• DOLAR
  5,9011
  % 0,54
 • EURO
  6,6346
  % 0,12
 • ALTIN
  254,6448
  % 0,52
 • BIST
  90.787
  % 0,32
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
DOST KALABİLME SANATI
 • 0
 • 630
 • 30 Aralık 2018 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Kusursuz dost arayanın dostsuz kalacağını atalarımız söyler ve eklerler  “Beşer şaşar”  diye . Atalarımız  her insanın hata yapacağını bilip onlara bu krediyi vermiş ,hatalarıyla da dost kalabileceklerini temin etmiştir. Günümüzde ise dostluklar daha çok çıkar ilişkilerine dayandığı için hata payı bırakılmıyor. İnsanlar en ufak hatalarında değersiz hale geliyorlar acımasızca.Hatasını telafi etme fırsatı bile vermiyor çoğu insan. Dostluk, tarafların mükemmel olmasıyla yürütülmez.Dostluk iki tarafında gösterdiği anlayış kadarıyla ilerler. Sağlam dostlukların temeli toleransla atılır.Zıt görüşlü iki insanı dost yapabilen yegane şey de bu tolerans ve anlayıştır. “Senin gibi düşünmüyorum ama sende benim gibi düşünmek zorunda değilsin” anlayışı ile dost olan iki insan birbirlerine tahammül eder ,dinler ve anlar. Mesele de zaten anlayabilmekte. Anlamak ile onaylamayı karıştırırız sık sık .Anlamak, karşıdaki kişinin ne söylediğini bilmektir. Bu da dinlemekle olur. İnsanlarla dostluk kurarken onların dünya görüşünü bilmemiz muhtemeldir. Ama bazen sadece samimiyet bizi birbirimize çeker. Ayrı dünyaların insanlarıyızdır ama dost oluruz sıkı bir bağla. Zıt noktalarımız bu dostluğu örselemez aksine pekiştirir.Birbirimize bu zıt noktalar üzerinden sadece takılırız . Ne sen onu değiştirirsin , ne de o seni .İki tarafında böyle bir derdi zaten yoktur.Aynı dünya görüşünde olduğumuz kişilerle dost olamayız her zaman. Dostluğun ölçüsü de bu değildir zaten.Buna indirgenen şey dostluk değil yoldaşlıktır. Dostluk ile yoldaşlık bence bambaşka iki kavramdır. Yoldaşlarımızı yola çıktığımızda hazır buluruz , dostlarımızı ise kendimiz seçeriz .Kara bir günümüzde yanımızda yoldaşlarımız her zaman olmayabilir ancak dostumuz muhakkak yanımızda olur.Bu zor zamanlarda tutunacak bir eldir dostun eli. Sözleri ferahlık verir , gönlü teskin eder dostun sözü.

”Dost acı söyleyen değildir ; acıyı tatlı söyleyebilendir” diyor Hz.Mevlana. Dost, hatayı insanların içinde yüze vurup seni rencide etmez ,baş başa iken tatlı dille uyarır . Kırmadan ,incitmeden. Zaten dostlukları uzun süreli kılan da tavırlardır. Tavırlarını değiştiren taraf dostluğa ihanet etmiş olur.Dostun ihaneti ise düşmanın hançerinden bile daha acıdır  insanın yüreğine. Dostu tarafından ihanete uğrayan kişi dostunu kaybetmiş insandan daha büyük acı yaşar. İhanete uğramak , kaybetmekten daha zordur. Çünkü kaybetmek kabullenilebilirken  ihaneti kolay kolay hazmedemez insanoğlu.

Dost insana inanandır.Dostun inancı, herkesin size güvenini kaybettiği anda bile daimdir. İnsanlar sizin hakkınızda ‘acaba’ derken dostunuz daima itimat eder yürekten. Hz.Ebubekir (radiyallahu anh ) gibi olabilmektir dost olmak. Kendisine ‘Dostun miraca yükselmiş ‘ diye alaycı ifade kullananlara karşı ” O söylediyse doğrudur ” demiştir Sıddık dost. En güzel dostun sahibi , en güzele dost.

Dostluğun en güzel örneği Hz.Muhammed (sav.) Efendimizdir.O, her konuda olduğu gibi dostluk konusunda da bize en güzel örnektir.O, en mükemmel dosttur. Hz.Muhammed’i (sav.) mükemmel dost kılan ahde vefası , güvenilirliği , dosdoğru oluşu, merhameti , sadakati ve tüm güzel hasletleri bir mıknatıs gibi üzerinde toplamış olmasındandır. Hz.Muhammed (sav.), kendisine yarım asır evvel iyilik yapan insanları dahi unutmamış, kendisiyle sözleşen , söz verdiği insanları asla ihmal etmemiştir.”Kusursuz dost olmaz”  ancak “kusursuz bir dost vardır.”  O da istisnadır.

Salat ve selam olsun en güzel dosta…

MİLADİ YILBAŞINA DAİR

Bugün miladi yılın son günü. 2018 yılını hüzünlerle , kederlerle , bazen kısmi mutluluklarla şahsım adına geçirdim. Yeni bir miladi senenin kapısında olduğumuz şu zamanda kendimizi muhasebe etmeli , bugünü dünden ayrı görmemeliyiz. Geçen her gün bizim ömür defterimizden kopan bir yaprak gibidir. Yılın son günü ve ilk günü, vakit açısından bir fark arzetmemektedir miladi takvime göre. Bizim için kutsal günler Hicrî Takvim’de saklıdır. Bizim dini ve dünyevi işlerimizi ayırıp bizi Batı’nın özel günlerine mahkum edenler malesef bizi bu günlere değer vermeye, bugünleri haddi aşan (harama kaçan) eğlencelerle geçirmeye de teşvik ettiler bir asra yakın süredir.

Bugünü noelden çıkıp yılbaşını kutlayarak çılgınlar gibi eğlenen hristiyanlar gibi geçirirsek, bizim onların zihniyetinden ne farkımız kalır ? Hz.İsa (as.) bizimde peygamberimiz, bizimde onurumuz ve kıymetlimizdir. Ancak O’nu, O’na yakışmayan işlerle yâd etmek en çok O’na haksızlık etmektir.

Eğlenmek elbette bizim de hakkımız. Ancak eğlenme şeklimiz ve zamanımız bizi biz yapar.Merhum Said Nursi’nin ifade ettiği gibi “Helal daire geniştir, keyfe kafidir.”

Yarından itibaren poşetler paralı hale gelecek , vergiler artacak , zamlar yapılacak, yeni uygulamalar, yeni planlar hayata geçirilecek. Böyle bir ortamda yeni bir seneyi kutlama ile karşılamak bana mantıklı gelmiyor. Geçmişe özlem duyan , maziyi hasretle anan biri olarak, geçen her gün benim için endişeye dönüşüyor bu seküler dünyada. Bunları yazınca bazıları ‘ Sen kendini düzelt ‘ , ‘ Sen kendi hatalarına bak ‘ , ‘ Bir yılbaşı mı dert oldu? ‘ diyorlar. Kuru bir sûizana dayanan bu ithamlar benim şevkimi kırmıyor , kıramaz. Ben kalemimle her yanlışı dile getirmeye devam edeceğim  Allah-u Teâlâ ömür bahşettikçe. Ben, insanların kişisel hatalarıyla ilgilenmiyorum, kimseyi ifşa etmiyorum , isim vererek hedef göstermiyorum . Müslüman olduğuna yürekten inandığım kardeşlerimin kendi itikatlarına zarar vermelerine , hataya düşmelerine mani olmaya çalışıyorum karınca misali. Yazdığım her şeyde önce kendi nefsime pay çıkarıp , sonra okuyan kardeşlerime derdimi döküp hasbihal ediyorum.Bir insanın dahi müsbet yönde bir duyguya kapılmasına sebep olmanın verdiği sevinç bana kâfidir fazlasıyla.

Selam ve Dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber