• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Depremzedelere Evleri Yılsonunda Teslim Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etmek ve yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla ilimize geldi. Deprem sonrası yapılan birlik ve beraberliğin dünyaya örnek olduğunu belirten Bakan Kurum, ilk etapta Valilik emrine 21 milyonluk ödenek gönderildiğini ve YİKOB’a da 4 milyon kaynak aktarıldığını ifade ederek, TOKİ tarafından yapılacak olan çelik konstrüksiyonlu binaların yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi

Depremzedelere Evleri Yılsonunda Teslim Edilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremden etkilenen bölgeleri ziyaret etmek ve yapılan çalışmaları yerinde görmek amacıyla ilimize geldi. Deprem sonrası yapılan birlik ve beraberliğin dünyaya örnek olduğunu belirten Bakan Kurum, ilk etapta Valilik emrine 21 milyonluk ödenek gönderildiğini ve YİKOB’a da 4 milyon kaynak aktarıldığını ifade ederek, TOKİ tarafından yapılacak olan çelik konstrüksiyonlu binaların yılsonuna kadar tamamlanacağını söyledi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Malatya Valiliği toplantı salonunda deprem ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Bakan Kurum, toplantı öncesinde yaptığı açıklamada ise yaşanan süreçteki gelişmeleri aktardı. Bakan Kurum açıklamasında depremde arama ve kurtarma faaliyetlerinde görev alan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederek, dünyaya örnek bir çalışma sergilediklerinin altını çizerek, teşekkür etti.

BİRLİK VE BERABERLİĞİN NE OLDUĞUNU DÜNYAYA GÖSTERDİK

Bakan Kurum açıklamasına, depremde yaşamını yitirenlere rahmet dileyerek başladı. Kurum, açıklamasının devamında ise şu ifadeleri kullandı. “Bu süreçte tüm Türkiye, birliğin, beraberliğin ne olduğunu tüm dünyaya net bir şekilde gösterdi. Depremin olduğu andan itibaren 81 ilimiz de 82 milyon vatandaşımızın yüreklerinde Elazığ vardı.  Malatya da enkaz altındaki vatandaşlarımız vardı. Bu çerçevede herkes seferber olmak suretiyle, yaralılarımızı kurtarmak suretiyle, enkazları kaldırmak faaliyetlerine destek verdiler ve bu destek halen devam ediyor. Arama kurtarma faaliyetleri yapan güvenlik güçlerimize, AFAD, Kızılay, UMKE’mize ve diğer illerden gelen itfaiyelerimiz var. Arama kurtarma ekiplerimiz var. Sivil toplum ekiplerimiz var. Cansiperane bir şekilde çalışmalarını yaptılar. Ben hepsine şükranlarımı sunuyorum.

430 YIKIK, 4 BİN 128 AĞIR HASARLI, 20 ACİL YIKILACAK BİNA VAR

Biz de Bakanlık olarak, Çevre Şehircilik Bakanlığı Genel Müdürlüğümüz,  tüm ekiplerimizin deprem olduktan 2 saat sonra olay yerine intikali hemen başladı.  Tüm illerimizden gelen ekipler Malatya’da Elazığ’da sahada hızlı bir şekilde aksiyon almaya çalıştık. Toplamda 1000 kişilik ekibimiz ile hasar tespit çalışmalarımıza başladık. Malatya’da yapmış olduğumuz şu an itibariyle hasar tespit çalışmalarında, Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yeşilyurt’ta toplam 430 yıkık, 4 bin 128 ağır hasarlı 20 tane de acil yıkılacak binalarımız var. Teknik çalışmalarımız Malatya için hızlı bir şekilde devam ediyor. Malatya’mızda depremden etkilenen 14 altyapı tesislerine ilişkin hasar tespit çalışmalarını tamamlayarak belediyemizin altyapılarında herhangi bir sorun olmadığını gördük.

BELEDİYELERİMİZE DESTEKLERİMİZ DEVAM EDİYOR

Malatya, Pütürge, Doğanyol, Battalgazi ve Yeşilyurt belediyelerimizin altyapı taleplerine dair de destek veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Bu eksikleri gidermek amacıyla üyelerimize belediyelerimize kaynak aktardık. Valiliğimize vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderilmesi amacıyla Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak 5 milyon lira AFAD’a 3 milyon lira,  Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımıza da 3 milyon lira maddi destek yapıldı. Bu kapsamda Büyükşehir belediyemize de 3 milyon lira maddi destek sağlıyoruz. Burada vatandaşlarımıza yapılması gereken her türlü desteği vermek suretiyle yaralarımızı hızlı bir şekilde saracağız.

SAHADA İNCELEME ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bugün ilçelerimizde incelemeler yapacağız. Kale, Doğanyol, Pütürge, Yeşilyurt’ta ve Battalgazi’nin köylerinde incelemeler yapacağız. Ağır hasarlı ve yıkık binalarımıza ilişkin Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile hızlı bir şekilde vatandaşlarımıza konut ihtiyacını barınma ihtiyacını giderecek çalışmalar yapılması talimatını vermişlerdir. Bu çerçevede yine Malatya’mızın köylerinde de Doğanyol’da Kale’de, Yeşilyurt ve Battalgazi’nin köylerinde temel üzerine çelik Konstrüksiyon binalar inşa edeceğiz. Bugün ilçelerimizde yapılacak konutların yerlerini tespit edeceğiz. Ön tespit çalışmalarına göre toplu Konut İdaresi Başkanlığımız sahada proje çalışmalarına başlatacak. Elazığ’da ne yaptıysak Malatyalı da onu yapacağız. Depremden dolayı vefat eden vatandaşlarımız var. Ağır hasarlı binalarda taşınmak zorunda kalan vatandaşlarımıza da kira yardımı, taşınma yardımı vermek suretiyle destek sağlayacağız. Konutların yapımına, Şubat sonu, Mart başı başlayacağız. En geç yılsonuna kadar tamamlanacak sürecimizi de İnşallah başlatmış olacağız. Malatya’mıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Tüm Türkiye olarak bu birlik beraberlik içerisinde deprem sürecinde zarar gören Vatandaşlarımızın da yaralarını en kısa zamanda sarılacağını ifade etmek istiyorum.”

VATANDAŞLARIMIZIN ACİL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYACAK ŞEKİLDE ÇALIŞIYORUZ

Malatya Valisi Aydın Baruş ise açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verdiği desteklerden dolayı teşekkür ederek; “Bu deprem sürecinde vatandaşlarımız gerçekten büyük sıkıntılara maruz kaldılar. Onların yaşadığı sıkıntıları bir an önce gidermek için depremin ilk saatinden itibaren hareket etmiştik. Bu süreç içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak,  İçişleri Bakanlığımızın, AFAD başkanlığımızın ve diğer ilgili kurumların çok büyük desteğini aldık. Bu destek artarak devam etti ediyor. Biz bu süreçten İnşallah daha güçlü çıkacağız. Vatandaşlarımızın daha görevlerin huzur ortamı veren mekânları vatandaşlarımızı kavuşturacağız. Bizlerde Valilik olarak hükümetimizin yapmış olduğu yardımlar çerçevesinde Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlamalarımızı yaparak İnşallah kısa süre içerisinde bunları gerçekleştireceğiz. Sayın bakanımıza hoş geldiniz diyorum. İnşallah bundan sonraki süreçte sizlerin desteğiyle rahat bir şekilde bunu atacağımıza da inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan; “Sayın bakanımıza gelişmeleri yakından takip ettiğimizi, desteklerinde dolayı da o anlamda kendilerine teşekkür ettiğimizi ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu. Gerçekleşen ziyarete, Ak Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkçi, Öznur Çalık, Ak Parti İl Başkanı İhsan Koca, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Sağlık Müdürü Prof.Dr. Recep Bentli, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.  Gerçekleşen toplantının ardından Bakan Kurum, Deprem bölgelerinde incelemelerde bulunmak üzere ayrıldı.

 

A. Vahap KAYGUSUZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber