• DOLAR
  6,7218
  %-0,05
 • EURO
  7,3840
  %-0,09
 • ALTIN
  369,84
  %-0,02
 • BIST
  8,3335
  %0,40

Dişler Yetkililere Seslendi: “Denetimleri Artırın!”

Güzellik merkezleri önünde durup sokaklarda insanların önünü kesen ve yukarıya çıkardıkları insanlara sözleşme imzalatıp borçlandırıp hatta daha da ileri gidip icra takibi başlatan merkezlere tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Dişler, “Resmi bir işletme görüntüsü altında dolandırıcı mantığıyla çalışıldığını düşünüyoruz bu tip işletmelerin denetlenmesi, insanlara uygulanan haksız muamelenin önüne geçilmesi gerekmektedir. İlgili birimleri göreve davet ediyorum. Denetimler artırılsın insanların bu tip mağduriyetleri artık bir daha ortaya çıkmasın. Kolay para kazanmak yerine hak ederek kazanmanın daha saygın olduğunu düşünüyorum.” dedi

Dişler Yetkililere Seslendi: “Denetimleri Artırın!”

Özellikle kentin işlek caddelerinde durup vatandaşların önünü keserek onlara güzellik merkezi broşürleri veren hatta daha da ileri gidip bunlara sözleşme imzalatıp ve daha sonrada borcunuz yok dendiği halde icra takibi başlatan güzellik merkezlerine tepki gösteren Tüketici Hakları Derneği Malatya Şube Başkanı Zuhal Dişer bu sorunu çözmek için yetkililere seslendi. Bundan dolayı kendilerinin de rahatsız olduğunu vurgulayan Dişer sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Gün olmuyor ki ticari ahlaka uygun olmayan davranışlarla karşılaşmayalım.  Bir süredir şehrimizde güzellik merkezleri ile ilgili şikâyetler almaktayız. Açıkçası ilk zamanlar doğruluğundan çokta emin olamadığımız şikâyetler çoğalınca ve hikâyeler birbirine benzemeye başlayınca insanların bu mağduriyetini gidermek adına bu açıklamayı lüzumlu gördük.  Şimdi kış mevsimi olması sebebiyle sokaklarda insanların önünü kesip broşür dağıtan ve özellikle hanımları güzellik merkezlerine çekmeye çalışan gençler azalmış olsa da hala bize şikâyetler gelmeye devam etmektedir.  Bu uygulama yazın daha çok artacak.  Bu sebeple hiç hizmet alamayan, aldığı hizmetten memnun olmayan, fazlasıyla borçlandırılan, parası ödenmeyen, borcunuz kapatıldı diye güven ortamı oluşturulup akabinde icraya verilen vatandaşlarla karşılaşıyoruz. Resmi bir işletme görüntüsü altında dolandırıcı mantığıyla çalışıldığını düşünüyoruz bu tip işletmelerin denetlenmesini insanlara uygulanan haksız muamelenin önüne geçilmesi gerekmektedir.   Ben ilgili birimleri göreve davet ediyorum. Denetimler artırılsın insanların bu tip mağduriyetleri artık bir daha ortaya çıkmasın. Kolay para kazanmak yerine hak ederek kazanmanın daha saygın olduğunu düşünüyorum.  İşini hakkıyla yapan işletmeleri kutluyorum.”

HİZMET VERMEDEN ÜCRET İSTİYORLAR

Gazetemize şikâyette bulunan Kadim Sönmez, henüz 18 yaşındaki kızının bir Estetik ve Güzellik merkezinde kilolarından kurtulması bahanesi ile kendisine 500 liralık bir sözleşme hazırlandığını, kapora olarak 100 lira verdiğini ancak her hangi bir hizmet ve tedavi almadan güzellik merkezinin geri kalan 400 lirayı da istediğini ifade ederek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kızımı salonun bulunduğu cadde üzerinden durdurarak, kilolarından kurtulabileceğini ve bunu birkaç seansla yapabileceklerini söylediler. Kızıma salonda daha önce olan zayıf kızlardan birini göstererek işte biz böyle zayıflatıyoruz diyerek kandırdılar ve ardından bir kâğıt imzalatıp 100 lirada kaparo aldılar. Kızım her hangi bir seans girmeden, güzellik salonundan her hangi bir tedavi görmeden ve hiçbir hizmet almadığı halde, Güzellik Salonu geriye kalan 400 lirayı da kızımdan istedi. Vermezseniz sizi mahkemeye veririm diyerek tehdit etti. Ben de verilen 100 lira onlara kalsın ama geriye kalan 400 lirayı vermeyeceğimi söyledim. Bunun için önce avukata başvurdum. Ardından Tüketici haklarına başvuruda bulunarak şikâyette bulunacağım. Böyle yerleri denetleyen ve bunlara ruhsat veren kurumların bir kez daha bu mekânları gezip halktan nasıl haksız yere para kopardıklarını görmelerini istiyorum. Her yerde, her cadde başında bunları görebilirsiniz. Birkaç liseli veya üniversite öğrencilerinin eline kâğıtları vererek insanları salona çekmeye çalışıyorlar.”  

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber