• DOLAR
  7,6948
 • EURO
  9,0038
 • ALTIN
  466,17
 • BIST
  1,1696

Doğu Anadolu’nun En Gelişmiş İliyiz

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima Malatya Valisi Aydın Baruş’u makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Valilikte yapılan basın açıklamasının ardından Büyükelçi Miyajima’nın ilimizdeki iş dünyası temsilcileri ile de görüştü

Doğu Anadolu’nun En Gelişmiş İliyiz

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere ilimize gelen Japonya Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima Malatya Valisi Aydın Baruş’u makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Valilikte yapılan basın açıklamasının ardından Büyükelçi Miyajima’nın ilimizdeki iş dünyası temsilcileri ile de görüştü

Japonya Ankara Büyükelçisi Miyajima’yı makamında kabul eden Malatya Valisi Aydın Baruş, burada yaptığı konuşmada Büyükelçi’ye Malatyanın tarihi ve ekonomisi hakkında bilgiler verdi. Vali Baruş, büyükelçiye hitaben yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı. “Malatya’yı Ziyaret ettiğiniz için hoş geldiniz diyorum ve teşekkür ediyorum. Sayın Büyükelçimizin Malaya ziyaretini önemli görüyoruz. Bu ziyareti nedeniyle kendisine Malatya Hakkında kısa bir bilgi vermek isterim. Malatya’nın yerleşik tarihi Milattan önce 7 binli yıllara kadar dayanıyor. Bu anlamda Arslantepe höyüğünde kazı çalışmaları da halen devam ediyor. Burada çok eski medeniyetler hüküm sürümüştür. Hititler, Asurlar, Urartular, daha sonraki süreçte Romalılar, daha sonra Selçuklu ve Osmanlı hüküm sürmüştür. Bu kültür zenginliğinin Malatya’ya katmış olduğu değerleri çok yakından görebilirsiniz.

DOĞU ANADOLU’NUN EN GELİŞMİŞ İLLERİNDEN BİRİYİZ

Bu gün de Malatya Doğu Anadolu bölgesindeki en gelişmiş il durumundadır. Malatya ekonomisi tarım sanayi ve turizm alanında dengeli bir gelişim gösteriyor. Malatya tarım alanında Kayısı yetiştiriciliğinde dünyada lider bir il durumundadır. Yaklaşık 100 bin ton kuru kayısı ihracatımız var. Diğer tarım üremlerimiz de Şeker Pancarı, buğday ve sulu tarım alanında yetiştirilen tarımsal ürünlerden oluşmaktadır. Halen Yapımı devam eden barajlarla birlikle Sulu tarımda yetiştirilen diğer ürünlerden oluşmaktadır.  Kayısı başta olmak ürere İhtarcımız 250-300 Milyon dolar civarındadır. Kayısımızın Malatya için önemini ifade etmek gerekirse Malatya’nın tarım topraklarının yüzde 20’si kayısı ağaçlarıyla kaplıdır. Malatya’da 8 Milyon kayısı ağacı var. Dolayısıyla her aile için kayısı yetiştiriciliği önemli bir konudur.

BİRÇOK TARİHİ DEĞERİ BÜNYEMİZDE BARINDIRIYORUZ

Gıda ürünleri, Makine ve maden ürünleri önemli iş alanlarımızdır. Sanayiye baktığımızda Sanayide Tekstil, Konfeksiyon mevcuttur. Turizm bakımından ise Malatya birçok tarihi değerleri bünyesinde barındıran bir şehirdir. Aslantepe en eski yerleşim yeri. Şu anda UNESCO’nun dünya geçici kültür mirası listesinde yer almaktadır. Kalıcı listede yer alması için çalışılmalarımız devem etmektedir. Diğer önemli bir değerimiz Nemrut Dağı, yanılmıyorsam Nemrut Dağı Sayın Büyükelçinin programında da var. İl merkezimize uzaklığı 100 km civarında.  Bunların yanında Selçuklu ve Osmanlı eserleri ilimizde çok sayıda var. Değişik alanlarda Müzelerimiz var ve 100 binerce civarında ziyaretçimiz var. Turizm alanında gelişim gösteren bir iliz. Malatya ihracatını da her yıl geliştiren bir ildir. Geçen yılki ihracatımız yaklaşık 390 Milyon Dolar civarındadır.

Altyapı Konusunda Ortak Çalışmalarımız Var

Malatya’nın bir başka yönüne temas etmek gerekirse Malatya 2020 yılında çok önemli depremler yaşadı. Doğu Anadolu fay hattı üzerinde olması nedeniyle deprem bölgesi. Bu yıl çok sayıda deprem nedeniyle önemli miktarda alt yapılarımız zarar gördü. Alt yapının tekrar onarılması ve sağlıklı hale getirilmesi konusunda Japonya’nın çok önemli katkılar yaptığını söylemek istiyorum. Malatya Büyükşehir belediyesinin bu konuda Japonya ile ortak, altyapı çalışmaları var. Bu katkıları nedeniyle Sayın Büyükelçinin nezdinde Japon Hükümetine teşekkür ediyor, tekrar hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum.”

 

A.Vahap Kaygusuz –Hanife Sarı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber