• DOLAR
  7,3295
 • EURO
  8,6517
 • ALTIN
  455,53
 • BIST
  1,1809

“Doğru İletişim Her Sorunu Çözer”

Eğitimciye uygulanacak şiddetin doğru bir iletişim ile çözüleceğini vurgulayan İÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Bayri, “Şiddetin önlenmesinde en büyük görev bence ailelere düşmektedir. Bizim toplumumuzda öğretmenlik önemli bir meslektir ve değerlere saygı esastır. Öğretmeninin önemini ve değerini veliler çocuklarına anlatmalıdır.  Öğrencilerin öğretmenleri ile ilgili şikâyetlerinde veliler öğretmen ile iletişime geçmelidir. Etkili ve doğru iletişim her sorunu çözer diye düşünüyorum.” dedi

“Doğru İletişim Her Sorunu Çözer”

Eğitimciye uygulanacak şiddetin doğru bir iletişim ile çözüleceğini vurgulayan İÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Bayri, “Şiddetin önlenmesinde en büyük görev bence ailelere düşmektedir. Bizim toplumumuzda öğretmenlik önemli bir meslektir ve değerlere saygı esastır. Öğretmeninin önemini ve değerini veliler çocuklarına anlatmalıdır.  Öğrencilerin öğretmenleri ile ilgili şikâyetlerinde veliler öğretmen ile iletişime geçmelidir. Etkili ve doğru iletişim her sorunu çözer diye düşünüyorum.” dedi

İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nevzat Bayri ve Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hikmet Zelyurt ile eğitim fakültesinin durumu, öğretmen atama sistemini, Türkiye’de öğretmen yetiştirmede yaşanan tartışmaları, eğitimciye şiddeti ve daha fazlasını konuştuk…

Eğitim Fakültesi hakkında bilgi verirseniz neler söylersiniz?

Fakültemiz 1983 yılında Eğitim Bilimleri Bölümüne öğrenci alarak eğitim ve öğretime başlamıştır. Fakültemiz 3 bloktan oluşmaktadır. Fakültemiz fiziki ve teknolojik olarak donanımlı bir altyapıya sahiptir.  Fakültemizde 8 bölüm ve bu bölümlere bağlı olarak 12 programa öğrenci alımı yapılmaktadır. Fakültemizde ki öğrenci sayımız yaklaşık olarak 4 bin 200’dür.  Fakültemizde; Eğitim Bilimleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Güzel Sanatlar Eğitimi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi, Özel eğitim, Temel eğitim, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi ve Yabancı Diller eğitimi Bölümleri yer almaktadır. Şuan fakültemizde en fazla öğrencisi bulunan programlar ikinci öğretim öğrencileri de olan okul öncesi öğretmenliği ve Rehberlik ve psikolojik danışmanlıktır. Her programımızda yıllık öğrenci kontenjanımız %100 dolmaktadır. Fakültemizin akademik anlamda çok güçlü olduğunu düşünüyorum.  Fakültemizde 24 Profesör 20 Doçent, 50 doktor öğretim üyesi, 17 öğretim görevlisi ve 19 araştırma görevlisi olmak üzere toplamda 130 Öğretim elemanı görev yapmaktadır.

Öğretmen atamalarında mülakat sistemi getirildi, bu durumda sizi öğrencilere ne gibi tavsiyelerde bulunuyorsunuz?

Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra atanıp öğretmen olabilmeleri için Kamu Personeli Seçme sınavına girmeleri gerekiyor. Sınavda aldıkları not yeterli olmuyor,  MEB mülakat sistemi mevcuttur. Mülakatta öğretmen adayları kendini iyi ifade edebilmeli. Gündemi takip etmeli, Eğitim ve alan bilgisi kısmında yeteri kadar bilgiye sahip olmalıdır. Eğitim Fakültelerinde mezun olan öğrenci sayısı ile her yıl alınan öğretmen sayısı arasında çok büyük bir uçurum var. Bunun için özellikle Eğitim Fakültelerinin kontenjanlarının azaltılması gerektiğini düşünüyorum.  YÖK’ ün aldığı karara göre her yıl eğitim fakültelerinin kontenjanları yüzde 10 azaltılacak. Bu durum öğrenci sayıları belli bir seviyeye inene kadar devam edecek diye düşünüyorum. Öğrenci sayısı ne kadar az olursa hem atama bekleyen öğretmen sayısı az olur hem de sınıflardaki eğitim daha kaliteli olabilir. Öğrencilerimize eğitim fakültesine başladığı ilk yıldan itibaren hem lisans derslerine hem de eş zamanlı olarak da KPSS sınavına çalışmalarını tavsiye ederim. Bu durumda mezuniyet ile birlikte ilk yıllarında KPSS sınavında başarılı olacaklarını düşünüyorum.

Eğitimciye uygulanan şiddetin ortadan kaldırılması için neler yapılması gerekir?

Maalesef eğitimciye şiddet haberlerini duydukça çok üzülüyorum ve kaygılanıyorum. Şiddetin her türlüsüne karşıyım. Kadına şiddet eğitimciye şiddet sağlık personeline şiddet hepsini karşıyız. Öğretmenlerimiz büyük bir özveri ile meslek hayatlarını devam ettirmekte. Tek amaçları öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirip onları hayata hazırlamaktır. Şiddetin önlenmesinde en büyük görev bence ailelere düşmektedir. Bizim toplumumuzda öğretmenlik önemli bir meslektir ve değerlere saygı esastır. Öğretmeninin önemini ve değerini veliler çocuklarına anlatmalıdır.  Öğrencilerin öğretmenleri ile ilgili şikâyetlerinde veliler öğretmen ile iletişime geçmelidir. Etkili ve doğru iletişim her sorunu çöze diye düşünüyorum. Ayrıca velilerin öğretmenlerin verdiği doğru kararların arkasında olması gerekir. Bunu çocuklarına doğru bir şekilde aktarmalıdır. Okul yönetimi, öğrenci ve veli zincirini iyi kurup sürekli görüşmeler yapılmalı. Sorun var ise bu zincir içerisinde konuşarak çözülmelidir.

Ülkemizde öğretmenler doğru bir şekilde yetiştiriliyor mu?

Şu an Türkiye genelinde 93 tane Eğitim Fakültesi bulunmakta. Bu fakültelerde eğitimler;  meslek bilgisi, genel kültür ve alan eğitimi şeklinde verilmekte.  Bu dersleri verebilecek donanımlı hocalarımız var ise eğitiminde doğru ve iyi olduğunu düşünüyorum. Verilen eğitimlerde sadece hocalara değil öğrencilere de sorumluluklar düştüğünü düşünüyorum. Alınan teorik dersler tek başına yeterli olmuyor. Öğrenciler sadece derslere girip çıkmakla kalmamalı.  Bunun yanında öğrencilik hayatları boyunca sosyal projeler üretmeli, sorunlara duyarlı olmalı  ve karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmelidir. Öğretmenlikte en önemli şey ise öğrencilerin fakülteye gelirken Öğretmenlik mesleğini severek ve isteyerek gelmesidir. Öğrencilerime sürekli söylüyorum kendinizi geliştirin bol kitap okuyun ve donanımlı olun. Fakültemize verilen eğitimin yeterli olduğunu düşünüyorum. Alan bilgisi meslek bilgisi ve genel kültür dersleri bağlamında fakültemizin verdiği eğitimin yeterli olduğunu düşünüyorum ve bu dönütleri de öğrencilerimizden iyi bir şekilde alıyorum.

Eğitim fakültesini tercih etmek isteyen adaylara ne tür tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Hangi meslek olursa olsun öğrencilerin severek isteyerek gelmeleri lazım.  Öğretmenlik mesleği saygın ve kutsal bir meslektir. Fakültemize gelen öğrencilerimizin mezun olduktan sonra aldıkları eğitimden memnun kaldıklarını söyleyebilirim. Öğretmen olmak isteyen adayların Fakültemizi tercih etmelerini bekliyoruz. Öğretmen adaylarımızı ülkeye yararlı insanlar olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Öğretmenlik ölmeyen bir meslek biz onları en iyi şekilde yetiştireceğiz onlar da başkalarına yetiştireceklerdir. Eğitim Fakültesini tercih etmek isteyen adaylara; öncelikle doğru bir karar verdiklerini belirtmek isterim.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber