• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Doktora dereceliler arastirmasinda ilk sorular Vali Saran'a yöneltildi

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) Doktora Dereceliler Kariyer Gelisim Arastirmasi.na Vali Ulvi Saran'a konuk olarak basladi.

Doktora dereceliler arastirmasinda ilk sorular Vali Saran'a yöneltildi

Türkiye Istatistik Kurumu (TÜIK) Doktora Dereceliler Kariyer Gelisim Arastirmasi.na Vali Ulvi Saran'a konuk olarak basladi.

 

Valilik Konagi.nda

 

TÜIK Bölge Müdürü Semsettin Özcan ve beraberindeki anketör Valilik Konagi'na giderek Vali Ulvi Saran ile Doktora Dereceliler Kariyer Gelisim Arastirmasi hakkinda anket yaptilar.

 

Kimlere uygulaniyor?

 

TÜIK Bölge Müdürü Semsettin Özcan, "Günümüzde doktora derecesi sahibi olan bireyler, toplumsal ilerleme ve bilgi ve teknolojinin yayilimi açisindan önemli katkilari olacagi öngörülen kisilerdir. Bu arastirma ile yüksek vasifli bireylerin egitim, istihdam durumu, uluslararasi dolasim, kariyer deneyimleri ve kisisel özellikleri ile ilgili göstergelerin hesaplanmasi hedeflenmektedir. Beyin göçü, beyin kazanimi, beyin dolasimi basliklari altinda nitelendirilen yüksek vasifli çalisanlarin uluslar arasi hareketliligi ile ilgili sorulara cevap aranmasi, is gücü piyasasinda doktora egitiminin niteliksel ve niceliksel yeterliligi ile ilgili tespitlerde bulunmak, toplum tarafindan yüksek egitim almis bireylerin vasiflarinin ne derecede iyi degerlendirildiginin tespit edilmesi bu çalismanin amacini olusturmaktadir. Arastirmada kullanilan soru kagidi, doktora derecesini nerede aldigina bakilmaksizin arastirmanin referans tarihi olan 1 Aralik 2009'da Türkiye'de ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaslari ile yabanci uyruklu bireylere uygulanmaktadir" dedi.

 

Sorular yöneltildi

 

Vali Saran ise, "Ülkemizin çok yönlü olarak gelisimi dogrultusunda istatistigin uygulama alanlarindaki hizmetlerde giderek gelismektedir. Istatistik önemli bir araçtir. Toplumumuzun gelecege yönelik saglikli politikalar üretmesi, özellikle kamu politikalarinin hareket edecegi çikis noktalarinin temel verilere dayanmasi zorunludur. Bu anlamda Türkiye'de istatistik biliminin hem bir bilim olarak hem de uygulama alanlarinda giderek gelismesi ve ihtiyaç duyulan temel fonksiyonlarla paralel bir sekilde gelistirilmesi gerekiyor" diye konustu. Vali Saran'a ankette doktora çalismasi ile ilgili sorular yöneltildi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber