• DOLAR
  6,0527
  % 0,06
 • EURO
  6,7593
  % 0,22
 • ALTIN
  248,1894
  % -0,11
 • BIST
  87.070
  % 0,32

Dershanelerin ismi degisti

Millî Egitim Bakani Nabi Avci, dershanelerin dönüsüm sürecinde düzenlenen özel egitim kurumlarinda degisiklige iliskin Özel Ögretim Kurumlari Yönetmeligi´ni, Resmi gazetede yayimlanmak üzere Basbakanliga gönderdiklerini belirtti

Dershanelerin ismi degisti

Àe??lass=”MsoNormal”>>>HAZIRLAYAN: Nihal GÜL

 
GECE TAKIBI

Uzun süre mafya babasi Shawn Maguire'in en iyi arkadasi olan tetikçi Jimmy, artik formunda degildir ve yaslanmistir ancak mafya babasi patronu onu bir göreve daha zorlar. Jimmy, kendisinden uzun zaman

U21 Ligi  maç programi, statüsü geregi Spor Toto Süper Lig ve PTT 1. Lig fikstürlerinin çekilmesi sonucu belirleniyor. Buna göre U21 Ligi Süper Lig Grubu maçlari, A takim müsabakalari ile ayni eslesmeler dogrultusunda olacak. 1.Lig Grubu’nda ise maçlar, A takim müsabakalari ile ters eslesmeler olacak sekilde ve açiklanacak haftalik programlariyla ayni tarihlerde oynanacak sekilde belirleniyor. Sezon sonunda Süper Lig U21 Grubunu ve 1. Lig U21 Grubunu birinci olarak tamamlayan takimlar arasinda, TFF tarafindan belirlenecek tarafsiz sahada oynanacak olan U21 Ligi Süper Kupa müsabakasi sonucunda, 2015-2016 Sezonu U21 Ligi Sampiyonu belirlenecek.

Yeni Malatyaspor U21 Takimi 17 Agustos Pazartesi günü Trabzon Mehmet Ali Yilmaz Tesisleri 5 nolu sahada 1461 Trabzon takimiyla saat 17.00'de karsilasacak. Yeni Malatyaspor 2. Haftada da 24 Agustos Pazartesi günü saat 17.00'de Battalgazi stadinda Gaziantep.B.B.spor ile karsilasacak.


Bakan Avci, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Egitimden Sorumlu Baskan Yardimcisi Sapardurdi Toyliyev´i ile görüsmesi öncesinde Çiragan Sarayi´nin bahçesinde gazetecilerin gündeme iliskin sorularini yanitladi.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli karari sonrasi dershanelerin dönüsmesine yönelik Millî Egitim Bakanliginin yönetmelik çalismasina iliskin soru üzerine Bakan Avci, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararindaki ilkesini göz önüne alarak Özel Ögretim Kurumlari Yönetmeligi´nde gerekli düzenlemelerin yapildigini söyledi.

Bakan Avci, özel ögretim kurumlarinda degisiklik yapilmasina iliskin yönetmeligi, Resmi gazetede yayimlanmak üzere Basbakanliga gönderdiklerini belirtti.

Yönetmelikteki düzenlemeleri açiklayan Bakan Avci, ilgili yasada ve yönetmeliklerde “dershane” diye bir kurum taniminin olmadigini bildirdi.

Gerek Anayasa, gerek Millî Egitim Temel Kanunu, gerek diger yasalarda Türkiye´de yapilacak her türlü egitim ve ögretimin Millî Egitim Bakanliginin denetiminde ve gözetiminde yapilmasina iliskin hükümler oldugunu vurgulayan Avci, söyle devam etti: “Bu hem bir sorumluluk hem de bir görevlendirme Millî Egitim Bakanligi açisindan. Biz Türkiye´de her ne ad altinda olursa olsun egitim ögretim faaliyeti gösteren bütün kurumlari gözetlemekle ve denetlemekle yükümlüyüz, sorumluyuz. Bu sorumlulugumuzu da nasil yerine getiriyoruz? Ilgili yasada ve yönetmelikte ´Hangi kurum nasil tanimlanmis, o kurumun kriterleri nedir, açilis kriterleri nedir, faaliyet kriterleri nedir?´ Bunlar ayrintili olarak tanimlaniyor. Milli Egitim Bakanligi da herhangi bir kurum açma izni için müracaat ettiginde, önce açma kriterlerine uyuyor mu? Buna bakiyoruz. Sonra uygulayacagi program Millî Egitim Temel Kanunu´nun temel ilkeleri açisindan uygun bir program mi? Bunu denetliyoruz. Sonra açma izni veriyoruz. Sonra da bu kriterler dogrultusunda periyodik denetimlerimizi sürdürüyoruz. Bu, bütün kurumlar için geçerlidir. Kendi okullarimiz için, resmi okullar ve özel okullar, tüm kurslar, etüt ve egitim merkezleri için geçerlidir. Dolayisiyla bu kriterlerin net bir biçimde tanimlanmis olmasi gerekmektedir.”

 

DERSHANE YERINE ÖZEL ÖGRETIM KURSLARI

Bakan Avci, Özel Ögretim Kurumlari Yönetmeligi´nde yapilan son degisikliklerle, daha önce çok genel ifadeyle çesitli kurslar basligi altinda belirtilen kurslari dört sinifta topladiklarini kaydetti.

Bunlardan birinin de daha önce dershaneler üzerinden okul disi egitim almak isteyen ögrencilerin ve velilerin ihtiyaçlarina cevap verebilecek nitelikte oldugunu ifade eden Bakan Avci, “Özel Ögretim Kurslari, adi altinda bunu tanimladik. Özel Ögretim Kurslari´nin nasil açilacagi veya mevcut kurumlardan özel ögretim kurumlarina nasil dönüstürecegi kriterleriyle ayrintili olarak burada vurgulanmistir” dedi.

Bakan Avci, Anayasa Mahkemesi'nin dönüsüm programinin kendisini iptal etmedigini belirterek, söyle devam etti: “Dolayisiyla temel liseler gibi diger kurslar da zaten devam ediyorlar. Diger kurslardan, diger kurumlardan özel okula, anaokuluna, ilkokula, liseye, özel etüt egitim merkezine veya çesitli kurslara dönüsmek isteyen kurumlarin önü açikti zaten. Anayasa Mahkemesi'nin kararinda bu net bir biçimde vurgulaniyor. Dolayisiyla dönüsen veya dönüsmeyen, dönüsmek için daha önce müracaat etmis ve etmemis olan her kurum Özel Ögretim Kurumlari Yönetmeligi´nde belirtilen esaslar çerçevesinde dönüsebilecekler. Faaliyetlerini özel ögretim kursu adi altinda, eger özel okula dönüsmek istiyorlarsa özel okul adi altinda, etüt egitim merkezi olarak dönüsmek istiyorlarsa o ad altinda ve onun kriterlerine uygun olarak sürdürebilecekler. Özel ögretim kurumlari hafta içerisinde ve hafta sonunda, okul disi egitim destegi isteyen ögrencilerimize kurs vermek üzere düzenlenmis kurumlardir."

 

Bakan Avci, özel ögretim kurumlarinin hangi programlari uygulayacaginin yönetmelikte açik bir sekilde vurgulandigini, matematik ve fen grubu gibi çesitli bilim guruplarini olusturduklarini belirterek, Talim Terbiye Kurulu tarafindan bu bilim guruplarina iliskin çerçeve kurs programinin hazirlandigini söyledi.

Özel ögretim kursuna dönüsmek isteyen kurumlarin, Talim Terbiye Kurulu tarafindan onaylanmis kurs çerçeve yönetmeliginde siniflandirilmis bilim gruplarindan istedikleri üçünden kurs açabileceklerini anlatan Bakan Avci, “Bu kurslarin fiziki altyapisi, binasi nasil olacak, programlari, haftada kaç saat, yilda kaç gün olacak, hangi özel sartlarda bu kurslar açilabilecek? Bunlarin hepsi yönetmeligimizde açik bir sekilde tanimlanmistir. Dolayisiyla yarindan itibaren Anayasa Mahkemesinin ´Okul disi egitim alma ihtiyacina´ yaptigi vurguyu karsilayacak nitelikte özel ögretim kurslari egitim ögretim hayatimiza katilmis olacaklar. Hayirli olmasini diliyorum.”

Okullarda ücretsiz olarak takviye kurslari verdiklerini, geçen yil 2 milyon 600 binin üzerinde ögrencinin bu kurslara devam ettigini anlatan Bakan Avci, “Eger bunu da yeterli bulmuyorlarsa, ´Illa serbest piyasadan biz kurs almak istiyoruz´ diyorlarsa bu kurslarin verilecegi yerler de özel ögretim kurslaridir” dedi.

Bakan Avci, sürecin yönetilmesinde AYM´nin gerekçeli kararindan önce ve sonra sektör temsilcileriyle yaptiklari görüsmelerde, bütün kurs ve düzenlemelerin hangi temel ilkeler çerçevesinde yürümesi gerektigi, sektörün bu konudaki hassasiyetlerinin neler oldugu konusunda sektör temsilci ve kuruluslarinin öneri ve degerlendirmelerini aldiklarini anlatarak, bundan sonra da Millî Egitim Bakanliginin sektörle is birligi içinde okul disi takviye almak isteyen ögrenci ve velilerin taleplerini karsilayacak düzenlemeleri daha da iyilestirerek sürdürecegini söyledi.

Her kursun kaç ders verecegi yönündeki bir soru üzerine Bakan Avci, Talim Terbiye Kurulunun bu kurslarda müfredata dayali olarak verilecek olan egitimlerin hangi alanlarda olacagini çerçeve programla belirledigini ifade eden Bakan Avci, “Bunlar gruplandirildi. Matematik, fizik ve sosyal bilgiler gibi gruplandirildi” dedi.

 

SINIFLAR 16 KISILIK OLACAK

Özel ögretim kursu açan ayni kurumun, ayni binada üç bilim grubunda kurs açabilecegini aktaran Bakan Avci, siniflarda ögrenci kontenjaninin en fazla 16 olacagini kaydetti.

Avci, “Madem çok özel bir egitim, özel bir takviye kursu talep ediliyor, sektörün bu talebi karsilayabilecegi optimum seyi de 16 olarak belirledik. Dolayisiyla özel ögretim kurslarinda hiçbir sinif 16´nin üzerinde olamayacak. 16´nin altinda olabilir ama azami sayi 16” dedi.

Temel liselerde hafta içerisinde kendi ögrencilerine, hafta sonlarinda ise mezunlara özel ögretim kursu açma hakkini verdiklerini, yönetmelikte bunun da oldugunu belirten Avci, konusmasini söyle sürdürdü: “Biz daha önce defalarca duyurduk. Okullarimizda açtigimiz ücretsiz kurslarda kayitli ögrencilerimize takviye kursu veriyoruz. ´Mezunlar ne olacak´ diye soruluyor. Geçen yil bunun cevabini fiilen verdik aslinda. Onlara da mezunlara da halk egitim merkezlerinde bu kurslari veriyoruz, vermeye de devam edecegiz. Deniyor ki; ´halk egitim merkezlerinin altyapisi buna müsait mi?´ Evet müsait. Çünkü halk egitim merkezleri diger kurs türlerinde oldugu gibi bu tür takviye kurslarinda da Millî Egitim Bakanligina bagli bütün okullarin dersliklerini belli bir planlama dahilinde kullanabiliyorlar. Dolayisiyla o konuda altyapi sorunumuz da ögretmen sorunumuz da yok. Demek ki bu son düzenlemeyle birlikte temel liselerde alinan egitimin ve hafta sonlarinda verilen egitimin disinda, Millî Egitim Bakanligi olarak bütün okullarda verdigimiz ücretsiz takviye kurslari var. Bütün derslerden var. Kendi ögretmenlerimiz tarafindan veriliyor. Mezunlar için de halk egitim merkezlerinde verilen yine ücretsiz takviye kurslari var. Bununla da yetinmeyenler için simdi yeni bir seçenek daha olusturmus oluyoruz. Bu da özel ögretim kurslari. Ayrica nasil biz devlet okullarinda takviye kurslari açiyorsak, özel okullarimiz da kendi okullarinda, kendi ögrencilerine hafta sonlarinda takviye kurslari açabiliyorlar.”

 

PAZAR GÜNLERI KURS OLMAYACAK

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararinda belirtilmis olan “Okul disi egitim alma seçeneklerinin çogaltilmasi talebi”nin de böylece en genis anlamda karsilanmis oldugunu vurgulayan Bakan Avci, "Kurslar hem hafta içi hem de hafta sonu mu olacak?” sorusu üzerine, “Evet, hafta içi ve hafta sonu. Ama hafta sonunda sadece bir gün. Çocuklarimiza mutlaka bir gün dinlenme payi birakmak istedik. O nedenle cumartesi günleri olacak, pazar günleri olmayacak. Okullarda kayitli olan ve ögrenim çagindaki ögrencilerimiz için hafta sonlarinda cumartesi günleri. Çocuklarimizin pazarlarina müdahale ettirmiyoruz” diye konustu.

Bir gazetecinin, “Dershane ismi olmayacak artik, özel egitim kursu olarak degisecek. Yeniden bir yapilandirma mi olacak, yoksa olduklari sekilde devam edebilecekler mi?” sorusunu Bakan Avci, “Yönetmelikte, ´özel ögretim kursu nedir, nasil açilir, hangi altyapiyla açilir, hangi müfredat uygular, hangi egitim ögretimi uygular, bütün bunlar tanimlanmistir. Dolayisiyla su ana kadar dönüsüm için müracaat eden ve etmeyen kurumlar da bu yönetmelik hükümlerine göre dönüserek, faaliyetlerini sürdürecekler” seklinde yanitladi.

Belli bir yas gurubundaki ögrencilerle mezunlarin, ayni kurumlarda, ayni mekanlarda, ayni kurslarda egitim görmelerini istemediklerini anlatan Bakan Avci, yönetmelikte yaptiklari düzenlemeyle onun tedbirini aldiklarini anlatti.

Bakan Avci, ögrencilerin kendi yas ve sinif grubunda kurslara devam edebileceklerini ifade ederek, “Yani siz lise 1 ögrencisiyseniz, lise 2, lise 3 kurslarina gitmeyeceksiniz veya mezunlarla birlikte gitmeyeceksiniz” dedi.

Ilk ve ortaokula gidecek ögrencilerin de özel etüt merkezlerinde bu kurslardan yararlanacagini belirten Avci, “Özel egitim merkezinden verilen takviye kursta derslerine yardimci olacak, egitimlerden özel etüt merkezinde yararlanmaya devam edecekler. Bu arada bir 12 yas siniri koymustuk. Onu AYM iptal etti. Biz de yönetmelikte, ilkokul ve ortaokul ögrencileri diye AYM´nin isareti dogrultusunda düzenlemis olduk” diye konustu.

 

DERSHANE ADI ALTINDA BIR KURUM YOK

Düzenlemeleri, konunun uzmanlari ve hukukçulardan görüs alarak gerçeklestirdiklerinin altini  dile getiren Bakan Avci, su anda yürürlükte olan yasal düzenlemelerde “dershane” adi altinda bir kurumun tanimlanmadigini kaydeden Bakan Avci, konusmasinin devaminda sunlari söyledi: “Yok böyle bir kurum. Su olabilir;  meclis açilir, bu iptal davasini açan milletvekili veya isteyen baska milletvekilleri, mecliste, ´biz bu düzenlemeleri begenmiyoruz, eskisi gibi kontrolsüz, denetimsiz, müfredati belli olmayan ve her isteyenin istedigi yerde, istedigi kosullarda açabilecegi, istedigi egitimi verebilecegi bir dershane´ diye bir kurum tanimlarlar. Onu yasaya koyarlar. O zaman da Milli Egitim Bakanligi yasa geregince ona izin verir. Ama su anda öyle bir kurum yok.”

Ögrencilerin okullarda haftada 35 saat ders gördügünü hatirlatan Bakan Avci, “Üniversitede görecegi egitime iliskin takviye kursu almak isteyen ögrenciler hangi üniversiteyi tercih ederse, hangi üçlü grubu seçmesi gerekir, bunlari hesapladik. Tip fakültesine gidecek bir ögrencinin seçebilecegi üçlü grup belli. Yani ´ben öyle bir kursa gideyim ki hem tip, hem edebiyat, hem mühendislik fakültesine gidecek bütün donanimlara sahip olayim´. Böyle süper bir kurs. Bunu biz okulda yapiyoruz, egitimi okullarimizda veriyoruz” seklinde konustu.

Müfredatlarda yaptiklari degisikliklerde, ögrencilerin herhangi bir ilave test egitimine ihtiyaç duymadan üniversiteye devam edebilecekleri veya ortaokuldan liseye geçis düzenlemelerini yaptiklarini ifade eden Avci, “Buna ragmen bu bir geçis dönemidir. Hala bu tür kurumlara ihtiyaç duyan en azindan psikolojik olarak böyle bir destege ihtiyaç duyan velilerimiz oldugunu biliyoruz. Onlarin ihtiyaçlarini da bu düzenlemeyle fazlasiyla karsiladigimizi umuyoruz” diye konustu.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli karari sonrasi dershanelerin dönüsmesine iliskin Millî Egitim Bakanliginin çalismalari konusunda bir soru üzerine Bakan Avci, konuyu bir kez daha özetlemekte yarar oldugunu söyledi.

TBMM´de 1 Mart 2014 tarihinde çikan bir yasayla Özel Ögretim Kurumlari´nin tanimlanmasinin yeniden yapildigini animsatan Bakan Avci, Özel Ögretim Kurumlari Yasasi´nda, yasa koyucunun özel ögretim kurumundan ne anladiginin çok açik bir biçimde tanimladigini vurguladi.

Buna göre 5580 Sayili Özel Ögretim Kurumlari Yasasi´nda özel okullarin, özel egitim merkezleri, azinlik okullari, yabanci okullarin ve çesitli kurslarin olduguna dikkati çeken Bakan Avci, bunlarin hangi çerçevede faaliyet göstereceklerinin Özel Ögretim Kurumlari Yönetmeligi´nde tanimlandigini anlatti.

Bakan Avci, söyle konusmasina söyle devam etti: “Anayasa Mahkemesi'nde açilan iptal davasi sanki sadece dershanelerle ilgili bir yasa ve onunla ilgili bir iptal davasi gibi algilandi. Hayir. Ilgili yasadaki 8 maddeyle ilgili iptal davasi açildi. Bunlardan bazilari hakkinda da AYM, yürütmeyi yani Bakanligi hakli bularak, yasa koyucunun düzenlemesini dogru bularak, iptal yönüne gitmedi. Bu arada 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren dershanelerin faaliyetlerine son vermesine iliskin düzenlemeyi iptal etti. Böylece yasada ve mevzuatta daha önce dershane kavrami yasadan ve yönetmelikten çikartildigi için bir bosluk olustu.”

AYM´nin gerekçeli kararinin ardindan yaptiklari açiklamalarda, bu boslugun idari, ikincil mevzuatta, yönetmeliklerde ve yönergelerde yapilacak düzenlemelerle giderilecegini, Bakanligin, özellikle takviye alma ihtiyaci duyan çocuklarin ve velilerin talep ve ihtiyaçlarini karsilayacak çalismalari yapacagini söylediklerini animsatan Avci, sunlari söyledi: “Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararinda, gerekçeli kararda da görüldügü gibi aslinda iptal hükmü verilirken, Anayasa´ya uygunluk 4 kriter açisindan degerlendiriliyor. Bunlardan bir tanesi temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunan bir düzenleme yapilmis mi? Temel hak ve özgürlüklerden kastedilen tesebbüs hürriyeti, bir de egitim ögretim hakki. AYM´nin gerekçeli kararindan da görülüyor ki yaptigimiz düzenleme özüne dokunan bir düzenleme degil. Ikinci kriter, bu tür temel hak ve hürriyetlerle ilgili düzenlemeler ancak kanunla sinirlandirilabilecegi ilkesi var biliyorsunuz.  AYM´nin üzerinde durdugu ve iptale gerekçe gösterdigi temel kriter, ölçülülük. Yani bu düzenlemeyi yaparken ölçülü davrandiniz mi? Bu kriter üzerinden degerlendirmesini yapmis.”

Bakan Avci, AYM´deki gerek yazili savunmalarinda gerekse sözlü açiklamalarinda düzenlemeyi yaparken okul disi egitim almak isteyen ögrencilerle, çocuklarina okul disi egitim aldirmak isteyen velilerin taleplerini karsilayacak ne tür düzenlemeler yaptiklarini ayrintili olarak açikladiklarini aktararak, konusmasina söyle devam etti: “Neydi o düzenlemeler? Birincisi özel okula dönüsme. Özel tesebbüse, egitim alaninda faaliyet göstermek istedigi taktirde özel okul kurma hakkini genisleten bir düzenleme yaptik. Nasil genislettik? Dershaneden özel okula dönüsmek isteyen kurumlar eger belli bir süre içerisinde özel okul olma kriterini karsilayamayacak durumdaysalar onlara 4 yillik bir süre tanidik ve temel lise yaparak kurumlarini, özel okul olma kriterlerini de esneterek 4 yillik bir süre için onlara bir geçis imkani sagladik. AYM de verdigi kararda, bu uygulamamizi dogru buldugu için temel lise uygulamamiz aynen devam edecek.” (MILLI EGITIM BAKANLIGI)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber