• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

Düğünlerde de Korona Davetiyesi

Düğünlerde de Korona Davetiyesi

Malum yaz ayları düğünler başladı. Başlamaktan öte büyük bir yoğunlukla düğünler başladı.
Tabi konu hassas. Mesele evlenme olunca acele etmek, hızlı davranmak lazım. Korona var diye gençler evlenemesin mi? Tabi ki evlensinler. Evlenenleri Allah mesut bahtiyar etsin. Sağlık ve mutluluk versin.
Ancak konu hasass demiştik ya. Gelelim o hassas noktaya. Salon düğünü de olsa, kır düğünü de olsa düğün sahiplerinin çok hassas olması gereken günlerdeyiz. Kır düğünlerinde çok fazla sıkıntı yok. Açık hava, geniş mekan. Sosyal mesafe kuralları hakeza. Fazla bir sıkıntı görülmüyor.
Asıl mesele salon düğünlerinde. Hele de salon sayısı fazla olan salonlarda. En fazla hassasiyet gösterilmesi gereken yerler buralar olmalı.
Açıkçası kapalı mekan düğünlerini çok sevmem. Mecbur kalmadıkça da gitmem. Ama geçen gün bir dostumuzun mutlu gününde hayırlı olsun maksadıyla bir salona uğramak zorunda kaldık.
Salon ihtişamlı, Kalabalık muhteşem. Gelin, damat harika. Allah esirgesin.
Gelelim sağlık konusunda. Alınan önlemler de sıfırın altında olmak kaydıyla harika. Salon tıklım tıklım. Hani 3 kural vardı ya. ‘Maske, mesafe, hijyen’ diye. Nerdeyse ‘Çiftlerimizin Düğünü Münasebetiyle Maske, Mesafe, Hijyen kuralı askıya alınmıştır diye.
4 kişilik olması gereken masalarda 8 – 10 -12 kişilik masalar haline gelmiş. Maske yok. Mesefa yok. Hijyen hakgetire.
Hijyen konusunu da okuyucularımın affına sığınarak azıcık deşelemek istiyorum. Burada iş ticarethane sahiplerine, müstecirlere düşüyor. Maalesef istisnalar müstesna olmak kaydıyla, mavzuya konu olan işyeri sahipleri sadece tabak başı alacağı ücrete bakıyor.
Lavaboların hali içler acısı. Zaruri ihtiyaç. Vatandaş lavaboya gidecek. Lavabolarda sabun yok. Dezenfektan kutuları içinin boş olması bir kenara, kirden pastan görülmüyor.
Duvarlarda sadece boş peçede kutuları güvenlik kamerası gibi heybetle duruyor. Kısacası lavaboların hali perişan ki ne perişan. İçler acısı.
Hangi kurum bu salonları denetliyor. Benim konum değil ama bu sıkıntıları görünce içimden konuyu gündeme taşımak geldi. Geçtiğimiz gün ilimizdeki bir düğün sonrasında 19 kişinin korona bulaşışı olduğu gündeme geldi.
Hiç şaşırmadım. Tuvaletlerdeki, ya da havalandırmadaki dezenfektan kutuları bom-boş. Onları geçtik. Tuvaletlere girileceği yok. Olması gereken kağıt havlular yok. Yerler pislikten geçilmiyor. 3-5 liralık peçete almayı kar zanneden işletme sahipleri ise kişi başı, bilmem kaç liraya anlaştığı parayı tahsil etme telasına çalışıyor. Ama ortalığı da b…. Götürüyor.
Durum vahim. Kim denetleyecekse gelsin denetilsin. Ama insanımızın sağlığıyla da dalga geçilmesin.

A.Vahap Kaygusuz (YAZI)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber