• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Depremler ders olmuyor!

 
Nüfusunun yüzde 98'i deprem riski altina olan Türkiye'de, zorunlu deprem sigortasina yeterli ilginin olmadigi bildirildi.

Depremler ders olmuyor!
Nüfusunun yüzde 98'i deprem riski altina olan Türkiye'de, zorunlu deprem sigortasina yeterli ilginin olmadigi bildirildi.
 
Bölgelere göre durum
 
Dogal Afet Sigortalari Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Baskani Selamet Yazici, yaptigi açiklamada, Türkiye'de 12 milyon 988 bin 664 konut bulundugunu, zorunlu deprem sigortasi kapsaminda sigortali olan konut sayisinin ise 3 milyon 221 bin 587 oldugunu söyledi. Türkiye'de, 10 yil öncesine göre daha fazla kisinin depreme karsi sigorta yaptirdigina dikkat çeken Yazici, ''Ancak sigorta yapilmis konut sayisi riske göre yeterli degil'' dedi. Yazici, Türkiye'nin, degismez gerçegi olan depremle yasamayi ögrenmek, depremden korunmaya yönelik önlemleri almak zorunda oldugunu ifade ederek, sunlari söyledi: ''Önlemlerin basinda da, konutlarimizin, is yerlerimizin depreme karsi dayanikliligina dikkat etmek geliyor. Bugün Türkiye'deki konutlarin yüzde 24'ü yani 3 milyon 221 bin 587'si zorunlu deprem sigortasi ile güvence altina alindi. 10 yil öncesine kiyasla bu sayi büyük bir gelismeye isaret etse de, DASK'in amaci, ülkemizdeki tüm konutlari güvence altina almak.'' Türkiye'deki zorunlu deprem sigortali olma oraninin bölgelere göre farklilik gösterdigini anlatan Yazici, su bilgileri verdi:
''Marmara Bölgesi yüzde 32,72'lik oranla basi çekerken, yüzde 27,77 ile Iç Anadolu Bölgesi ikinci, yüzde 23,15 ile Ege Bölgesi üçüncü sirada yer aliyor. Bunlari yüzde 17,42 ile Akdeniz, yüzde 17,06 ile Karadeniz, yüzde 14,54 ile Dogu Anadolu, yüzde 11,78 ile Güneydogu Anadolu bölgeleri takip ediyor.'' Sigortali konut oranlarinin il bazinda incelendiginde degiskenlik gösterdigine vurgu yapan Yazici, en fazla sigortali konutun bulundugu kentin yüzde 52,29 ile Bolu, yüzde 48,23 ile Düzce oldugunu kaydedildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber