özellikle geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavilerine materyal sağlamada etken bir rol oynayabilecektir. 2 seramızda ve 20 dönümlük alanda yetiştirilen bitkiler bir taraftan fakülte öğrencilerinin eğitimlerine fayda sağlarken diğer taraftan Turgut Özal Tıp Merkezi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi’ne de materyal sağlayabilecektir. İnşallah bahçenin geliştirilmesi, canlı tutulması bu bağlamda çok önemli. Biz de oraya gözümüz gibi bakacağız.”

“ÖĞRENCİLERİMİZ GÖREREK TANIYARAK ÖĞRENECEKLER”

Çiğremiş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Fakültemizin böyle bir bahçeye sahip olması bizler için bir avantaj ve gurur kaynağı. Mezun olan öğrencilerimizin eğitimlerinde yeni bir sayfa açıldı. Biz buna eczacılıkta uzmanlık adını veriyoruz. Bunun iki tane dalı var, birisi klinik eczacılık, birisi de fitofarmasi. Fitofarmasi Uzmanlığına Devletimizin yönelmesinin nedeni şu; birçok kişi bitkisel ilaçlar yapıp satmakta, merdiven altı üretimler yaparak  insanlarımızın hayatıyla oynayabilmektedirler. Dolayısıyla Devletimiz şimdi buna el attı ve bu konunun yani bu tip bitkilerle tedavilerin veya ilaçların hazırlanmasının, satılmasının uzman kişilerce yapılması gerekliliğini söyledi. Onun için de fitofarmasi uzmanlarının yetiştirilmesi konusunda önemli adımlar attı.  Hem öğrencilerimiz için hem de uzmanlarımız için uzmanlık eğitimi alacak asistanlarımız için bu bahçe ve bu ortam bulunmaz bir nimettir. Öğrencilerimiz buraya geldikleri zaman bu bitkileri görerek, tanıyarak bize daha çok fayda sağlayabilecekler.”

GELENEKSEL HALK İLAÇLARI ARAŞTIRMA MERKEZİ (GEHAM)  

Daha öncesinde yönetmeliği hazırlanmış olan Geleneksel Halk İlaçları Araştırma Merkezinin yönetmeliğinde ilgili düzenlemeler yapılarak Üniversitemizin birçok bölümünün katkı sağlayacağı multidisipliner bir hale getirildi.  Bu merkezde geleneksel halk ilaçlarının  araştırmasını yapacağız. Yönetmeliğimiz Resmi Gazetede yayınlandı, değiştirildi. GEHAM’ın amaçları arasında, dünyada ve Türkiye’de tıp tarihinde kullanılmış ve halen kullanılmakta olan geleneksel halk ilaçlarını araştırmak, bu ilaçları geliştirmek ve modern tıbbın hizmetine sunmak, Türkiyenin bitkisel drog ve ilaç potansiyelini araştırmak sayılabilir. Kayısı Araştırma Enstitüsüyle beraber daha öncesinde alıçla ilgili bir çalıştay yaptık. Çalıştaya, Alıçla ilgili Türkiye’de araştırma yapan hocalar geldi. Bitkilerin ülkemizde dağılımını bilmeliyiz, , bölgemizde kaç tane  endemik tür var, tıbbi değerleri nedir? Bunların hepsinin araştırılması gerekmektedir.   Bunlara flora çalışmaları diyoruz. Bunların tek tek çıkartılıp hizmete sunulması gerekiyor. Ülkemizde birçok endemik bitki mevcut ama bunların kullanımında daha ileri atılmamız gerekiyor. Bu merkezlerin araştırmaları ve sonuçları çok önemli. Bilimsel araştırmalara destek vermek te bu merkezin görevleri arasında. Bitki ve ilaç konusunda her türlü eğitimleri ve çalışmaları yapmak bu merkezin görevlerinden. Birçok amacı olan bir merkez. Bu bitkiler bizim milli servetimiz. Her konuda olduğu gibi bitkilerimizin üretimi ve kullanımları içinde Yerli ve Milli politikaların olması çok önemli. Geçmişte birçok yabancı araştırmacı ülkemizin hayvan ve bitki fauna ve florasını çıkartmış. Artık bu konularda daha bilinçli bir bilim insanı topluluğumuz oluşmaya başladı.Kendi floramızın çıkarılması, endemik türlerin tespiti Ülkemiz bilim insanları tarafından yapılmaktadır. Artık bizim her konuda olduğu gibi bu alana da fazlası ile sahip çıkmamız gerekmektedir.  Bu bitkiler bizimse biz bunları araştırıp bileceğiz. Neye iyi geliyor, bundan nasıl faydalanırız bileceğiz. Bunlar bizim milli servetlerimiz. Bizim ülkemiz gibi bir ülke daha dünyada yok. Bitkilerimiz de milli servet bunları araştırıp bileceğiz. Böyle araştırma merkezlerinin sayılarının artması lazım ve bu araştırma merkezleri çalışmalarını daha sonra bir araya gelip ortak olarak ortaya koymaları lazım. Bunlar çok önemli şeyler. Üst çatı olarak devletimiz bu araştırma sonuçlarını birleştirip  gereğini mutlaka yapacaktır. ”

 

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

  1. Bukadar önemli bir çalışmanın kurulum ve üretim aşamasında emek veren biri olarak gurur duydum Değerli hocalarıma ve o dememdeki çalışma arkadaşlarıma başarılar dilerim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber