• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Diyanet’ten Uluslararası Cami Sempozyumu

Sosyo-Kültürel ve Mimari Açıdan Uluslararası Cami Sempozyumu açılışı, Malatya’da Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile İnönü Üniversitesinin öncülüğünde gerçekleşti. Diyanet işleri Başkan Vekili Prof. Dr. Huriye Martı Sempozyumdaki konuşmalarında, “Milletimizin fedakârlığıyla, cömertliğiyle yükselen her bir cami için belki de çok daha önemlisi, genç dinamik bir cemaate kavuşmaktır. Yaşlanan, suskunlaşan, gün geçtikçe tenhalaşan camilerimiz boynu büküktür. Çocuklara camiyi sevdirmeliyiz.” dedi

Diyanet’ten Uluslararası Cami Sempozyumu

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile İnönü Üniversitesinin öncülüğünde organize edilen Sosyo-Kültürel ve Mimari Açıdan Uluslararası Cami Sempozyumu düzenlendi. Turgut Özal Kongre Kültür Merkezinde yapılan Sempozyuma Vali Ali Kaban, Diyanet işleri Başkan Vekili Prof. Dr. Huriye Martı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikret Karaman, Dünyanın farklı ülkelerinden gelen Dini Temsilciler, Kamu Kurum ve Kuruluşları Temsilcileri, İl Müftüsü Ümit Çimen, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, STK temsilcileri, Akademisyenler ve Öğrenciler katıldı. 08-09 Ekim günleri arasında yapılan Sempozyumda; Dinlerde Mukaddes Mekan Kültürü, Bütün Yönleri ile Mekke ve Medine’de Mescitler, Cami Musikisi, Vakıf-Cami Münasebeti, Tevhid İnancından Tevhid Toplumuna Camiler, Medrese-Cami Münasebeti, Cami Mimarisi, Cami ve Engelliler, Cami ve Kadın, Cami Mimarisinin ve Estetiğinin Tarihi Süreci gibi konular ele alınacak.

“BİLİMSEL TEMELE DAYANIP DÜNYAYA TANITILMALI”

Sempozyumların bilimsel temele dayandırılması gerektiğine değinen Vali Ali Kaban, etkinliğin açılış konuşmalarında, “Unutmayalım ki, yapılacak bütün faaliyetler eğer bilimsel temele dayanmazsa, eğer yapılacak faaliyet kendi içerisindeki mantıksal düzeni, onu oluşturan bütün bilim dizgeleri oluşturulamazsa çok uzağa gidemiyor. Bir şekilde basit kalıyor, kalıcı hiçbir değer oluşturamıyor. Bu anlamda bu kurumların üstüne düşen vazifeyi hiç çekinmeden, cesaretle ve iyi niyetle yapmaları gerekiyor. Ve o iyi niyet ve cesaret neticede çok güzel sonuçlara sebep oluyor. Bu anlamda Malatya’mız bir vilayet olarak göründüğü şeklin çok ötesinde, eğer bir görünüyorsa yansımalarıyla 10-100 gibi etkileri olan çok değişik, çok nadide bir vilayettir. Bunu Malatya’yı bu görev vesilesiyle tanımış olan ve arkasından tanıdıkça da onun kıymetlerini, değerlerini gün be gün, her bir yeni günde keşfeden birisi olarak sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu anlamda çok iyi kıymetimiz var. Ve bunların bir şekilde bilimsel düzeyde işlenmesi, bunların tanıtılması, öncelikle Malatya’mıza tanıtılması ve Türkiye’ye tanıtılması, coğrafyamıza, dünyaya tanıtılması gerekiyor. İşte o anlamda bundan sonra düzenlenecek olan başta İbn-i Arabî Sempozyumu olmak üzere, daha önce düzenlenen Niyazi Mısri, aynı şekilde Aslantepe Sempozyumları olmak üzere aynı şekilde yapılan çok güzel bir çalışmayla Sayın Rektörümüzün bu konudaki gayreti, asla unutulamaz. Alevilik Araştırma Enstitüsünün kurulmasına ve bundan sonraki yapılacak çalışmalarıyla üniversitemiz ve kadrolarımız çok güzel çalışma yapıyorlar. İşte onlardan birisi de bu camiler Sempozyumu” ifadesini kullandı.

“CAMİLERİMİZ TENHALAŞTI”

Camilerin gittikçe yaşlandığını, suskun ve tenhalaştığını vurgulayan Diyanet işleri Başkan Vekili Prof. Dr. Huriye Martı şunları dile getirdi, “Hicretle başlayan medeniyet kavramı ile bir mescit inşa etmek olan Müslümanları bir araya toplamayı sağlayan kaynaştıran, uzlaştıran ve bir araya getiren peygamberimize selam olsun. Mescid-i Nebevi’den günümüze kadar ibadetin olduğu kadar bilginin huzurun coşkusu yaşanmakta! Camiler sadece namazın değil ilmin irfanın hikmetin bir mekânı olmaktadır. Caminin Müslüman kimliği ümmet bilincini arasındaki tevhidi ve vahdet arasındaki köprüyü inşa etmiştir. Caminin yüce bir misyonu vardır. Camiyle ibadet, ibadetle hayat arasında sürekli bir akış vardır. Cami ibadete hayatın can verdiği, hayatın ise ibadet neşesine dönüştüğü mukaddes mekândır. Gönüllerin sükûna erdiği, zihinlerin beslendiği, insanların güven bulduğu bu müstesna mekân elbet hayatın merkezinde olmalıdır. Ülkemiz, dünyanın birçok yerinde yapılmakta olan camilere destek olmaktadır. Milletimizin fedakârlığıyla cömertliğiyle yükselen her bir cami için, belki de çok daha önemlisi, genç dinamik bir cemaate kavuşmaktır. Yaşlanan, suskunlaşan gün geçtikçe tenhalaşan camilerimiz boynu büküktür. Toplumun her kesimine kucak açan camilerimizdir. Çocuklara camiyi sevdirmeli, beklendiklerini hissettirmeliyiz. Fitneye yer vermemek  ve kadınların camiye gelmesini sağlamalıyız. Camilerimiz içinden geçtiğimiz zor dönemlerde bizlere güven verip huzur aşılamaktadır.”

“CAMİLER EĞİTİM İÇİN FONKSİYONEL KURUMLARDIR”

Camilerin, eğitim faaliyetleri için fonksiyonel bir kurum olduğuna dikkat çeken İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, “Camiler itikat, ibadet, ilim, bilim, kültürel ve sosyal hayatın tam merkezinde yer almakta. Kendine özgü yapısıyla, İslam düşüncesi ve medeniyetin şekillenmesinde büyük rol oynamaktadır. Sempozyumumuz camilere bakış acısına önemli katkılar sağlayacaktır. Modernleşme sürecinde kentleşmeyle birlikte camilerimizin üstlendiği misyonun araştırmalarda ortaya konmaktadır” şeklinde konuştu.

Selamlama konuşmasını yapan İl Müftüsü Ümit Çimen ise, “İslam’ın ana müessesedir camileriz. Bizi biz yapan duyguların, ideallerin, inançların, ahlak özelliklerinin öğretildiği beslenip büyütüldüğü mekânlarımızdır camiler. Şehirlere ruh veren, toprağı vatan yapan abidelerimizdir camilerimiz. Allah’ın evinini Beytullah’ın şubeleridir camilerimiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber