• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,78
 • BIST
  7,6666
  %0,02

Direniş Destanı 3. Yılında

Milli iradeye karşı milli birlik ve beraberliğin hedef alındığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin üstünden tam 3 yıl geçti. Kanlı bir darbeyken destansı bir direnişe dönüşen 15 Temmuz, tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da heyecanla ve coşkuyla anıldı. Vatanları için cansiperane hayatlarını ortaya koyan ve hainlerin saldırılarına karşı mücadele ederken şehit düşen 251 vatan evladı rahmetle yâd edildi

Direniş Destanı 3. Yılında

Milli iradeye karşı milli birlik ve beraberliğin hedef alındığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin üstünden tam 3 yıl geçti. Kanlı bir darbeyken destansı bir direnişe dönüşen 15 Temmuz, tüm Türkiye’de olduğu gibi Malatya’da da heyecanla ve coşkuyla anıldı. Vatanları için cansiperane hayatlarını ortaya koyan ve hainlerin saldırılarına karşı mücadele ederken şehit düşen 251 vatan evladı rahmetle yâd edildi

Türkiye’nin birlik ve bütünlüğünü hedef alan üniformalı hain FETÖ işbirlikçileri 2016 yılının 15 Temmuz gecesinde milletin iradesine kast ederek kanlı bir darbe girişiminde bulunmuştu. Aziz milletin kararlılığı ve iradesiyle bu kanlı darbe bertaraf edilip, vatan hainleri hak ettiği cezaya çarptırıldı. Vatanları için cansiperane hayatlarını ortaya koyan ve hainlerin saldırılarına karşı mücadele ederken şehit düşen 251 vatan evladı Türkiye’den 81 ilinde rahmetle yâd edildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması’nda halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ruhlarını iblise satanlar var. O müptezeller Türkiye’yi ele geçiremeyecekler. Her anımızda özellikle de 15 Temmuz’da şehitlerimizi, gazilerimizi, meydanları dolduran kahramanlarımızı hep kalbimizde yaşatacağız. 15 Temmuz gecesi Türkiye’yi karanlığa gömmek istediler ama başaramadılar. Allah kurdukları tuzakları sahiplerinin başlarına geçirdi. Bakanlığımız tarafından hazırlıkları yürütülen Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı’nın kuruluşu resmen tamamlanmıştır. Biz imanımıza, tarihimize, kültürümüze ve elbette en önemlisi neslimize sahip çıktıkça, Allah’ın izniyle bu ülkeyi kimse işgal edemez, bu milleti kimse köle yapamaz” ifadesini kullandı.

15 Temmuz Milli İrade ve Direniş Günü programı kapsamında Öğretmenler Evi’nden Kapalı Çarşı’ya kadar bir kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Kapalı Çarşı üstünde yapılan etkinliklerde mehteran takımı gösterilerini sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan canlı yayınla halka hitap etti. Program Vali Aydın Baruş’un yanı sıra AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İlçe Belediye Başkanları, Mülki ve idari amirler, STK’lar ve Malatya halkı katıldı.

Vali Aydın Baruş, buradaki konuşmalarında, “Milletlerin tarihinde unutulmaz anlar, varlık-yokluk mücadelesinin dönüm noktasını teşkil eden eşsiz zamanlar vardır. Türk Milleti, bin yıldır, Anadolu topraklarında verdiği ölüm kalım mücadelesinden, her zaman muvaffakiyetle ve alnının yüz akıyla çıkmış bir millettir. Malazgirt Meydan Savaşı’nda Alparslan ve ordusunu, İstanbul’un Fethi’nde Fatih Sultan Mehmet Han ve yeniçerilerini, Çanakkale Savaşı ve İstiklal Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve askerlerini zafere taşıyan bu ruh, atalarımızın bizlere mirası olan şehadet ve gaza ruhudur. Vatan, din, bayrak, ezan, namus, şeref, özgürlük ve bağımsızlık gibi kutsal değerler söz konusu olduğunda, canını ve kanını pervasızca ortaya koymayı ifade eden bu fedakârlık anlayışı Milletimizin bu topraklar üzerinde bin yıldır izzet ve şerefiyle yaşamasını temin etmiştir. Aziz Milletimiz; tarihi boyunca kendisini bu topraklardan atmak isteyen, birlik ve beraberliğini parçalamak isteyen, özgürlük ve bağımsızlığını yok etmek isteyen sayısızca düşman saldırısı ile karşı karşıya kalmıştır. Bize karşı savaş açan düşmanlar, harp meydanlarında mağlup edemedikleri bu kahraman milleti, içerisine nifak tohumları ekmek suretiyle bölmeye ve ona boyun eğdirmeye defalarca yeltenmişlerdir. 40 yıldan beri; bölücü terör örgütünü kullanarak ülkemizin bir bölgesini Türkiye’den koparmak, insanlarımız arasına nifak düşünceleri sokarak birbirine düşman etmek, Türkiye’yi ekonomik bakımdan zafiyete uğratarak kendilerine boyun eğmeye mecbur bırakmak isteyen uluslararası güçlere ve onun piyonlarına karşı, Devletimizin, polisimizin, jandarmamızın, askerimizin ve topyekün milletimizin verdiği kahramanca mücadele, bu şer amaçlara ulaşılmasına defalarca mani olmuştur” ifadesini kullandı.

“Devletin en gizli toplantılarındaki sırları ifşa eden, böylece Türkiye’yi dünya kamuoyu gözünde itibarsız hale getirmeye çalışanlar işte bu şer odakları ve bu odakların işbirlikçisi olan FETÖ terör örgütüydü” diyen Baruş şunları dile getirdi, “Tüm bu girişimleriyle, Milletimizin büyük teveccühüyle seçilmiş Cumhurbaşkanımızı ve seçilmiş iktidarı, vatandaşlarımızın oylarıyla görevi başından uzaklaştıramayacağını anlayan kötülük mihrakları, bu kez hedeflerine sadece iktidarı değil Milletimizi de koyarak canice bir girişime imza attılar. On yıllarca; devletimizi ele geçirmek için, gençleri yalanlarla ve safsatalarla aldatarak, kendisine her koşulda itaat edecek birer mankurt yapan, riyakârca davranmayı karakterleri haline getiren bu örgüt, dini değerlerimizi utanmazca kullanarak İslam’ın en temel vasıflarını bir tarafa atmıştır. Bizlere rehber olan bir Hadis-i Şerifinde Sevgili Peygamberimiz; “Müslüman diğer Müslümanların elinden ve dilinden güvende olduğu kimsedir. Mümin de canları ve mallarının güvende olduğu kişidir” buyurmuştur. Bin bir türlü hile ve iftira ile halkımızın iradesini etkileyemeyeceğini anlayan bu melun örgüt, bu kanlı darbeyle;  Milletimizin iradesini temsil eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı ve Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırarak bu iradeyi esaret altına almak istedi.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise buradaki konuşmalarında, “15 Temmuz darbe girişimi, suretle halktan görüneni bizi içten vuran, bizim gibi düşündüğümüz, bizim gibi yaşadığını ifade edip ama bu memlekete tuzak kurmak isteyenlere bu milletin güçlü bir tokadı oldu. Bu tokadı vuran milletimize şükranlarımızı sunuyorum. Malatya’da da kafasını kaldırmak isteyen, bizi içten bölüp parçalamak isteyen bu hain darbe teşebbüsünde Malatyalı hemşerilerim öyle bir tokat vurdu ki bir daha buna cesaret edip aklının ucundan bile geçirmeye cesaret edemeyecek duruma geldiler. Özellikle bu milletin tarihine baktığımızda buna benzer binlerce hainlik ve binlerce ihaneti yaşadı. Ama Allah’a şükür ki her seferinde de, bu milletin feraseti ile bu hain darbe girişimlerini, bu hain planları üzerine çevirdi. 1918’de Mondros mütarekesi ile düşman dört tarafı işgal ederken, 1919’da gazi Mustafa Kemal Samsun’a çıktığında orada hainlere şunu dedi, geldikleri gibi gidecekler. Hain darbe teşebbüsünün esas amacı neydi biliyor musunuz? Bu memleketin içine nifak tohumları uzun yıllar devam edecek, iç savaş ve kardeşkanı akıtıp, güçsüz ve parçalanmış bir Türkiye amaçlanmaktaydı. Ama Allah’a şükür Milletimizin feraseti, milletimizin iradesi bu hain darbe teşebbüsü bertaraf etmiştir” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber