• DOLAR
  5,7514
  % -0,60
 • EURO
  6,5127
  % 0,12
 • ALTIN
  255,7774
  % 1,07
 • BIST
  94.995
  % 0,80

Düve Merkezi Baharda Hizmette

Hayvancılıkta çok ciddi sıkıntılar yaşandığını ve yapmayı planladıkları Düve Merkezi ile biraz da olsa üreticileri rahatlatmayı amaçladıklarını vurgulayan Günaydın, “ Düve Merkezimizin şu an fizibilite çalışmalarını yapıyoruz. Yerimizi Yazıhan bölgesinde aldık. Şimdi projeler ile ilgili kısmını da masaya yatırıyoruz.  Kısmet olursa baharda düve merkezini yapıp hizmete sunmayı planlıyoruz. Yaklaşık 250 ile 500 arasında bir kapasite düşünüyoruz.” dedi

Düve Merkezi Baharda Hizmette

Malatya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ergül Günaydın’la birliğin yaptığı çalışmaları, üreticilerin yaşadığı sıkıntıları ve yapmayı planladıkları düve merkezini konuştuk

Ergün Günaydın kimdir, bize kendiniz ve birlik hakkın neler söylersiniz?

2012 yılından beri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başkanlığı görevini yürütmekteyim. Buradaki asıl amacımız hem üretici ve meslekten olmamız Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümünden mezun olduktan sonra hep idealimdeki şey öncelikle iyi bir yetiştirici olmak. Aynı zamanda da yetiştiriciliği ile ilgili sorunları sıkıntıları dile getirecek veya temsiliyetini yapabilecek böyle bir kurum ve kuruluşta çalışma yapıyorum. Doğanşehir ilçesinde damızlık süt sığırı işletmem mevcut ve aynı zamanda hayvancılık da yapıyorum. Bundan dolayı buradaki sorunu, sıkıntıyı ve çözüm odaklı çalışmalarımız hayvancılığın içinde olduğumuz için yani birebir her şeyi yaşıyoruz. Bu tecrübelerimizi de ister istemez imkânlar ölçüler çözüm odaklı konular doğrultusunda üreticilerimize sunuyoruz.  Birlik olarak 3-4 yıl öncesinde çok ciddi bir damızlık talebimiz vardı. Üyelerimiz tarafından bunlar değerlendirildi. Bu çalışmalar sonucunda ülkelerden Teklif ver fiyat teklifleri alınarak Avusturya ve Almanya’dan yaklaşık olarak 1000 tane kadar damızlık gebe düve ithal ederek yetiştiricilerimize 10’ar baş verildi. Daha sonraki dönemlerde bakanlık O sayıyı ithalatta 10’dan 5’e düşürdü. 5’er baş alarak yetiştiricilerimize verdik. Yetiştiricilerimiz bu anlamda gelen hayvanlarla hem üretim yaptılar. Çevresindeki komşusudur yakındır bu şekilde verim yönünü görerek anlatarak o insanlara da doğan buzağılardan satıldı. Malatya ekonomisine 1000 tane hayvan kattık. Ortalama olarak minimum süt ortalamasını aldığınız zaman da yaklaşık olarak 15 kilogram süt verdiği düşünüldüğünde ciddi bir katkı sağladı.

Yapmayı planladığınız Düve Merkezi Projeniz ne aşamada?

Düve Merkezi şu an fizibilite çalışmalarını yapıyoruz. Yerimizi Yazıhan bölgesinde aldık. Şimdi projeler ile ilgili kısmını da masaya yatırıyoruz. Kalkınma ajansları olabilir, DAP olabilir. Bunların proje maliyetleri biraz yüksek olduğundan onun değerlendirmesini yapıyoruz. Şu an çıkma ahırların daha doğrusu çatı kısmı işletmenin büyük bir kısmını kapsayacak, metal ikinci elden yer arıyoruz. Diyebilirim ki  %50 fark edecek daha ucuza mal edebileceğimiz bir çalışma içerisindeyiz.  Şu an bu konu proje aşamasında.  Kısmet olursa sonuçlandırılırsa baharda düve merkezini yapıp hizmete sunmayı planlıyoruz. Yaklaşık 250 ile 500 arasında bir kapasite düşünüyoruz. İhtiyaç olursa bu düveleri dışarıdan temin etmeyi düşünüyoruz. Ancak iç piyasada bulamaz isek veya talep çok olursa dışarıdaki fiyat daha uygun olursa o zaman düşünürüz. Ama öncelikle bunu iç piyasadan karşılamak istiyoruz. Dışarıya bağımlı bir hayvancılık istemiyoruz. Böyle bir şey düşünmüyoruz.  İcap ettiği zaman ihtiyaca göre hangi anlamda halka daha faydalı olacaksa o şekilde değerlendirme yapıyoruz. Şu anki duruma baktığımız zaman hayvancılık sıkıntılı. Girdilerin yüksek olmasından dolayı yetiştirici hayvanını satmak istiyor.  Satmak istediğin zaman şu an talep yok denecek kadar az. Böyle bir dönemde birliğimiz burada alım da yapacak.  Şu an böyle bir işletmemiz olmuş olsa yetiştiricilerimizin ihtiyacı doğrultusunda satmak istediği hayvanı Birlik alır almak isteyen yetiştiricilerimize de bunları satar.  Tabii amacımız birliklerin kuruluş amacı bu anlamda hizmet vermektir Bu amaçla da büyükbaş hayvan yetiştireceğimizi hizmet vermeyi planlıyoruz. Ticari bir anlam ve değer katma anlamında çalışma yapmamız gerekiyor.

Şu anda Malatya’da ne kadar damızlık hayvan var bu sayıyı artırmak için neler yapıyorsunuz?

Önceden getirdiğimiz hayvanlardan 1000 tane kadar doğumlar oldu.  İlk getirdiğimiz den bugüne 45 yıl kadar zaman geçti. Bu hayvanların doğum yapan kızları bile doğum yapmıştır. Şu anda elimizde yaklaşık 1500 civarında kaliteli damızlık Vakfı yüksek hayvanlar olarak yerimize katkıda bulunmuşuzdur.

Malatya’da hayvancılıkla ilgili yaşanan sıkıntılar nelerdir?

Hayvancılık hepimizin ve tarım ile uğraşan insanların olmazsa olmazı. Sosyal anlamda düşündüğümüzde gizli işsizliği önleyen bir meslek. Bacası olmayan fabrika, üretimi sürekli olan bir şey. İnsanların temel besin gıdaları, olmazsa olmazlarından. Bunun için hayvancılığa daha hassas yaklaşmalıyız. Bakanlığımızın da bu konuda düzenlemeleri olması gerekiyor, özellikle süt ile ilgili. Dışarıya bağımlı olmamamız, burada üretim yapmamız için gerekli çalışmaların yapılarak vatandaşlarımızın rahatını sağlamaları lazım. Kayısı zaten son dönemde görüldüğü gibi fiyat istikrarı anlamında ciddi bir sıkıntı. Bunun açığını da hayvancılıkla güzel bir şekilde kapatıp ekonomik anlamda değer de yetiştiricilerimizin gerekli destekleri sağlanmalı ki hem ülkemiz hem ilimiz hem de aile bütçesi hiçbir yere muhtaç olmadan güzel bir şekilde belli bir gelir kaynağına ulaşmaları gerekiyor. Malatya’da ki hayvancılıkla ilgili sıkıntının ana kaynağı süt, sütün pazarının olmaması. Ulusal bir firmanın olmamasından dolayı yerel firmaların gerekli hassasiyeti, gerekli desteği sağlamıyorlar. Özellikle ödemeler konusunda. Biz yaklaşık 2 yıl önce soğuk süt toplama merkezi yaptık birlik olarak, sütü topladık. Yetiştiricilerimizin sütünü toplatarak firmalara ulaştırdık. Fakat hala ödemelerini 2 yıldır almadık. Bunlar hem üretici anlamalında ciddi sıkıntı hem bizler açısından sıkıntı. Hayvancılığın önünün açılabilmesi için sütün pazar olayının çözülmesi gerekiyor. En büyük sıkıntımız sütün pazar olayı ve girdilerin de yüksek olmasından dolayı yetiştiricilerimiz sütünü pazarlayamıyor.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber