• DOLAR
  6,0594
  %0,08
 • EURO
  6,5724
  %0,17
 • ALTIN
  308,19
  %0,04
 • BIST
  7,9122
  %0,15
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
                DÜNYAYI KARARTANLAR
 • 0
 • 979
 • 23 Ekim 2018 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Işığın kıymetini göstermek için dünyayı karartmak mı gerekir?”

Dünyamızın karartılması tamamen zulümle olmaktadır. Zaten zulüm, zulümât karanlık (işler) demektir. Kimsenin göründüğü gibi olmadığı bu harabeye döndürülen dünyada koyu karanlılar yaşanmaktadır. Gecenin karanlığına bürünerek yapılan işlerin ötesinde güpegündüz uluorta dönen dolapların hem aklı hem de vicdanı zorladığına tanık oluyoruz.

“Kimin eli, kimin cebinde?” ifadesiyle örtüşen manzaralar pişkince sergilenerek güçlü olanlar güçsüz olanları söğüşlemekte, büyükler küçükleri yutmakla meşgul olmaktadır.

Kişisel ilişkilerden akrabalık bağlarına, siyasetten ekonomiye, yerelden evrensele kadar hemen her alanda haksızlıklar ve kaos artarak devam ederken insan onuru, gururu, haysiyeti de yıpratılıp insanlık yok edilmeye çalışılmaktadır.

Bir nevi tesadüfen yaşadığımız dünyada hiçbir güvencemizin olmadığı aşikârdır. Her türlü önlemi alsanız da başınıza ne geleceğini bilemediğiniz için sürekli bir tedirginlik içerisinde bulunuyorsunuz. Böylesi bir halet-i ruhiye ile de huzurlu olmak, aşk ile şevk ile kendini işine, gücüne adamak neredeyse imkânsızlaşıyor.

Sözgelimi:

Tacizler, tecavüzler,  kaçırmalar, darplar, gasplar, hırsızlık, arsızlık, krizler, kerizler, vezirler, reziller, şeytanlar, şeytanlaşanlar, faili malum cinayetler, ekonomik ve siyasi darbeler, mahkûmlar, mağdur ve mazlumlar ile hükmedenler, gaddarlar ve zalimler bin bir entrikayla işlerini yürütenler…

Cahiller, okumuş ve çok bilmiş diplomalı cahiller, ehliyetsiz makam mevki sahipleri, güvencesiz akıl, din, mal, nesil ve canlar, kiralıklar ve satılmışlar, ihanet ve hainler, yüzsüzler ve renksizler, fitneci müfsitler, fesatçı şımarıklar, küfür, şirk ve zulüm rüzgarını arkasına alanlar, celladını kendisi besleyenler, ilim ve irfandan uzak yapılan eğitimsiz öğretimler, kalitesiz ve garantisiz günü kurtarmaya yönelik hileli ürünler ve çıkar çatışmalarının yoğun olduğu bir dünyada hangi aydınlıktan söz edilebilir ki?..

Yüce Allah biz kullarına asla zulmetmeyeceğine göre bizler kendi kendimize zulmederek, dünyamızı karartırken kimi kime şikâyet etme hakkımız olabilir?

Her türlü kötülüğün, şerrin, hatanın, kusurun, isyanın, günahın ve haramların alenice işlendiği günümüzde zihnen, ruhen, fikren ve kalben münevver olunabilir mi? Belli ki, ihtiyar dünyamız bunca çirkefi daha fazla kaldıramayacağından “kıyamet saati yaklaşarak gelmektedir.” (Mümin, 59, Taha, 15)

Modern dünyada haksızlığın, zulmün, üçkâğıdın, hile hurdanın, sahtekârlığın, pisliğin ve ahlakî çöküntünün ayyuka çıktığı günleri yaşıyoruz ne yazık ki. Tam da sözün burasında şu ayet-i kerimeler dolanıyor dilimize:

“Andolsun, biz cinler ve insanlardan birçoğunu cehennem için yaratmışızdır. Onların kalpleri vardır, onlarla kavramazlar; gözleri vardır, onlarla görmezler; kulakları vardır, onlarla işitmezler. İşte onlar hayvanlar gibidir; hatta daha da şaşkındırlar. İşte asıl gafiller onlardır.” (A’raf, 179)

“Size bir kötülük isabet ettiğinde, bu kendi elinizle kazandığınızın karşılığıdır. Yaptığınız kötülüklerin pek çoğunu da affetmiştir.” (Şûra, 30)

“Allah insanlara hiç zulmetmez, fakat insanlar kendi kendilerine zulmederler.” (Yunus, 44)

Anlaşılan o ki, bulunduğumuz konum itibariyle insanoğlu yeryüzünün en vahşi, acımasız, bencil yaratığı haline dönüşmüş gibidir. Böylesi bir ortamda asil, dürüst, sağlam, metin, onurlu, mutlu ve huzurlu kalabilmek fevkalade bir sanat olsa gerek.

Bir mezbelelik haline getirilen şu âlemde bu gidişle her türlü karanlık ve pis kokular var olmaya devam edecektir. Meğerki ilahî destekli çok ciddi müspet bir değişim ola ki, rahat bir nefes alınabilsin.

Selam, selamet, huzur ve barış temennisiyle.

M. Fatih KAHRAMAN

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber