• DOLAR
  7,8452
 • EURO
  9,2937
 • ALTIN
  485,41
 • BIST
  1,1848

Din Görevlileri Haftası Başladı

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin Ülkemizde 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak olan  “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” ile ilgili yayınladığı mesajda Din Görevlilerinin Covid-19 sürecindeki yaptıkları çalışmalardan övgüyle bahsetti

Din Görevlileri Haftası Başladı

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin Ülkemizde 1-7 Ekim tarihleri arasında kutlanacak olan  “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” ile ilgili yayınladığı mesajda Din Görevlilerinin Covid-19 sürecindeki yaptıkları çalışmalardan övgüyle bahsetti

Diyanet-Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Engin açıklamasında; “Din görevlilerinin Covid-19 sürecinde yaptıkları çalışmalara değinerek, görevlilerin bu süreçte Vefa Destek Gurupları içinde yer alarak önemli görevler üslendiklerinin altını çizdi ve şu ifadeleri kullandı.  “Din Görevlilerimize karşı son zamanlarda bazı medya kuruluşlarında ve sosyal medya mecralarında yapılan saldırıları kınıyor bu tür haksız saldırıların bir daha yaşanmaması temenni ediyorum. Din görevlilerimiz. Yaygın din eğitimi faaliyetleri ile birlikte cami içi ve dışı din hizmetleri gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Kur’an Kursları ile il ve ilçe müftülükleri bünyesinde Aile ve İrşat ve Rehberlik Büroları faaliyet göstermektedir. Ayrıca din görevlileri doğum, sünnet, nişan, nikâh, düğün, yeni doğan çocuklara isim koyma, asker uğurlama vb. hem de kötü günde hastalık, ölüm ve cenaze işlemleri vb. insanların yanında olmaktadırlar. Yani din görevlilerinin hizmet alanı yalnızca camiler değil hastaneler, cezaevleri, çocuk yuvaları, yetiştirme yurtları, huzurevlerini de vb. kapsamaktadır.

GÖREVLİLERİMİZ RİSK ALTINDA ÇALIŞIYOR

Bu yıl ülkemizi ve dünyayı etkisi altına alan Covid-19 virüsüne karşı alınan tedbirlerin uygulanmasında da din görevlilerimiz etkin bir şekilde görev almıştır. Bu görevleri icra eden din görevlilerinden, tedbirlere uyulmaksızın gerçekleştirilen düğün ve diğer toplu merasimleri fotoğraflamaları ve bunları zabıta ve kolluk birimleriyle paylaşmaları beklenmekte ve istenmektedir. Vefa Destek Gruplarında aktif faaliyet icra eden din görevlilerimize yardımlaşma, dayanışma, mağdurlara yönelik hizmetlere katkı sunma dışında bir sorumluluk yüklenmemelidir. Din görevlilerimiz ayrıca, Filyasyon ekiplerince gerçekleştirilen karantina altında olması gerekenlerin denetimi, gözlemlenmesi, bu amaçla kimlik denetimi ve sorgusu yapılması gibi faaliyetlerde de etkin görev almaktadır. Bu görevlileri esnasında hem şiddet hem de bulaşı riskleri ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Çeşitli şiddet olayları ile de karşılaşan din görevlilerinin güvenlikleri sağlanmalı ve sağlıklarını korumaya dair tedbirler de alınmalıdır. Din görevlilerinin kendi istek ve iradeleriyle görevi icra etme hali hariç olmak üzere Cami görevlileri ve Kuran Kursu Öğreticilerinin cenazenin yıkanması noktasında sorumlu ve zorunlu tutulması uygulamasından vazgeçilmelidir.

SOSYAL HAKLAR YENİDEN DÜZENLENMELİ

Başkanlığımızda halen iki tip 4/B Sözleşmeli personel çalıştırılmaktadır. Tüm 4/B sözleşmeli personel 3+1 formülü ile kadroya alınmalı ve çalışmalarını müteakip 1 yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personel becayiş ve eş durumu tayininden yararlanmalıdır. Sendika olarak kurum personelimizi sıkıntıya sokan bu uygulamaların bir an önce düzeltilmesini istiyoruz. Sendika olarak din görevlilerinin eğitimini son derece önemsiyoruz. Cami ve İlim temasıyla kutlanan bu yıl ki Camiler ve Din Görevliler Haftası’nın ruhuna uygun olarak ilimlerini artırmak eğitimlerine devam etmek isteyen İlahiyat ön lisans mezunu arkadaşlarımızın lisanslarını tamamlamalarına imkan sağlanmalıdır.  Bu vesileyle, birçok alanda görev yapan din gönüllüsü kardeşlerime kadar mescit ve camilerde din hizmetlerinin en güzel şekilde yapılması için fedakarca çalışan, bütün kardeşlerimin Camiler ve Din Görevlileri Haftasını tebrik ediyor, ebediyete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.”

>> A.Vahap Kaygusuz – Fatma Doğanay

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber