• DOLAR
  5,4653
  % 0,36
 • EURO
  6,1959
  % 0,42
 • ALTIN
  228,8879
  % 0,02
 • BIST
  104.595
  % 1,25

Doç. Dr. Piskin:Türkiye'de Nakil Usulsüzlügü Yok!

Malatya'da Organ naklinde tek yetkili kurum olan Turgut Özal Tip Merkezi'nin Böbrek nakli sorumlu cerrahi Doç. Dr. Turgut Piskin, Türkiye'de yasa disi yollarla nakil yapilacak bir ortam olmadigini net bir dille belirtti ve bu isi illegal yollarla yapan ülkeleri tercih eden Türkiye vatandaslarini uyardi; " Hayatinizi riske atmayin!"

Doç. Dr. Piskin:Türkiye'de Nakil Usulsüzlügü Yok!

 

Organ nakli bekleyen hastalarin bel bagladigi, bir umut isigi olarak gördügü Organ Tacirlerinin, hastalarin sadece parasini almayi amaçladiklari, onlarin hayatlarini zerre kadar umursamadiklari bilinir. Ama yine de çogu hasta sirf hayatta kalabilmek için onlara tutunmaktan kendini alamaz. Sirf bu yüzden Hindistan, Misir ve Rusya yollarina düsen sayisiz hasta olmustur. Oralardaki sahipsiz insanlardan çok düsük ücretler karsiliginda alinan böbrekler Türkiye ve çesitli ülkelerden giden hastalara takilir, ancak bu hastalardan birçogu ya enfeksiyon kaparak ya da uyum sorunundan yasamini yitirir. Peki Organ nakli konusunda çok titiz çalisan Türkiye’de merdiven alti yollarla nakil yapiliyor mu, Türkiye nakil konusunda basarili mi, nakilde illegal yollara basvuranlari ne gibi tehlikeler bekliyor?

Bütün bu sorularin cevabini Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dali Ögretim Üyesi ve Böbrek Nakli Sorumlusu Doç. Dr. Turgut Piskin’den aldik. Nakil alaninda Amerika ve Almanya’da egitim gören ve bes yildan bu yana Malatya’da görev yapan Doç. Dr. Piskin, Türkiye’de nakil konusunda çok titiz çalisildigini, belirterek, “Türkiye için yasa disi yollarla nakil gerçeklestirecek bir ortam olmadigini çok rahat ve kesin olarak söyleyebilirim” dedi.

 

ETIK KURULDAN GEÇMEDEN NAKIL YAPILAMAZ!

 

Canli organ bagisinda 4’üncü dereceden sonra olan akrabalik baglarinda nakil için mutlaka etik kuruldan geçilmesi gerektigine vurgu yapan Doç. Dr. Piskin, “Bu etik kurul daha önce hastanelerin bünyesinde kurulurdu, daha sonra bu sistem degistirildi. Simdi Saglik Bakanligi’nin baslattigi yeni bir uygulama ile içinde Il Saglik Müdürlügü’nden bir yetkili, Emniyet kaçakçilik Sube Müdürlügü’nden bir yetkili, Vali yardimcisi, Halki temsil eden esnaf ve sanatkarlardan biri, bagimsiz avukat ve psikiyatristin bulundugu kurulun onayindan geçmesi gerekiyor.  Öyle “organimi bagisliyorum” deyince hemen bagis olmuyor. Bu çok zor bir sey, yine de bu konuda “merkezler kandirilabilir mi?” devlet bunu da düsünmüs ve kaçakçilik subeden bir polisi ve bir avukati da etik kurula almistir. Bunu sebebi de belgede sahteciligi engellemek. Olusabilecek saibeleri önlemek adina Saglik Bakanligi’nin böyle bir uygulamasi oldu ve bu uygulama bizleri de rahatlatti, bunun sorumlulugu bizden çikmis oldu. Kadavradan yapilan bagista ise direkt olarak saglik Bakanligi’na bagislaniyor, o organ kamunun mali olmus oluyor. ihtiyaç halinde devlet dagitimini yapiyor. Keyfiyeti engellemek adina seffaf bir nakil islemi yapilmaktadir.  Örnegin bir bagis oldu, doku uyumuna göre bakanlik bir liste gönderiyor. Genellikle çocuk hastalar disinda eriskinlerde bir organa 10 kisilik bir liste gönderilir. Bu 10 kisilik listede ilk siradaki kisi en fazla doku uyumu olan, listeye en erken yazilan, yasina göre hastaligina göre bir puantaj olusturuluyor ve alinan puanlara göre hasta siralandiriliyor.  Bu siralamada da yapilan kontrollerde kimi neden elediginizi bir raporla bakanliga mutlaka bildirmeniz gerekiyor” dedi.

 

SURIYELILER IÇIN AYRI UYGULAMA

 

Doç. Dr. Piskin, Suriyelilerde akrabalik bagi kestirilemedigi için 1. Derece akraba dahi olsa mutlaka etik kuruldan geçmesi gerektigini belirterek, “Devlet her türlü tedbiri almis. Bakanlik Suriyelilerin kendi içinde mafyasal bir sey oldugunu düsünerek, çünkü onlarin akrabalik baglarini garanti edemiyoruz. Bu nedenle Suriye’den gelen hasta mutlaka etik kuruldan geçmek zorunda” seklinde konustu.

 

TÜRKIYEDE BÖBREK NAKLINI YASA DISI YAPACAK DOKTOR YOK!

 

Nakil Hastanesinin belli bir donanimin üstünde olmasi gerektiginin altini önemle çizen Doç. Dr. Piskin, “Bu ülkede bu isi yapan sadece 60 tane merkez var ve ben bu merkezlerden birinin sorumlu cerrahi olarak bu isi yapan herkesi taniyorum. Bir de Saglik Bakanligi’nin bu konuda çok iyi bir kayit sistemi var, öyle gözden kaçabilecek bir durum olamaz. Nakil hastanesinin belli bir donanimin üstünde olmasi sart. Yani bazal bir seviyenin altinda herhangi bir yerde bu kesinlikle yapilamaz. Ikincisi de bu nakli yapacak ekip yeterli sayida degil. Türkiye’de yasal yollarla bile yapabilecek sadece 60 kisilik bir ekip varken, bunu merdiven altinda yapilma ihtimali Türkiye için yok. Herkesin gönlü rahat olsun Türkiye’de bu isi yapan hiçbir cerrah, hiçbir nefrolog yok.  Türkiye için yasa disi yollarla nakil gerçeklestirecek bir ortam olmadigini çok rahat ve kesin olarak söyleyebilirim. Sadece Israil kökenli bir doktor vardi ve o da kirmizi bültenle araniyordu. Simdi onun uluslararasi sularda bir gemide bunu yaptigina dair bilgiler aliyoruz, ne kadar dogru onu bilemiyoruz. Ama bizim ülkemizde bu yok.” Ifadelerini kullandi.

 

TÜRKIYE’YE GÜVENIN, ILLEGAL YOLLARA BASVURMAYIN!

Doç. Dr. Piskin sözlerini söyle sonlandirdi; “Gelelim 3’üncü dünya ülkelerine… Suriye’de, Misir’da, Hindistan’da bu is yasa disi yollarla yapiliyor ve Türkiye’den de maalesef bir grup insanimiz oralara nakil için gidiyorlar. Biz bunu kesinlikle onaylamiyoruz. orada nakil yaptirip 10’uncu gününde buraya gönderilen hastalar görüyoruz. Kesinlikle çok kötü kosullarla, enfeksiyon kapmis vaziyette geliyorlar. Bu bu kadar basit bir olay degil. Vatandaslarimizi bu noktada uyariyorum, kesinlikle yasal olmayan, devlet kontrolü disinda bu isi yapmasinlar. Türkiye, Bizim merkezimiz de dahil Böbrek nakli konusunda  çok iyi konumda. Bizim verilerimizi Avrupa Birligi ve Amerika ile kiyasladigimizda iyimiz kötümüzden çok daha fazla. Bunu da yüz akimiz olarak söylüyoruz.”

 

 

 
>>Nihal GÜL (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber