• DOLAR
  6,8122
  %0,04
 • EURO
  7,4288
  %0,05
 • ALTIN
  378,35
  %-0,04
 • BIST
  8,3120
  %0,07

Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) 13. PICARD Konferansı Malatya’da

Ticaret Bakanlığı tarafından 9-11 Ekim tarihlerinde Malatya’da gerçekleştirilecek olan Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) 13. PICARD Konferansının açılış töreni yapıldı. Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Dünyanın içinde bulunduğu sıkıntılar var, çünkü serbest ticaretin en önemli lokomotif olması gereken bazı ülkelerin bugün korumacı bir anlayışla serbest ticarete sekte vurduğunu görüyoruz. Dünya ticareti değişiyor, gelişiyor, büyüyor. Ticaret Bakanlığı olarak 3 temel ilkemiz var. Birisi en kolay ticaret, ikincisi en güvenli ticaret, üçüncüsü de en hızlı ticaretin sağlanması.” dedi

Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) 13. PICARD Konferansı Malatya’da

Ticaret Bakanlığı tarafından 9-11 Ekim tarihlerinde Malatya’da gerçekleştirilecek olan Dünya Gümrük Örgütü (DGÖ) 13. PICARD Konferansının açılış töreni yapıldı. Açılış konuşmalarının ardın oturumun ilk gününde, Bir vaka çalışmasında kullanılan veri, güvenlik ve istihbarat konusu, Ticaretin Kolaylaştırılması: Sınır aşan ticaret için en uygun politika konuları ele alındı. Programa Thomas Cantens (DGÖ, Belçika) moderatörlüğünde, Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Kore Gümrük idaresi Çok Taraflı iş Birliği Direktörü Jeaho Jung, Dünya Gümrük örgütü Genel Sekreteri Kunio Mikuriya, Malatya Valisi Ali Kaban, Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı AK Parti Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, STK temsilcileri, 60 Ülkeden öğrencilerle birlikte 350 davetli katıldı.

100’ÜN ÜZERİNDE MAKALE BAŞVURUSU

Konferansa ilişkin 100’ün üzerinde makale yazıldığına dikkat çeken Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, 3 gün sürecek programın dolu dolu çalışmalarla geçeceğini belirterek, “Ülkemizin 4-4’lik nadide bir şehri Malatya’da böyle bir organizasyonun yapılması, bizim açımızdan önem arz ediyor. PICARD çok önemsediğimiz bir program. Bu programın bir araştırma tarafı bir de çok önemsediğimiz işbirliği tarafı. Tabi PICARD sayesinde kurumsal kapasitelerin gelişmesinde çok önemli çıktıların konuşulduğu bir programdır. Ve yine çok sevindirici bir hadise, bugüne kadar ki yapılanların 13.’sü, bugüne kadar yapılan PICARD toplantılarında en fazla makale talebi alan, makale başvurusu yapılan 100’ün üzerinde makale başvurusunun yapıldığı bir programı bugün gerçekleştiriyoruz. Ve yine 3 gün boyunca konu başlıklarına ve içeriklerine baktığımızda dolu dolu çok değerli çalışmaların burada paylaşılacak olması bu toplantının ileriye dönük çok fayda sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

“DÜNYA TİCARETİ DEĞİŞİYOR…”

Dünya ticaretinde yeni ticaret usullerinin olduğunu ve buna göre gümrük mevzuatlarını şekillendirdiklerini ifade eden Bakan Yardımcısı Metin şunları dile getirdi, “Dünya ticareti değişiyor, gelişiyor, büyüyor ve buna bağlı olarak da yeni ticaret usulleri ortaya çıkıyor. Buna bağlı olarak dünyada tüketim alışkanlıkları da değişiyor. Buna göre de ticaretin yönü değişiyor. İşte tüm bunların ışığında özellikle son dönemde çağımızda sanayi devrimi ile ortaya çıkan en önemli şey de dijitalleşme ve bu teknolojinin getirdiği faydaların burada değerlendirilmesi.”

“KOLAY, GÜVENLİ VE HIZLI TİCARET”

Bakanlık olarak ticarette 3 temel esası benimsediklerini vurgulayan Ticaret Bakan Yardımcısı Metin, “Bizim açımızdan en önemli başlık, ticaretin kolaylaştırılması başlığıdır” diyerek, “Bu başlık altında daha hızlı, daha güvenli, daha kolay ticaretin yapılmasını sağlayacak insanlarımızın ortaya çıkmasıdır. Yeni gelişen dünya ticaretinde sınır dışı ticaretin en önemli Argümanı olan E-Ticaret. Bu hususun bu 3 gün içerisinde konuşulması çok nemli. Bir diğer önemli husus Gümrüklerde bağlantılılık, yani hem gümrükler arasındaki işbirliği, çok özel sektörün gümrükle işbirliği ve yine bütün bu paydaşların birbiriyle bağlantılı bir şekilde işbirliği çok önemli. Ticaret Bakanlığı olarak 3 temel ilkemiz var. Birisi en kolay ticaret, ikincisi en güvenli ticaret, üçüncüsü de en hızlı ticaretin sağlanması noktasında bütün politikalarımızı bu ilkeler doğrultusunda geliştiriyoruz” şeklinde konuştu.

“KORUMACI ANLAYIŞ SERBEST TİCARETİ SEKTEYE UĞRATIYOR”

Türkiye’nin serbest ticaretten yana olduğunu belirten Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, bazı ülkelerin korumacı bir anlayışla serbest ticareti sekteye uğrattığını belirterek şöyle konuştu, “Türkiye olarak hem Dünya Ticaret Örgütünde, hem Gümrük Ticaret Örgütünde çok aktif bir üyeyiz. Hem Dünya Ticaret Örgütünde, hem Gümrük Ticaret Örgütünde var olan her türlü politikalarını mevzuatımıza uyum konusunda hızlı davranıyoruz. Çünkü Türkiye olarak biz serbest ticaretten yana olan bir ülkeyiz. Şuan ise Dünyanın içinde bulunduğu sıkıntılar var, çünkü serbest ticaretin en önemli lokomotif olması gereken bazı ülkelerin bugün korumacı bir anlayışla serbest ticarete sekte vurduğunu görüyoruz. Ama bizler hem Dünya Ticaret Örgütü hem Gümrük Ticaret Örgütü çatısı altında ticaretin kolaylaştırmasına yönelik bu birlikteliği, bu işbirliğini sağlarsak, bu korumacı anlayışı da ortadan kaldırır, Dünya ticaretindeki hacmi hep beraber arttırırız.”

“DÜNYANIN EN ÖNEMLİ ENERJİ TRANSİT HATTI TÜRKİYE’DE”

Türkiye’nin ticari ve coğrafi açıdan önemli bir konumda olduğuna değinen Bakan Yardımcısı Metin, Türkiye’nin dünyanın en önemli enerji transit geçişine sahip olduğunu dile getirerek, “Türkiye, Coğrafi konum itibari ile çok önemli bir konumda, Dünya’nın en önemli enerji transit yolu üzerindeyiz. Dünyanın en önemli enerji transit hattı Türkiye’de. Yine Dünyanın en önemli, en eski ticaret yolu da Türkiye’de. Dolayısıyla Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum, havalimanlarıyla, deniz limanlarıyla, kara kapılarıyla iç gümrük ve diğer uygulamalarıyla gümrük mevzuatının uygulanabilirliği açısında her alanı kapsamayan bir ülke konumundayız. Kolay, güvenli ve hızlı ticaretin temelini gümrük oluşturuyor. Dolayısıyla dünyadaki gümrük uygulamalarının ortak olması, işbirliklerinin kuvvetli olması, ticareti daha çok kolaylaştıracaktır” ifadesini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber