• DOLAR
  7,7044
 • EURO
  8,9963
 • ALTIN
  462,20
 • BIST
  1,1671
Abdulvahap Kaygusuz
Abdulvahap Kaygusuz
abdulvahapkaygusuz.@malatyasonsoz.com.tr
Deprem İzlenimleri
 • 0
 • 1050
 • 27 Ocak 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

İlimizde yakın tarihte meydana gelen son deprem 5.5.1986 ve 6.6.1986 tarihinde Doğanşehir Sürgü merkezli 5.6 şiddetindeki deprem olmuştu. Sürgü Depreminin üzerinde 36 yıl geçti.

Bu depremde 4 vatandaşımız yaşamını yitirmiş, 2016 konut ise hasar görmüştü. Depremin ardından Sürgü barajının tehlike arz etmesi vatandaşları korkutmuş, 6 ay süren artçı sarsıntılar nedeniyle vatandaşlar bu süre zarfında çadırlarda kalmıştı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren ve Başbakan Turgut Özal ilçeyi ziyaret edip vatandaşlarla görüşmüştü. Depremin ardından Kaymakam Necmettin Yalınalp nezaretinde yardım ve organize çalışmaları başlatılmış, kaymakamlık makamı hükümet binası önüne taşınmış hizmetler burada yürütülmüştü.

Burada kısa bir anımı anlatmak istiyorum. Kenan Evren ziyaretinde, yetkililere ‘seslenerek devlet eve girmezse vatandaş hiç girmez’ kaymakamlık makamına geçti. Bizlerde birlikte kaymakamlık makamında geçtik. Makama oturan Kenan Evren’e harita üzerinde köylerdeki hasar durumu hakkında brifing veriyordum. O sırada şiddetli bir artçı deprem meydana geldi.  Makamdaki avizenin sesleriyle irkilen Evren, derhal burayı boşaltın diyerek tekrar çağrıda bulundu. Kısaca 6 ay gibi bir süre Doğanşehir de işyerleri dışarda hizmet verdi. Vatandaşlar da 6 ay çadırlarda yaşadı. Bu süre içinde prefabrik evler yapıldı. Kasım ayı başında soğuklar başlayınca vatandaşlar evlerine o zaman girebildi.

Doğanyol ilçesini gezip gördük. Hamdolsun can kaybı çok az. Ancak Doğanyol yıkılmış. Öncelikle yaşamını yitiren kardeşlerimize başsağlığı dişliyorum. Yakınlarına Allah sabırlar versin.

Doğanyol harabe haline gelmiş. İnanıyorum ki Devletimiz buradaki yaraları süratle saracak. Meydana gelen deprem ne Doğanşehir ne de Hekimhan depremine benziyor. Depremin şiddeti fazla. Buna rağmen can kaybının az olması ise sevindirici olan bir konu. Depremin hemen sonrasında vatandaş devleti yanında gördü. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili Bakanlarımız ve Milletvekillerimiz bölgede incelemelerde bulundular. Vatandaşın elini tuttular.

Vatandaş devletin şefkatli elini yanında hissetti. Güvenlik güçlerimiz, sağlık teşkilatımız başta olmak üzere AKUT, Türk Kızılayı gibi kurumları yanında gördü. Çadırlar ve yaşam malzemeleri kısa sürede depremzedelere ulaştırıldı. Büyük bir dayanışma örneği sergilendi. Bütün siyasi partiler gerek genel başkanları gerek yetkilileri bölgede incelemelerde bulundu.

AKUT görevlilerinin hakkını yememek lazım. Her alanda onları gördük. Yine önceki depremlerde olduğu gibi Askerimiz ve Polisimiz vatandaşın yanında yer aldı. Vatandaşın elini tuttu. Sırtını sıvazladı. Vatandaşa devletin yanlarında olduğunu hissettirdi.

Hasar tespit çalışmaları hem ilçe merkezinde hem kırsalda süratle yürütülüyor. Verilen çadırlar kısman de olsa vatandaşları üşütmüyor. En önemlisi ise Doğanşehir depreminde gördüğümüz artçı depremler fazla değil. Görev yapan kişiler canla başla hizmet etmeye çalışıyor.

Vatandaşın tek talebi ise, bir an önce hasar tespitlerinin yapılıp konutların yapımına başlanması yönünde yoğunlaşıyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber