• DOLAR
  7,2862
 • EURO
  8,6072
 • ALTIN
  476,24
 • BIST
  1,1787
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
Dünyaca Ünlü Masal Yazarı (2)
 • 0
 • 798
 • 13 Ocak 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Ne yazık ki Anadolu’da tarihi yazıtlar, heykeller, sütunlar, mezar taşları, kitabeler devşirme malzeme olarak ev ve ahırlarının duvarlarına monte edilerek kullanılmıştır. Aslında evlere monte edilmesi iyi olmuş. Böylece kaybolmaması sağlanmış. Yurdumuzda tarihi eserlerin bir kısmı da yurt dışına kaçırılmış. Defineciler tarafından kırılmış, parçalanmıştır.

Dedesinden kalan evin bugünkü sahibi Vahap Kalaylı’yı eski evin bitişiğine yaptırdığı evine yaptığımız ziyarette “ dedemizin evinde doğan Eflatun Cem Güney’in dünyaca ünlü büyük bir yazar, araştırmacı, fikir adamı olduğunu okumuştum. Hep rahmetli eşim Hatice’de bu evin devlet yetkilileri tarafından müze, Kültür- Masal evi yapılmasını söylüyordu.. Bu düşüncemizi yıllardır Malatya’da görev yapan Valilere, Hekimhan’da Kaymakamlara, Belediye başkanlarına söyledim. Bu düşüncemi kabul ettiler. Hatta Vali, kaymakam ,belediye başkanlarından eve gelip görenlerde oldu. Hatta mühendis gönderenlerde oldu. Onlar ölçtüler ,etüt yaptılar . Kamulaştırıp istediğimiz bir daire fiyatını vermediler. Her şey lafta kaldı. Gazetelerde, Hekimhan dergisinde, yazılmasına rağmen, ancak bu güne kadar. Ne Kültür bakanlığı, Ne Milli Eğitim Bakanlığı ne İlçe belediyesi ve herhangi bir kuruluş resmi bir girişimde bulunmadı.”

Ev iki katlı düz toprak dam örtüsü. Ve iç sofalı planı ile kerpiç malzemeden geleneksel ev tipinde yapılmıştır. Üst katta girişte tuvalet , evin sofasının karşısında bir büyük oda , iki penceresi var. Bu odada Eflatun Cem güney doğmuş. Sofanın solunda iki oda ve her odanın birer büyük ahşap çerçeveli penceresi ile aydınlatılmıştır. Mutfakta ahşap raf . Zemin katta geniş bir oda ve küçük odadan ibarettir. Ahır olarak kullanılırmış. Giriş kapısının solunda ikinci kata geçit veren ahşap merdivenden hepenk kaldırılarak üst kata çıkılır. Şimdi odun ve kömür gibi depo olarak kullanılıyor. Evin direk ve hezenleri ardıç ağacındandır.

Vahap bey, evde kapılar hariç her şey yapıldığı günden beri aynen durmaktadır. Ahşap ve toprak evin çatısı olmadığından yağmurlu ve karlı havalarda akmaktadır. Bugün sizin de gördüğünüz gibi her yağmur yağdığında akan yerlerin altına kova, leğen koyarak korumaya çalışıyoruz. Ekonomik durumumuz iyi olmadığından evin gerekli bakımını yapamıyoruz. Kendi imkânlarımızla evin damına branda çekmek suretiyle korumaya çalışıyoruz.Kışın kar yağınca karları küreyip loğluyoruz. Bu gidişle kısa sure içerisinde ev yıkılacaktır. Rahmetli eşimin vasiyeti bu evin devlet tarafından müze ve masal evi olmasıydı. Onun vasiyetinin yerine getirilmesi için ihtiyacımız olduğu halde bu manevi değeri olan evi yıkmaya gönlümüz el vermedi. Bir gün duyarlı yetkililerden birinin yardımı olacağına inanıyordu.”

1970 yılında Hekimhan Belediye Başkanı olan Ali Akyüz

‘Eflatun Cem Güney Masal Babası Selim Emiroğlu- Ramazan Çiftlikçi – Kemal Deniz’in ‘ yayımladığı kitapta şöyle anlatıyor. “Eflatun Cem Güneyin evini kamulaştırmak istedik ama paramız olmadığından yapamadıklarını kendisiyle yapılan röportajda söylemiş. İlçenin eski mezarlıklarla ilgili girişimde bulunduğunu 1970 yılında Hekimhan’ın bu eski mezarlığı dolmuştu. Çevresine evlerin yapılmasından ötürü yeni defin işlemi yapma imkânı kalmamıştı. Bugün yeni açılan Sivas yolu üzerinde mezarlığı hizmete açtık ( Marziyaların bağışladığı arazi) Dönemin müftüsünden fetva alarak tahrip olmuş, hangi mezarın kime ait olduğu belli olmayan, bu mezarlığı iş makineleri ile düzelttik. Burayı imara açtım. Malatya’ya giden yolun sol tarafında askerlik şubesi, ilçe Tarım müdürlüğü, Endüstri Meslek Lisesi, eski mezarlığın yerine yapıldı. . Yolun diğer tarafına da yeni bir mahalle kuruldu. Eflatun Cem Güney’in babası ile anasının mezarı yıkılan bu mezarlıktaydı. Diğer mezarlarla yok oldu.”

Sanki yeni yerleşim yeri yokmuş gibi, tarihi mezarlıklarının imara açılması için mezarlıkların, tarihi eserlerin kaldırması, savaşlarda müzelerin bile yağmalanmasını örneklerini görüyoruz.. Bu tür çalışmalar dünya kültür tarihi hafızasının silinmesidir. Mezarlıklarda hangi millete, dine, inanca ait olursa olsun insanlığın ortak tarihidir.

Pertev Naili Boratav, 1958, s.12 de.” Masal çocuğa anadilinin nasıl kullanıldığını öğretir., Ona bu dilin kıvraklığını, zenginliğini, inceliğini gösterir .Masalın sağladığı yararlar arasında dili kullanma yeteneğini geliştirmek, düş gücünü zenginleştirmek, okul öncesinde dil becerileri den dinleme – anlama ve konuşmayı öğretmek, sözcük dağarcığını geliştirmek, merak duygusunu öğrenmeye yönlendirmek, güzel duygusunu geliştirmek, çocukta olumlu tutumu olgunlaştırnak vb. sayılabilir. Masallarda kullanılan dil zengin ve çoğu zaman özgündür”.diye ne güzel özetlemiş…

Malatya İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe bölümü Dünyaca ünlü Eflatun cem Güney’i anma programını Hekimhan’da tarihi Kervansarayda Uluslararası masal ve hikâye anlatıcılığı, masal yazma yarışmalarına öncülük yapmasını beklerdik.

Dünyaca ünlü Türklerin Masal babası Eflatun Cem Güney’in doğduğu ve şu an kullanılmadan boş duran yaklaşık 200 yıllık iki katlı ev yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Bugüne kadar müze yapılmamış olmasının ayıbı bir yana, bir de terk edilmiş. Kültür Bakanlığını, Devleti bir yana bırakıyorum. Masal, hikâye kitaplarından, dizi ve filmlerinden milyonlar kazananlar utansa bari.

Hiç kuşkum yok ki, Eflatun Cem Güney yaşasa ve bu yazıyı okusaydı, “Gökten üç elma düştü . Beni hatırlayıp ananların başına ” derdi. Ruhu şad olsun.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber