• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

“Deprem binalarin yüzde 72'sini yikar”

Türkiye Mimar Mühendis Odalari Birligi (TMMOB) Insaat Mühendisleri Odasi (IMO) Il Temsilcisi Bedir Özten, olasi bir depremin kentteki binalarin yüzde 72.sini yikacagini, eski binalarin güçlendirilmesine ya da yikilarak yeniden yapilmasina yönelik çalismanin yürütülmedigini söyledi.

“Deprem binalarin yüzde 72'sini yikar”
Türkiye Mimar Mühendis Odalari Birligi (TMMOB) Insaat Mühendisleri Odasi (IMO) Il Temsilcisi Bedir Özten, olasi bir depremin kentteki binalarin yüzde 72.sini yikacagini, eski binalarin güçlendirilmesine ya da yikilarak yeniden yapilmasina yönelik çalismanin yürütülmedigini söyledi.
 
IMO Malatya Il Temsilcisi Bedir Özten, kentteki yapilara ve insaatlarin durumuna dikkati çekti. Özten, yetkililerin olasi bir deprem karsisinda önlem almadigina parmak basmak basarak, depremde her dört evden üçünün yerle bir olacagini ileri sürdü.
 
Dogu Anadolu fayina 30 kilometre mesafede, deprem tehlikesi yasayan bes ilden biri olan Malatya.yi yönetenlere su soruyu sordu: Tehlikenin farkinda misiniz? Deprem gerçegini her platformda tokat gibi sözlerle dile getiren Özten, sehir trafiginin rahatlayacagi düsünülen Kuzey Çevre Yolu projesine siddetle karsi çikiyor ve ekliyor: “Bu proje Malatya.nin felaketi olur.”  
 
Özten: Kuzey Çevre Yolu yerine Güney Çevre Yolu öneriyoruz
Malatya Çevre Düzeni Plani.nin henüz tamamlanmadigini kaydeden Özten, “Çevre Düzeni Plani bir kentin her seyi ama biz hala yapamadik. Kuzey Çevre Yolu.nun tarim arazilerinden geçirilmesinin yanlis olacagini hala anlatiyoruz. Kuzey Çevre Yolu Malatya için bir felaket olur. Zemini saglam olmayan yerden Kuzey Çevre Yolu.nu geçirip buralari imara açtiginiz takdirde felaketi daha da arttirmis olursunuz. Tepkilerimizi ve nedenlerini açikladik. Tarim arazilerini mahvetmek yerine Beydaglarindan geçecek Güney Çevre Yolu.nu israrla öneriyoruz. Uzun vadede bu yol Malatya.ya kazandirir, ama kuzey tarim arazilerini yok eder ve zemini saglam olmayan bu yerlerde yapilasmaya yol açar. Kuzey Çevre yoluna karsiyiz” dedi.
 
“Deprem Malatya.yi yerle bir eder”
Özten, Malatya.nin Dogu Anadolu fayina 30 kilometre mesafede, deprem tehlikesi yasayan bes ilden biri olduguna parmak basarak sunlari aktardi: “Son yillarda depreme dayanikli ve çok kaliteli insaatlar yapiliyor. Bu insaatlarin yapi kalitesinde sorun yok. Ama özellikle kooperatiflesme furyasinin yasandigi 1980–1990 yillarinda yapilan binalarin durumu bizleri düsündürüyor. Tahmini verilere göre, binalarin yüzde 72.si tehlikeli durumda. Ancak bu binalar üzerinde hiçbir çalisma baslatilmadi. Ne olacaklari bilinmiyor. Okullarla, bazi saglik kuruluslari güçlendirme çalismalarini yürütüyor. Eski binalar tespit edilerek güçlendirilmeli yikilacaklarsa derhal yikilmalidir. Ev sahiplerine yeni haklar saglanarak sorun ele alinmalidir. Yoksa olasi bir deprem, Malatya.yi yerle bir eder.”
 
“Kentte bu sekilde alt merkezler olusmaz”
Malatya.nin plansiz bir sekilde gelistigini savunan Özten, sunlari aktardi: “Yeni Hastane, Kültür Merkezi, Belediye Binasi, Nikâh Salonu, Alis Veris Merkezi (AVM), Otel Insaati, gibi yatirimlarin ayni güzergâha yapildi. ‘Istasyon Caddesi ve Çevre Yolu bu yükü nasil kaldiracak. diye düsünen yok. Bu yatirimlari uygun bölgelere götürmüs olsaniz alt merkezler kendiliginden olusacak. Yeni Devlet Hastanesi yapiyoruz, bu hastanenin çevresi nasil gelisecek ve alt merkez olacak. Daha simdiden hastanenin karsisinda yer alan binalardaki dükkânlar uçuk fiyatlarla satiliyor. Hâlbuki bu hastaneyi gelisecek alt bir merkeze götürmüs olsaydik burasi gelisirdi.”
 
“Ilçelerde de sorun var”
Bazi ilçelerde yapilan insaatlarda alt yapi olusturulmadigini kaydeden Özten, “Pütürge.de ve Doganyol.da beton santrali yok. Binalar eski yöntemle yapiliyor, diger bazi ilçelerde de bu sorun var. O zaman devlet olarak önlem alacaksiniz. Buradan bir beton tasiyan aracin ilçeye gitmesi de mümkün degil, beton bozuluyor. Yasayi uygulayin deniyor ama alt yapi yok. Simdi Pütürge ve Doganyol da yapilan binalara beton nasil götürülecek. Bunlari çözmemiz lazim” diye konustu.
 
Aluçlu: Eski Bayindirlik Bakani Zeki Ergezen açiklamisti
Inönü Üniversitesi ögretim görevlisi ve IMO baskan yardimcisi Vehbi Aluçlu, eski Bayindirlik Bakani Zeki Ergezen.in tamamladigi arastirmaya göre Malatya depremde en riskli bölgede yer aldigini hatirlatti.
Aluçlu, “Bakanimiz, Dogu Anadolu Fay hattinin geçtigi yerde bulunan 5 ilin risk altinda oldugunu yillar önce açikladi. Bunlar Malatya, Elazig, Adiyaman, Kahramanmaras ve Hatay.di. En tehlikede olan ilinse Malatya demisti. Açiklamaya ragmen bu binalarda hiçbir çalisma baslatilmadi. Deprem tehlikesi Malatya.nin en büyük sorunlarindan biridir. Hemen bu binalar tespit edilerek soruna el atilmalidir” dedi.
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber