• DOLAR
  6,9490
 • EURO
  8,2545
 • ALTIN
  452,34
 • BIST
  1,1812
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
DÖVMELİ GENÇLERLE NEREYE?
 • 0
 • 1737
 • 25 Haziran 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Dövme, vücudun belli yerlerine mesela el, sırt, bilek, pazı, yüz veya dudağa kalıcı şekilde işlenen nakışlara denir. Bu maksatla deriye, iğne veya çuvaldız gibi sivri bir şey, kan akıtacak kadar batırılır. Deri altında oluşturulan boşluğa mürekkep kına vs. basılır. Deri altında bunlar kuruyunca bir daha çıkmayacak renkli lekeler bırakır. Bu yolla bedenlerine aslan, kuş, çiçek vs. çeşitli şekiller işleten, sevgilisinin adını yazdıran insanlar vardır. Dışarıdan bize ihraç edilen bu zararlı uygulama, maalesef son yıllarda ülkemizde çoğalmış durumdadır.

Çarşıya çıktığınızda adım başı muhtelif yerlerinde, hatta ummadığınız, hiç olmaması gereken yerlerinde dövme olan gençlere rastlıyorsunuz. Dövme atölyeleri, dövme (sanatçısı) reklamları ile sıkça karşılaşıyorsunuz.

Dövme modası, gençler arasında bir özenti olarak hızlıca yayılmaya devam ediyor. Eski Yunanlılar ve Romalılar suçlulara ve kölelere dövme yaptırırken bugün Amerikalılar, Japonlar, Hintliler ve Afrikalılar daha çok süs ve ziynet olarak kullanmaktadırlar. Pek çok toplum da kötü ruhlardan ve hastalıklardan koruduğuna inandığı için dövme yaptırmışlar.

Bilinen ilk dövme 5000 yıl öncesine kadar gidiyor. Donmuş bedeni birkaç yıl önce Alp Dağları’nda bulunan Buz Adam Otzi’de dövme izlerine rastlanmıştı. Avrupa’da dövmenin yayılması ise İngilizler vasıtasıyla olmuştur.

Üç büyük dinde de yasak olan dövme bilhassa Hıristiyanlarca batıda baskın olarak uzun süre yasaklanınca neredeyse unutulmaya yüz tutmuş iken son yüzyılın başlarından itibaren özellikle denizciler arasında tekrar revaç bulmuştur. Güya  denizciler aşklarını, hasretlerini, hatta dindarlıklarını, dövmeleri ile göstermeye başlamışlar.

“Yüz dövmeleri son dönemin en popüler dövme trendi. Ünlü rap yıldızları sayesinde yayılan bu akım, gençleri heyecanlandırmaktadır” şeklindeki haberler ister istemez gençlerin dikkatini çekerek bir nevi teşvik edip ‘dövme sektörü’nü çoktan oluşturmuş bile.

Medyatik bir haber de şöyle: “Lil Wayne, The Game gibi ünlü siyahî rapçiler de yüz dövmeleriyle dikkat çekiyordu. Ancak yeni nesil rapçilerin genelde beyaz olması, dövmelerin daha da dikkat çekmesini sağladı. Özellikle pek çok insanın bildiği “gözyaşı çetesi” gibi topluluklara özenti sonucu bu noktaya gelindi. Cinayet işledikten sonra yüzlerine gözyaşı dövmesi yaptırmaya hak kazanan efsane gözyaşı çetesi, yüz dövmelerinin ilhamlarından biri. Siyahîlerin iktidarındaki rap müzikte var olmak isteyen beyaz rapçilerin de asi, tekinsiz bir görüntü için özellikle yüzlerine dövme yaptırdığı düşünülüyor.”

“Cinayet işledikten sonra yüzlerine gözyaşı dövmesi yaptırmaya hak kazanan efsane gözyaşı çetesi, yüz dövmelerinin ilhamlarından biri. Siyahîlerin iktidarındaki rap müzikte var olmak isteyen beyaz rapçilerin de asi, tekinsiz bir görüntü için özellikle yüzlerine dövme yaptırdığı düşünülüyor.”

İnternetin, sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte dövmede ciddi bir patlama yaşandı. Dövme sanatçılarda, futbolcularda var. Survivora katılan yarışmacılarda ve birçok müzik klipindeki sanatçılarda dövmeleri gören gençlerimiz onlara ne yazık ki öykünmektedirler.

Garip olan, Müslüman bir ülkede Peygamber ümmetinin evladı nasıl oluyor da böylesi lanetli bir eylemin içerisinde yer alabiliyor?

Dövme yaptırmanın hükmüyle ilgili gelen sahih rivayetler, esasen şüpheye mahal bırakmayacak kadar açık iken eli, kolu, bacağı, sırtı, omuzu, beli, yüzü, göbeği dövmeli (kız-oğlan) gençlerimiz bu şekilde nereye doğru gidiyor acaba?

 “İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da Allah lanet etsin!” (Buhârî, libâs 86; Müslim, libâs 119)

“Tedavi maksatlı olmaksızın iğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir.” (Ebû Dâvud, tereccül,  5)

Görüldüğü gibi Peygamber Efendimiz (s.a.v.), dövme yapmayı ve yaptırmayı yasaklamıştır. Yani dövme yaptırmak, peygamberimizin lanetlediği fiillerden biri olması dolayısıyla dinimizde haram kılınmıştır.

Dövme yaptırmak Allah’ın yarattığı fıtratı beğenmeyip değiştirmek manasını taşıdığından, dişleri inceltmek veya aralarını açmak, saça saç ekletmek ve dövme yaptırmak gibi yasaklanmıştır. Şüphesiz ki fıtratı değiştirme, şeytanın hoşuna giden bir fiildir. (Konuyla ilgili ayet Nisa Suresi, 119)

Vücuduna dövme yapan/yaptıran bir kişi sonradan pişman olursa, mümkün olduğu kadar uzva bir zarar getirmeden ondan kurtulmalıdır.  Çünkü âlimler, dövme yapılan yerin necis (pis) olduğunu söylemişlerdir. Bunun sebebi, dövme yapılırken vücuda batırılan iğnenin kan çıkarması ve bu kanın orada kurumasıdır. Bu arada, dövmede kullanılan malzemelerin cilt kanseri ve benzeri hastalıklara yol açtığı da unutulmamalıdır.

“Karga bile bülbülü taklit edeyim derken ötmeyi unutmuş.”

“Ey genç, sen bu milleti tutup kaldıracaktın güya, Nasıl da dalıvermişsin o kalkılmaz uykuya!

Selam ve dua ile.

 

 1. Fatih KAHRAMAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber