• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Dünya'nin Ergenekonu Israil, Avukati Amerika

Içerde gündemi mesgul eden bunca konu varken bir de basimiza Israil çikti. Daha kendi iç temizligimizi yapmadan, ulusal ölçekli Ergenekonu.muzu çözümlemeden Dünya'nin beynelminel arenadaki Ergenekonu Israil Dünya ve Türkiye gündemine düstü.

Dünya'nin Ergenekonu Israil, Avukati Amerika

Içerde gündemi mesgul eden bunca konu varken bir de basimiza Israil çikti. Daha kendi iç temizligimizi yapmadan, ulusal ölçekli Ergenekonu.muzu çözümlemeden Dünya'nin beynelminel arenadaki Ergenekonu Israil Dünya ve Türkiye gündemine düstü.

 
Davos'ta kuyruga basilarak Türkiye Israil arasindaki gerginlik zirveye çikmisti. Son zamanlarda Türkiye'nin Israil'in nükleer silahlara sahip olmasini Dünya gündemine tasimasi ve her beynelminel ortamda Filistinlilere yapilan zulmün kabul edilemez oldugunu gündeme getirmesi Israil.i ve siyonist güçleri harekete geçirdi.
 
Israil militan, eskiya ve karanlik bir ülkedir. Bizdeki Ergenekon.un devletlesmis hali de denebilir. Ortadogu'da ve hatta Dünya.da uluslararasi ölçekteki problemlerin kaynagi Israil'dir. Israilsiz bir dünya ya da insan haklarina ve hukuka saygili Israilli bir dünya daha huzurlu ve daha güvenli olacaktir.
 
Dünyada, özellikle de Ortadogu'da barisi zedeleyen, provake eden ve bu anlamda tüm kötülüklerin anasi, eskiya devlet Israil pervasizca, eskiyaligina devam ediyor. Kuruldugu yildan beri uluslararasi hukuku, insan haklarini, Birlesmis Milletler (BM) kararlarini hiçe sayan Israil'den baska bir ülke yoktur. Bu ülke Batili ülkelerden ve özellikle de ABD'den aldigi maddi ve manevi destekle bu mafyavari davranislarini arttirarak sürdürmektedir.
 
Yillardir Israil kusatmasinda ve son üç yildir da kati bir ambargo altindaki mazlum Filistin halkina 6 gemiden olusan yardim filosu Filistinli çocuklara, hastalara, yaslilara umut götürüyordu, yemek, ilaç, oyuncak götürüyordu. Dünya Ergenekonu, eskiya Israil bu yardimlari, umutlari uluslararasi sulara gömdü.
 
Bununla kalsa iyi, dünyanin gözü önünde, naklen yayinda bu umutlarla beraber dokuz cani da sulara gömdü., katletti, hunharca hayatlarina kast etti. Onlarcasini da yaraladi.
 
Bu hukuksuzluk ve zulüm karsisinda Dünya.nin tepkisi, özellikle de iki ülke, Amerika ve Türkiye'nin tepkileri çok önemlidir. Israil bu son korsanligiyla Obama yönetimindeki Amerika destegini de yitirmeliydi. Amerika artik Israil avukatligi/hamiligi yapmamalidir. Bu saatten ve yapilanlardan sonra eger hala Amerika Israil.in avukatligini yapmaya devam ederse (ki öyle gözüküyor) dünya kamuoyu nezdinde zaten azalan itibarini daha da yipratacaktir.
 
Aksine, Amerika.dan beklenen yillardir dünyanin jandarmasi, polisi olan ve ülke sinirlari disinda bir milyondan fazla askeri gücü olan ve istedigi yere istedigi zaman müdahale eden ABD'nin Israil'e derhal “dur” demesi gerekir, normal olan budur. Çünkü, Filistin.de bir isgal vardir, zulüm vardir. Masum insanlar, yaslilar, bebekler ölmektedir.
 
Türkiye'nin Israil ile diplomatik ve ekonomik iliskilerini gözden geçirmesine falan gerek kalmadan tüm iliskilerini derhal askiya almasi gerekir. Basta Avrupa Birligi ülkeleri ve Ortadogu ülkeleri olmak üzere Türkiye'nin tüm Dünya ülkeleriyle bu konuyu ciddi bir sekilde görüsüp Israil'i hizaya getirecek bir tavir almasi gerekir.
 
Israil'e masum ve silahsiz insanlara uluslararasi sularda bu vahsice saldirinin hesabi ödetilmelidir. Bu delice davranis karsiliksiz kalmamalidir. Aksi halde Israil'i durdurmak mümkün olmayacak ve zulmünü sürdürecek , mazlumlar ölmeye devam edecektir.
 
Israil zulmü, baskisi altinda bir bucuk milyonluk açik hapishanede özgürlükleri basta olmak üzere her türlü maddi manevi yardima ihtiyaci had safhada olan Filistinli kardeslerimize yardim yolunda sehit olan diger kardeslerimize Allah.tan rahmet, yakinlarina da sabir ve bassagligi dilerim, mekanlari cennettir insaallah. Sehitlerimizi de Filistinlileri de unutmayalim, unutturmayalim.
 
 
*Yard. Doç. Dr.; Cameron Üniversitesi, Ögretim üyesi (asoylu@cameron.edu)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber