• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843
Fikri Demirtaş
Fikri Demirtaş
fikri.demirtas@malatyasonsoz.com.tr
DİLEK PINARI TÜRKÜSÜ (2)
 • 0
 • 143
 • 24 Ağustos 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

1993 yılında 56 yaşında iken bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeden, Malatyalı söz yazarı, besteci ve yorumcu, cümbüş ustası, “Topal Bedo” ve “Bedo” lakaplarıyla da bilinen merhum Bedri Karahan Tekel Tütün fabrikasında telefon santralında çalışıyordu.

“Yaşadığı dönemde özellikle 1970’lerin başlarında yaptığı plaklar ile ulusal çapta tanınan bir sanatçı olan sanatçı daha çok “Bedo” adıyla bilinmekte ve usta bir cümbüş sanatçısı olarak kabul edilmekteydi. Plaklarına da okuduğu Zelho, Gidenin Üçü Güzel, Adana Yolları, Sema, Mapushane, Kerneğin Tepeleri önemli eserlerinden ilk akla gelenler.

Bedo’nun kendi eserlerinin yanı sıra seslendirdiği Malatya merkez türkülerinin de önemli bir kaynak kişisi oldu. Cümbüşü ve sesi ile gönüllere taht kurdu.

Hem Malatya hem de Anadolu türkülerine yeni renkler, motifler katmış, eserleri ve yorumu ile kültürümüzü zenginleştirmiştir.

Malatya’nın yetiştirmiş olduğu bu güzide ses, müzik alanında herhangi bir eğitim almamış, eyvan kültürü çerçevesinde usta-çırak ekolü içinde yetişmiştir.

Bedo, Malatya yerel müziğine gerçek anlamda emek vermiş, yaptığı katkılarla değerini yükseltmiş ve çok renkli sanat gücü ile Malatya’nın kültür belleğindeki yerini almıştır.

Malatya’nın pınar başlarında, bağlarında, bahçelerinde, köyünde, ovasında, yaylasında, başı dumanlı dağlarında tek nefes dahi çeken herkes onun türkülerinde bir şeyler bulmuş, bulmaya da devam etmektedir. Yüreğini ortaya koyarak yaptığı eserleri ve bize kattığı güzellikler adına kendisine sonsuz teşekkür ediyor, rahmetle anıyoruz.”

(Nezir KIZILKAYA’nın yazısından alıntı)

Dilek Beldesi, Malatya Merkez’e 14 km uzaklıkta yeşilliklerle kaplı güzel bir yerdir.. Gerek şehir merkezine yakın olması, gerekse de tarım alanlarının geniş ve sulak olması insanların bu beldeye karşı bakış açılarını etkilemektedir. Dilek 1964’te belediye unvanını elde etmiştir. 2012 yılında Malatya Büyükşehir belediyesi olunca Dilek, Yeşilyurt ilçesine bağlı mahalle olmuştur.

Dilek Pınarı olarak da bilinen  bu yer hakkında

Dilekli öğretmen arkadaş Mecit Dalbudak

aşağıdaki kısa notu göndermişti.

“Dilek Pınarı diye anlatılan pınarın Dilek’teki adı “Yediçatal”dır Yediçatal gençlerin demlendiği eğlendiği yerdi. Dere boyu büyük küçük birçok pınarlar vardır Dereye yukarı doğru 500 m ileride Akpınar vardır soğuk suyu karpuz çatlatır çocukluğumuzda herkesin üzüm bağı(bahçesi) vardı üzüm salkımlarını Akpınarda soğutup yerdik”

Daha önce birkaç kere gelmiştim Dilek Pınarı’na.

Bu sefer de oğlum Oğuzhan ile birlikte ziyaret edip fotoğraf çekmek için Ağustosun ilk günü ikindi vakti arabamızla yola çıktık….

Tüm yurt genelinde olduğu gibi Malatya’nın Bağ köyleri olan Tecde, Barguzu, Kileyik  Çırmıktı, Çarmuzu, Orduzu’nun bağları bahçeleri rant uğranına tüm tarım alanları, İmara açıldı ve kent insanını besleyen, besin damarları kesildi.

O güzelim yeşil alanlar çok katlı beton kafeslere dönüştü.

Dilek mahellesi yeşilliği, gürül gürül akan pınarları, çok katlı olmayan evleri ile teselli olduğumuz bir belde şimdilik. Malatya’dan Dilek mahellesine giderken  yolun  sağlı sollu , içinde kimi zaman yeni villalar, kimi zaman eski kiremit çatılı evleri barındıran  duvarlarla çevrili  tahta kapalı binaları seyrederek yolumuza devam ettik. >>DEVAM EDECEK

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber