• DOLAR
  6,0839
  % -0,21
 • EURO
  6,8179
  % -0,23
 • ALTIN
  251,3309
  % -0,09
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Demirtas’tan PKK’ya Çagri

HDP Es Genel Baskani Selahattin Demirtas, ölümlerin derhal durmasi gerektigini söyleyerek, “PKK’nin silahli, bombali siddet eylemlerini durdurmasi lazim. Silahin, siddetin mazereti yoktur” dedi

Demirtas’tan PKK’ya Çagri

HDP Es Genel Baskani Selahattin Demirtas, Izmir ziyaretleri kapsaminda,sabah kahvaltisinda medya kuruluslari temsilcileri, haber müdürleri ve siyaset muhabirleri ile bir araya geldi. Tepekule Kongre Merkezi'nde gerçeklesen kahvalti programinda konusan Demirtas, "Türkiye kritik süreçten geçiyor. Yasim 42, kendimi bildim bileli kritik süreçten geçiyor. En son benzer durumu 100 yil önce 1. Dünya Savasi’nda yasamistik. Belki kosullar, hedefler biraz degisik olsa da çalkantili dönemi yasiyoruz. Türkiye toplumu çok kültürlü, çok dilli, çok inançli bir toplum. Fasizan ziyaretler her birimizin kaybetmesine yol açti. Canlarimizi kaybettik, ekonomiyi kaybettik, birbirimize toplum olarak güvenimizi ve inancimizi kaybettik. Bunun toparlanmasi gerekiyordu. Biz HDP'yi 20’den fazla siyasi örgüt bir araya gelerek kurdugumuzda bu paradigmayi temel esas olarak aldik. Türkiye'nin demokrasi siyasetinin kurucu unsuru olarak hareket etmek istedik. Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez olarak ifade edilen ama sayilari kaç olursa olsun bütünlük Türkiye yurttaslari olarak aniliyor” ifadelerini kullandi.

Tek dil ve tek kimlik dayatmadiklarini belirten Demirtas, "Daha demokratik bir ulus olmasi lazim. Ilk etapta bize bu ülkede birlikte yasayamazsiniz mesaji verenlere hayir dedik. Partinin programinda, seçim bildirgesinde çogulculugu yansittik ve ortaya koyduk. Türkiye toplumunun buna ihtiyaci oldugunu seçimde gösterdik. Tekçiligi bize dayatan AK Parti hükümetine karsi zafer elde ettik. Tek parti ve tek adam tarafindan yönetilemez dedik. Yüzde 13 oy aldik ama yüzde 50’den fazla sempati aldik. Bu büyük bir zaferdir. Yani basimizda yasananlari görüyorsunuz. Ayni sehirde farkli kimlikte insanlar yasayamiyor. Irak ve Suriye’de bunu rahatlikla görebiliyoruz. Islam devleti diyorlar ama Islam’la alakasi yok ama. Suriye'de bunu yapmaya çalisiyorlar. Yemen’de bunu yapiyorlar. Kelle keserek, insanlari yüksek binadan atarak yapiyorlar. Kadinlari pazarlayarak yapiyorlar. Ama netice itibari ile Türkiye'de hakim kilinmaya çalisan tekçilik anlayisi çiplak kiliniyor. Devletin elindeki zor güçleri bize karsi kullaniyorlar. Iste Suriye gibi olmayalim dedigimizde HDP gibi olalim diyoruz. Içinde adalet, demokrasi barindirmayan sey baris olamaz. Devletler arasi problemlere kadar. Sendika ve isveren arasindaki sorunlara kadar problemleri çözmek için adalet ve demokrasi olmasi lazim” seklinde konustu.

"TEKÇI ANLAYISA KARSI ZAFER ELDE ETTIK"
Tekçi anlayisa karsi bir zafer elde ettiklerini savunan Demirtas, "Günlük yasamin her anlaminda dayatmalarin yasandigi bu ülkede bir zafer kazandik. Biz hepimiz kazandik. Bu tekçi anlayis karsisinda giderek büyüyen bir siyasi anlayis baslayinca 7 Haziran seçiminden sonra degisti. AK Parti, CHP ve MHP tabaninda çogulcu demokrasi gelisiyor. Bu AK Parti açisindan ideolojik yenilgidir. Bunun önüne geçmek için savas çikarmak. 6 Haziran ile 8 Haziran arasindaki tek fark HDP’nin baraji geçmesidir. 6 Haziran'da neden savas karari alinmadi da 8 Haziran'da alindi. 2.5 yildir Imrali'da bütün bunlarin çözümü konusuluyordu. 28 Subat metninin arkasinda gizli bir metin yoktur. 10 maddenin disina çikilmadi. 2.5 yillik emekler bir hafta sonra müzakereye dönüstürülüp bir hafta sürerek, Türkiye bütün arzuyla bekledigi artik silahlar tarihe gömülecekti. 28 Subat'tan sonra martin ortasinda bitmis olacakti. Biz hala soruyoruz ve cevap almis degiliz. 13 yildir yaptiklari her suçu baskasinin üzerine atarak, bu kadar saf bir hükümetsiniz birakin gidin ya. Anneler aglamasin, bundan daha kiymetli bir slogan olamaz. Bunun alt metni bizim çocuklarimiz ölmemeli. Bizim çözüm sürecinde temel ahlaki yaklasimimiz buydu. Bugünde ayni anlayistayiz” dedi.

"IZMIR'DEN ÇAGRI YAPIYORUM"
Ölümlerin durmasi için bir çagri daha yapan Selahattin Demirtas, "Su saatte Izmir'den çagri yapiyoruz. Ölümlerin derhal durmasi lazim. PKK silahli, bombali siddet eylemlerini durdurmasi lazim. Silahin siddetin mazereti yoktur. AK Parti'nin yaptigi hatalar ve günahlar sebebiyle asker ve polislerin ölmesiyle ödenmez. Günahlarini örtmek içinde Kürt çocuklari daglarda öldürülemez. 7 Haziran sonrasi Saray’in tutumu bir darbedir. Bu savas vatan savunmasi degil Saray savunmasidir. On günlük müzakere ile silahlar tümden devre disi kalacakken, su anda bulundugumuz duruma bakin. Bizler çözüm sürecinde çok büyük emek kaydettik. Bunu AK Parti'nin kara kasi için yapmadik. Halkin buna ihtiyaci oldugu için yaptik. Halkimiza verdigimiz sözü yerine getirmenin mutlulugunu yasiyoruz. Demokrasiye hiç uzak degildik. Sorunun çözümünde sona çok yaklasmistik. Konunun saglikli rotaya oturulacagi asamaya gelmistik. Bir hafta daha görüsmelere devam edilseydi silahlarin temelli kalkacagindan korktular. Seçim öncesi silahsizlanma takviminin önüne geçtiler. Silahsizlanma onlarin isine gelmeyecekti” diye konustu.

"SEÇIM PARTILER ARASINDA TERCIH OLMAYACAK"
Demirtas, “Türkiye'nin önünde çok fazla seçenek yok. Bir tarafta ülkede iç savasa götürecek bir anlayis var. Bir tarafta da savas magduru haline gelmis halkçi, emekçi insanlar var. Eger erken seçim olacaksa, bu erken seçim partiler arasi tercih degildir. Türkiye iç savas tehlikesi ile karsi karsiyadir. Gerekirse iç savas çiksin ve seçim ertelensin diyorlar. Burada sorumluluk bütün topluma düsüyor. Türkiye’deki bir iç savastan kimse kazanamaz. Türkiye’de güçlü toplumsal kaynasma var. Bize iç savas mesaji verenlere karsi baris mesaji ile cevap vermemiz lazim. Temel ilkelerde Türkiye'de iki zihniyetin kapismasi ile sandiga gidecek ve baris yanlilari kazanacak. AK Parti birinci parti dahi olamayabilir artik. Erken seçimde 7 Haziran'da AK Partiye oy verenler baris ve kardeslik cephesinde yerini alacaktir. 7 Haziran seçimlerin önce AK Parti’nin tek hedefi HDP idi. Saray bosuna yapilmadi. Mimarisi çok iyi olsun diye olmadi. AK Parti dönemi sonsuza kadar baslamistir diyeceklerdi. HDP bunu önledi. HDP bütün planlari alt üst etti. Bizde diyoruz ki geçti o günler. Çikin programinizi açik açik anlatin. Niye gizli gizli yapiyorsunuz" ifadelerini kullandi.

“TÜRKIYE'NIN SURIYE OLMAMASININ TEMINATI HDP'DIR”
HDP’nin çogulcu radikal demokrasiyi ortaya koydugunun ve 6 milyondan fazla bir destek aldiginin altini çizen Demirtas, "Türkiye'nin Suriye olmamasinin teminati HDP'dir. Ne kadar oy aldigimizdan çok bu mesaj önemlidir. Bunu yok etmeye çalisiyorlar. Bu yüzden saldiriyorlar. Eger bunu yok edemezlerse kafalarindakini hayata geçiremeyecekler. HDP'nin aldigi oy degil ideolojisi yüzünden. Yüzde yüz yerliyiz ve halkin kurdugu bir partiyiz. Halkin oylari ile iktidara yürüyen bir partiyiz. Bir anda ciddi oy artislarina gidebilirdik ama büyük bir risk aldik. Çogulcu demokrasiyi böyle bir ortamda savunabilmek kolay bir is degil. Alevilerin, Sünnilerin, Kürtlerin ve Türklerin sehirleri sudur deyip sehirlerimize kapanacagiz. Biz bu kadar agir suçlamalar altinda bile baris mesaji tasimayan tek bir cümle kurmadik. Baris ve birlikte yasam disinda bir cümle kuran arkadasimiz yoktur ve olamaz. Bu stratejik hedefimizdir. Geçmisten aldigimiz güç ile kurduk. Her seçimde kazanacagiz. Tarih ve kültürel miraslarimiz bütün Ortadogu'yu gezin yikik saraylar göreceksiniz ama yikilmis halklar göremezsiniz. Sani ve söhreti halkin gönlünde aramak lazim. Bizim için en acil konu seçim degil baristir. Derhal ateskes verilmeli. Kimin evlatlarini ne için feda ediyorsunuz. Bütün tabutlarin içerisinde yoksullarin çocuklari var. Sonrada bize baris için çagri yapmayin diyorlar. Bizi savas partisi olarak linç ediyorlar. Bu dünyanin en çirkin politikasidir. Türkiye'nin her yerinden barisa ses istiyoruz. Bu savas dursun demeliyiz. Cenazeler gelmeden önce, cenaze törenlerinde degil. Buna izin vermeyelim basaracagimiza inaniyoruz. Gerisi siyasetin isidir. HDP, AK Parti'nin üstesinden gelebilecek bir partidir. Biz o güce sahibiz. Toplum bize inansin. Herkes diliyle, kültürüyle yasam tarziyla Türkiye'de korkmadan yasayacaktir" dedi.

“HDP SEÇIM HÜKÜMETINDE YER ALACAKTIR”
Seçim hükümetinde AK Parti ile isbirligi yapmadigini belirten Demirtas, "7 Haziran'dan itibaren Cumhurbaskaninin bizi yeniden seçime götürecegini biliyorduk. Gerçekten samimi bir koalisyon seçenegi çiksaydi biz hepsini degerlendirdik. Su andaki seçim hükümeti AKP hükümeti degildir. Bu hükümet anayasa geregi kurulacak geçici bir seçim hükümetidir. Bu AK Parti hükümeti degildir. Bu büyük haksizlik. Bizim de hakkimizdir. Bize oy veren 6 milyon insanin üç bakanlik hakki vardir. Bizim bu hükümette olmamiz lazim. HDP mesru degildir diyenler için. Biz bu hükümette yer almazsak AK Parti istedigini alir. Yasa geregi biz hükümet içindeyiz. Ellerinde olsa bizi ülkeden kovacaklar. Ellerinde olsa 6 milyon oy vereni issiz bir adaya koyacaklardir. 80 milletvekilimizin tamami da bakanlik yapacak insanlardir. Türkiye'yi onlara yedirmeyecegiz. HDP bu nedenle seçim hükümetinde yer alacaktir" dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber