• DOLAR
  6,8680
 • EURO
  7,7683
 • ALTIN
  397,40
 • BIST
  1,1301

Devlet Depremde Sınıfta Kalmadı Sınıf Atladı

Uçbağlar Mahalle Muhtarı A. Vahap Ortaç bölgede meydana gelen deprem yaralarının sarılmaya devam etiğini belirtti. Yapılan çalışmaları kendi mahallesi özelinde değerlendiren Ortaç, Depremden dolayı mağdur olanlara süratle müdahale edildiğini belirterek, devletin bu depremde sınıfta kalmadığını aksine sınıf atladığını söyledi

Devlet Depremde Sınıfta Kalmadı Sınıf Atladı

Uçbağlar Mahalle Muhtarı A. Vahap Ortaç bölgede meydana gelen deprem yaralarının sarılmaya devam etiğini belirtti. Yapılan çalışmaları kendi mahallesi özelinde değerlendiren Ortaç, Depremden dolayı mağdur olanlara süratle müdahale edildiğini belirterek, devletin bu depremde sınıfta kalmadığını aksine sınıf atladığını söyledi

Battalgazi Muhtarlar Derneği Başkanı ve Ucbağlar Mahalle Muhtarı A. Vahap Ortaç yaptığı açıklamada “Deprem hayatımızın içerisinde var. Depremden sonra da hayat devam ediyor.” Diyerek kendi mahallesinin Merkezde depremden en çok etkilenen mahallelerinden birisi olduğunu vurguladı. Ortaç açıklamasında; “Mahallemizde Sivas Caddesi üzerinde yer alan ve deprem sonrası yıkılan Yağmur Apartmanı, Atmaca Apartmanı, Ergen Apartmanı Sarraf Apartmanı bunların hepsi depremden zarar gören binalardı. Bir kısmı eşyası ile birlikte yıkıldı. Tabii ki devletimiz bu insanları mağdur etmeyecek. Vatandaşımızın mağduriyetini giderecek. Ama öncelikle ticaret erbaplarının burada çok büyük zararları oldu. Bu güzergâh üzerinde iş yeri çalıştıran işyerleri var. Bunların 30 gündür iş yerleri kapalı. Kapalı derken sağında solunda binaya bir şey olmamış. Trafiğin akışı yok. Ama insanların buradan geçişi yasak. Yani esnaf olarak komşumuz çok kötü durumda. Bu esnaflarımızın aylık giderleri çok yüksek. Bunların dikkate alınması, esnafımızın mağdur edilmemesi lazım” lazım diye konuştu.

CANSUYU KREDİSİ ETKİLENEN HERKESE VERİLMELİ

Ortaç açıklamasının devamında ise talep ve düşüncelerini  şu şekilde paylaştı. “Esnaf kredisi dediler. 50 bin lira Cansuyu kredisi vereceğiz, ama esnaflarımıza vereceğiz dediler. Ama Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı esnaflarımız bu destekten yararlanamıyor. İmalat Sanayi’nde olmadığı için vatandaş o mağduriyetini gidermiyor. Verilecek destekten dolayı yapılan para yardımını alamıyor ve mağduriyetini gideremiyor. Öncelikle devletimiz, konutta oturan ev sahiplerine, kiracılara, yardım ettiği gibi konutta oturmayıp altında işyeri olanlara ve sağında solunda esnaf olanlara da acil yardım etmesi gerekiyor.  Minibüsçü esnafı diyor ki bizim işlerimiz azaldı. Evet, bu Cadde üzerindeki esnafların tamamının müşterileri azaldı. Yani bir Zirve Spor Mağazası özellikle Yani gördüğüm için, isim verdiğim için söylüyorum. 1 aydır iş yapamıyor. Sivas Caddesi üzerindeki bu tür esnafın ayakta durması çok zor.”

ESNAFLAR BAĞLI OLDUĞU KURUMA BAKILMAKSIZIN DEĞERLENDİRİLSİN

Yardım yapılırken bu tip esnafların özellikle gözetilmesi gerektiğini söyleyen Ortaç, siyasilere de seslenerek; “Diyorum ki lütfen İmalat Sanayi diyorsunuz. Tabii mutlaka onlarla da destek olunmalı. Esnaf diyorsunuz. Aynı cadde üzerinde yan yana iki dükkân düşüneceksiniz, işyeri düşüneceksiniz. Bir esnafımız Esnaf Odası’na kayıtlı olduğu için yapılan yardımdan faydalanıyor. Ticaret Odasına kayıtlı olan ve daha fazla vergi veren esnafımız bundan faydalanamıyor. Bu çok ilginç bir durum.   Bu konunun ivedilikle düzeltilmesi gerekiyor. Bunun için Ticaret Odası Başkanı veya siyasiler görevini yapmalı. Eğer yapamıyorsa orada oturmasın bıraksın gitsin.

SAĞLAM EVLER DE YIKILDI

Binalar boşaltıldıktan sonra Ev sahipleri binaların demirbaşları satmaya başladılar. Kapıyı pencereyi sökerken binaya depremden daha çok zarar verdiler. Bazı insanlar da bu yüzden eşyalarını götürmediler.  Yağmur Apartmanı’nda bu konuda 3-4 aile mağdur oldu. Diğer apartman zaten komple malzemesi ile eşyası ile işleri ile birlikte yıkıldı. Atmaca Apartmanı tahliye edebildik. Orada da bazen ufak tefek hırsızlıklar oldu. Saraf apartmanına kadar binalar boşaltıldı. Ev sahipleri evlerini boşaltana kadar su saatine kadar çalındı. Binalar boşaltılana kadar arka taraftan evlere giren hırsızlar tarafından bazı vakalar yaşandı. Bunların müracaatları karakola yapıldı. Bunları takip ediyoruz.

BELEDİYELERE TEŞEKKÜR ETTİ

Ancak yardım konusunda Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Selahattin Gürkan Başkan’a çok teşekkür ediyorum. Yani hemen evlerin tahliye edilebilmesi için özel bir şirkette asansörleri ile araçları ile birlikte komşularımızın evlerini tahliye etmesini sağladı.  İnisiyatif kullanarak Büyükşehir Belediye başkanımız yardıma koştu. O olmasaydı zaten eşyalar tahliye edemezdik O yüzden kendisine buradan tüm mahalle halkı adına tüm komşularım adına teşekkür ediyorum. Bu arada Battalgazi Belediyesi’nin de komşularımıza yönelik önemli destekleri oldu. Komşularımız evlerine giremiyordu. O bölgede Kaymakamlığın göndermiş olduğu 3 adet çadır içerisinde bu vatandaşlarımız beklediler. Arzu edenler evlerin başında beklediler. Battalgazi Belediyesi de kumanya yardımında bulundu. Evler yıkılana kadar, insanlar çekilene kadar bu tip hizmetleri getirdi. Sosyal Dayanışma Vakfı da gerekli yardımda bulundu. Mahalledeki fakir fukara için depremden etkilenen komşularımız için kömür yardımında bulundu. 10 ton kömür, 80 aileye de gıda paketi yardımında bulundu.

YARDIMLAR AFAD ÜZERİNDEN OLSUN

Devletimiz her konuda yardımcı oluyor. Biz de muhtarlık olarak elimizden geldiği kadar AFAD üzerinden yardımları aktarmaya çalışıyoruz. Çünkü AFAD dışından gelen yardımlar devlet yardım yapmıyormuş gibi bir izlenim doğurmaması için. O yüzden diyoruz ki yardımların tamamı AFAD üzerinden olsun. Çünkü bir aileye ne yardım gittiğini de bilmiyoruz, ne de kime ne vereceğimizi kayıt altına alabiliyoruz. Şunu söylemek istiyorum. Öncelikle bir önceki dönemdeki depremlere göre devletin müdahale hızı ve yardımları mükemmel oldu. Eksiklerimiz var ama olsun.  Bunlar da zamanla telafi edilecek eksikler. Bence Devlet sınıfta kalmadı. Devlet sınıf atladı bence.”

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber