• DOLAR
  7,6656
 • EURO
  8,9169
 • ALTIN
  459,81
 • BIST
  1,1627

Doğal Sabunlara Rağbet Artıyor

Kimyasal içerikli sabun ve duş jellerinin uzun süreli kullanımı kimi hassas ciltlerde egzama ve benzeri rahatsızlıklara neden oluyor. Vatandaş birçok alanda olduğu gibi hijyen ihtiyaçları için de geleneksel yöntemlerle üretilen doğal ürünlere yöneliyor

Doğal Sabunlara Rağbet Artıyor

Kimyasal içerikli sabun ve duş jellerinin uzun süreli kullanımı kimi hassas ciltlerde egzama ve benzeri rahatsızlıklara neden oluyor. Vatandaş birçok alanda olduğu gibi hijyen ihtiyaçları için de geleneksel yöntemlerle üretilen doğal ürünlere yöneliyor

Ümit Yılmaz; Malatya’da, 80 yıldır geleneksel yöntemlere bağlı kalarak doğal sabunlar üreten ve ürettiği sabunları dünyanın 13 farklı ülkesine gönderen bir işletmenin dördüncü kuşak temsilcisi. Ürün gamlarını geliştirmek ve müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik yeni ürünler sunmak amacı ile araştırmalar yapan işletmenin son ürünü ise “Bal ve Polen” sabunu.

Malatya’da 1940 yılından bu yana hizmet veren bir firma olduklarını dile getiren Yılmaz; “Biz işletmenin dördüncü kuşak temsilcileri olarak, yıllardan bu yana devam ettirdiğimiz geleneksel yöntemlerimizle sabun üretimini sürdürüyoruz.  Yurt dışında ve Yurt içindeki müşterilerimize yıllardan bu yana aynı kalite ve özenle ürünlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Sızma zeytinyağı, bitki ve bitki özlerini harmonize ederek geleneksel, doğal yöntemlerle ürünler hazırlayıp müşterilerimize sunuyoruz. Mevsimsel, iklimsel ve çevresel olarak; illere, ülkelere, hastalık çeşitlerine göre ürün kalitemizi sürekli geliştiriyoruz. Yaptığımız ve sürekli yeni çeşitler eklediğimiz doğal sabunlar 13 ülkeye gönderiliyor” dedi.

CİLT KURULUĞUNA KARŞI PROPOLİS İÇERİKLİ SABUN

Kış mevsimine girilmesiyle birlikte ciltte oluşan kuruluklara karşı; bal, zeytinyağı, polen ve süt ile birlikte karıştırdığımız bal ve polen sabunumuzu müşterilerine sunduklarını ifade eden Yılmaz; “Bal ve polen cildin kuruluğuna Ph dengesini koruyarak, yaraları izole etme konusunda fayda sağlamakta. Ayrıca ciltte pullanmaya iyi gelen sabunlardan bir tanesidir. Bal içerisindeki antioksidanlar sayesinde cildin nem dengesini koruyan ürünümüz, hem bariyer sistemi oluyor hem de hücreleri yenileyerek ciltteki değişimi ve yenilenmeyi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

“DOĞAL” İBARESİ ALDATICI OLABİLİYOR

Piyasada “doğal” diye satılan çoğu sabunun genellikle boya parfüm ve esanslardan yapıldığına dikkat çeken Yılmaz; “Biz son olarak tanıttığımız ‘Bal ve Polen Sabunu’nda’, en az yüzde 20 bal kullanılıyoruz, bunu polen ve süt ile birlikte dengeleyerek her bir noktasına eşit şekilde dağılması için homojenize ederek üretiyoruz. Balı genelde kendi çevremizden yani Malatya’daki üreticilerden temin ediyoruz. Propolisi ise daha hesaplı olduğu için Karadeniz bölgesinden getiriyoruz. İçeriğiyle bebeklerden büyüklere kadar her yaş grubunun rahatlıkla kullanabileceği bir ürün” şeklinde konuştu.

“ZEYTİNYAĞI DEĞİL ATIK YAĞ”

Malatya’da 80 yıldan fazla bir süredir üretim yapan; bakır kazanlarda, odun ateşinde makinesiz, geleneksel yöntemlerle üretime devam eden tek müessese olduklarını söyleyen Yılmaz; “Hatta Anadolu’da ilk bitkisel sabun yapan işletmelerden biriyiz diyebilirim. Merdiven altı imalathaneler çoğaldı, müşterilerimizin buna çok dikkat etmesi gerekir. Bitkisel sabun adıyla satılan birçok ürün esasen atık yağlardan yapılan sabunlar. Bunları fiyatından, dokusundan anlayabilirsiniz” dedi.

KİMYASAL ÜRÜNLERİN YAN ETKİLERİ DOĞAL ÜRÜNLERE İLGİYİ ARTIRDI

Kimyasal ürünlerin uzun süre kullanımı sonucunda ortaya çıkan yan etkilerinin insanların doğal sabunlara ilgisini artırdığına vurgu yapan Yılmaz; “Sıvı sabunların, duş jellerinin kullanımının artmasıyla vücutta egzama ve benzeri yan rahatsızlıkları arttı. Bu da insanların doğal sabunlara olan ilgisini artırıyor. Müşterilerimizin en fazla tercih ettiği sabunlarda ilk sırada zeytinyağlı yeşil sabun geliyor. Bunun ardından; defne, kükürt, kil sabunları da en çok tercih edilen sabunlar arasında” ifadelerini kullandı.

Önder Hanelçi (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber