• DOLAR
  5,7990
  % 0,09
 • EURO
  6,6001
  % 0,17
 • ALTIN
  265,3928
  % 0,08
 • BIST
  95.421
  % 0,25
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
DEĞİŞEN ÇOCUKLAR KAYBEDİLEN ÇOCUKLUK
 • 0
 • 524
 • 04 Ekim 2018 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Çocukken oyuncakçıların önünden geçerken heyecanlanır,  oyuncakları görüp hayal dünyasına dalardım.  Sahip olduğum oyuncaklarla oynanabilecek tüm oyunları oynar,  sahip olamadıklarımın hayalini kurar,  para biriktirir, gücümün yettiğini alır ve büyük mutluluklar yaşardım.  Oyuncaklarla oynamak kadar keyif veren başka bir şey daha vardı.  O da dışarı çıkıp arkadaşlarımla vakit geçirmekti. Top oynamak,  saklambaç,  körebe ve daha bir çok oyun.  Hepsi ayrı keyif verir,  hepsinden ayrı bir tat alırdım..

Yeşillikleri görünce doğayla bütünleşir,  hayvanlarla konuşur, onların da benimle konuştuğunu düşünürdüm.  Çocukluğu dolu dolu yaşamayı başaran belki de son nesil olduk 90’ların çocukları olarak.  Mahalle sınırları içinde kendimize has bir dünyamız vardı adeta.  Dışarıya çıkmaktan ürken,  kendi alanında da doyasıya hayatın tadını çıkaran çocuklardık.

Çizgi film saatlerini ezberler,  sabahın erken saatlerinde uyanır ekran başına kurulurduk.  Biten her çizgi film bir hüzün olur çökerdi içimize.

Çocukluk insan hayatının en güzel ve en masum evresidir.  İnsan zihninin şekillendiği kısacası ağacın yaş olduğu,  eğildiği dönemdir. Değişen zamanla birlikte büyükler kadar çocuklar da değişti.  Çocukların hayata bakışı,  hayattan beklentisi de değişti.  Dünyaları genişlerken,  zihinleri daraldı malesef.  Çocuklar artık oyuncak sevmiyor .Oyuncak sahibi olanların da oyuncaklarla ilgilenmediğini,  oyun oynayarak mutlu olmadıklarını gözlemledim.  Ellerine telefon,  tablet tutuşturulunca mutluluktan dört köşe olan çocukların,  o küçücük aletler karşısında saatlerce kitlenip kaldığını üzülerek görüyorum,  görüyorsunuz.  Henüz 5,  6 yaşında ki zihin dünyası ekilmemiş bir bahçe olan çocukların tabletlere,  telefonlara zihinlerini feda etmesi çağımızın  en büyük problemlerinden biri kuşkusuz…

Çocukları takip etmiyoruz.  Ne izliyorlar,  nelerle ilgileniyorlar,  neleri beğeniyorlar? Ellerine telefon tablet vermek gibi korkunç bir hata yapmak yetmezmiş gibi bir de onları kendi hallerine bırakarak adeta onları feda ediyoruz o küçücük aletlerin içine.  Youtuber olarak izledikleri ergenlerin saçma sapan videoları,  korkunç bir özentilik furyasını da doğuruyor beraberinde.

Rol model olarak mahallede ki büyük abilerini ablalarını örnek alan çocuklardan , youtube’de izlediği videoların yükleyicisine hayran olan çocuklara …

Çocukların ellerine telefon,tablet veren her anne baba onlara büyük bir kötülük yaptıklarını artık anlamalıdır.  Çocukların zihinlerini köreltiyor,  hayal dünyalarını daraltıyor, hal ve hareketlerini değiştiriyor girdikleri platformlar.  İzledikleri zengin çocukların lüks hayatlarına imrenen,  abuk subuk harcamalarına özenen çocuklar ailelerini istekleri ile bunaltıyor ve kendi hayatlarından mutsuz olan, anne babasını beğenmeyen çocuklar olarak yetişiyorlar.

Anne babalar bu durumu önlemek yerine belki de kısa süreli kafa rahatlığı uğruna çocukların ruhi yapılarıyla hiç uyuşmayan telefonları,  tabletleri onları susturma oyuncağı gibi görüyorlar.  Ancak bu oyuncak sandıkları aletin dış dünyaya kontrolsüzce açılan bir tehlike olduğunun belkide farkında değiller.  Çocuklar artık evine gelen misafirin,  evine gittikleri ev sahibinin yüzlerine bile bakmıyorlar.  Kafalarını, gömdükleri o telefonlardan,  tabletlerden kaldırmıyorlar. Beni en çok yaralayan da anne ve babaların bu durumu normal görmesi,  kabullenmesi, bu bağımlılığı hoş karşılaması. Çocuklarınız elden gidiyor. Çocuklarınızı kontrol edemeyeceğiniz bir aleme itiyorsunuz bilinçsizce.

Onların küçük mutlulukları ,büyük hayalleri olan çocuklar olmasını değil,  büyük beklentileri olan mutsuz ve asosyal bireyler olmasına sebep oluyorsunuz istemeden.

 

Çocukların sağlıklı yetişmesi için öncelikle uyku düzenlerini kontrol etmek zorunda anne babalar.  Zamanında uyumalı,  zamanında uyanmalı, belli saatlerde tv izlemeli,  yetişkin döneme erişmeden kesinlikle telefon,  tablet ile tanıştırılmamalı,  oyun oynayacaksa bu sanal oyunlar değil oyuncaklarla oynanan reel oyunlar olmalıdır.  Onlara dini bilgiler anlatılmalı, Allah’ı,  Peygamberlerini,  İslam ve İman’ın şartlarını,  Kur’an’ı mutlaka tanıtmak zorundalar anne ve babalar.

Milli bilinç aşılanmalı,  adabı muaşeret öğretilmeli, yetinmeyi bilmelidir küçük yaşlardaki çocuklar.  Yaş iken eğemediğiniz,  eğitemediğiniz her çocuğun kendilerine sizin hiç istemediğiniz bir dünya kuracaklarını unutmayın.

Çocuklarımızı hem fiziksel,  hem ruhsal olarak koruyalım.  Sağlıklı ve mutlu bireyler kazandıralım dünyaya..

Selam ve dua ile…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber