• DOLAR
  6,0401
  % -0,15
 • EURO
  6,7509
  % 0,10
 • ALTIN
  248,2301
  % -0,10
 • BIST
  86.771
  % -0,03

Davutoglu net konustu!

Türkiye'nin her santimetrekaresinde emniyet güçlerinin hakimiyetinin tesis edilecegini söyleyen Basbakan Davutoglu, "O daglar teröristlerden temizlenecek, te-miz-le-ne-cek" dedi

Davutoglu net konustu!

Basbakan Ahmet Davutoglu, sehit ailelerine seslenerek, “Gerektiginde bu vatan için her birimiz her türlü fedakarligi yapmaya haziriz. Bu bilinçle evlatlarini askere gönderen, peygamber ocagina gönderen ailelerin o kararliligi ortadayken bizi ne terör ne de herhangi bir düsman ya da hasim durdurabilir. Milletimiz, hükümetine devletine güvenmelidir. Sükunetle yürütmekte oldugumuz mücadeleye destek verme çagrisinda bulunuyorum” dedi.

Basbakan Ahmet Davutoglu, Çankaya Köskü’nde düzenledigi basin toplantisinda birkaç hususun altini çizmek istedigini belirterek, “Birincisi, güvenlik güçlerimizin bu yogun çatismalar esnasinda kahramanca mücadelesine duayla destek veren, onlari her an yüreginde hisseden aziz milletimize tesekkürü borç biliyorum. Bütün bu çatismalarda eger milletimizin destegi olmasaydi, askerimiz milletimizle birlikte kararli mücadeleyi yürütmemis olmasaydi etrafimizdaki ülkelerde görüldügü gibi derin çatlaklar olusurdu. Bizim askerimiz milletimizin bagrindan çikmistir. Bu askerlerimizi dogulusu, batilisi, Kürdü, Türkü Alevisi, Sünnisi yoktur. Bu ülkenin çocuklaridir ve bu ülkenin çocuklari bu ülkeyi sonuna kadar koruyacaklardir. Bu idealle omuz omuza veren dogulu, kuzeyli, batili, Trakyali, Anadolu’nun, Mezopotamya’nin çocuklarini bir kez daha merhametle aniyorum. Daha önceki sehitlerin arkasindan Kürtçe agitlar yakildi. Hepsinin arkasinda aziz mübarek sehitlerimizin anneleri babalari ‘Vatan sagolsun’ dediler. Her biri yüregimize bir ates düsürdü. Bu ates karsisinda biz el ele, omuz omuza vermezsek, milli birlik ve beraberlik gösterdigimizi günlerde birbirimizle gereksiz hesaplasmalar içine girmek gibi bir küçük hesabin içinde olursa emin olun bu sehitlerin huzuruna çikamayiz. Milletimiz, dün operasyonlarin ilk sehit haberinin alindigi andan bugüne kadar gece niyazda ve duada ve oraya ulasmaya çalisan özel kuvvetlerimizin bütün gayretiyle daha fazla zaiyat vermemek için yogun bir çabayla her türlü fedakarliga hazir bir sekilde gayret içindeydiler. Hepsini ayrim gözetmeden bütün emniyet birimlerimizin, jandarmalarimizin gözlerinden öpüyorum. Onlarin fedakarliklarini, gayretlerini görmeyenleri de lanetleniyorum” ifadelerini kullandi.

Davutoglu, “Bütün bu operasyonlarda gece gündüz hepimizin kulagi operasyonlar alanlarindadir. Bir an dahi tereddüt etmeden en üst komuta kademesinden en alt birimlerine kadar büyük fedakarlikla çarpisan kardeslerimizin yürüttügü çalismalari yakindan takip ettik. Simdi, bir tarafta bu fedakarliklari yapan askerlerimiz, polislerimiz varken diger taraftan onlar için onlar için dua eden milletimiz, halkimizin her kesimi varken maalesef dün aksamdan bu yana özellikle sosyal medya üzerinden öylesine kara propaganda yürütüldü ki, öylesine haince bir manipülatif psikolojik operasyon yürütüldü ki. Milletimizin birligi ve beraberligini bozmak isteyenler bu operasyonlardan güç aldilar. PKK’yi, bölücü terör örgütünü, bu vahseti gerçeklestirenleri elestiremeyenler kara propaganda üzerinden bu bölücü terör örgütünün yaydigi haberlere itibar ederek dönüp askerimizden, polisimizden, hükümetimizden hesap sorma niyetine yeltendiler. Kisilerin ülkelerine aidiyetleri zor zamanlardaki tavirlarla ortaya çikar. Zor zamanlarda küçük hesaplar yapanlar, zor zamanlarda ayakta durmak gerektiginde milleti sendeletmeye alisanlar eminim tarihte kendilerine layik görülen son derece zelil bir yere sahip olacaklar. Siddete, vahsete, teröre karsi hep beraber mücadele ederken bu kara propagandaya karsi omuz omuza vermek durumundayiz” seklinde konustu.
“Nice sayilar üretildi, nice hikayeler üretildi, sadece ve sadece milletimizin moralini bozmak, silahli kuvvetlerimizin azmini kirmak için” diyen Basbakan Davutoglu, “Üçüncü mesajim bu kara propagandanin mihraki olan terör mihraklarina. Ne yaparsaniz yapin terörle mücadeledeki kararliligimizdan bizi döndüremeyeceksiniz. Biraz önce Genelkurmay Baskanimizdan detayli bilgileri aldik ve 23 Temmuz günü yine burada kendileriyle yaptigimiz güvenlik zirvesinde 3 terör örgütünün eszamanli saldirisi karsisinda alacagimiz tedbirleri ele alirken söyledigimiz ve karar verdigimiz gibi ‘Arkadaslar, o daglar o teröristlerden temizlenecek, ne olursa olsun temizlenecek, bu kadar. Bu ülkenin daglari, yaylalari, sehirleri, teröristlere terkedilmeyecek. Acimiz büyük ve derin. Sehitlerimizi rahmetle aniyoruz ama dün ve bugün o daglardan o teröristlerin temizlenmesi için hava harekati dahil her türlü çaba gösterildi, gösterilmeye devam edecek. Bu konuda baslatilan mücadelenin sonuna kadar gidecegi konusunda kimsenin tereddüdü olmamalidir” ifadelerini kullandi.

Davutoglu, “Su anda Cizre sokaklarini barikat ve mayinlarla halkin geçisine bozanlar karsisinda bir operasyon yapiliyor. Güvenlik görevlilerimiz tek tek bu mayinlari temizliyor, canlarini ortaya koyuyor ama birileri oradaki silah mevcudiyetini görmeyen birileri de buradan hareketle silahli kuvvetlerimize, emniyet birimlerimize dönük olarak bir itibarsizlastirma çabasi içindeler” dedi.

DAVUTOGLU, MUHALEFET PARTILERINE SESLENDI

Muhalefet partilerine seslenen Basbakan Davutoglu, “Buradan muhalefet partilerine seslenmek istiyorum. Bu kürsüden veya baska kürsülerden defahatlerce çagrilarda bulunduk, ‘geliniz küçük siyasi hesaplari bir kenara koyalim, dünya bir küresel ekonomik kriz içinde kivranirken ve birçok ülke içi bütünlügünü kaybetmisken Türkiye’nin demokrasi ve milli bütünlügüne sahip çikalim. Ülkemizin her kesimiyle birlikte ortak idealler etrafinda bulusalim. Ortak degerlerini kaybetmis toplumlarin ayakta durmasi çok güçtür. Nedir ortak degerlerimiz? Bugün gururla savundugumuz demokrasimiz, evrensel insan haklarina dayali hukuk sistemimiz ama dünden bu yana baktigimizda muhalefet partilerinin açiktan ve net bir sekilde bölücü terör örgütünü elestirmek yerine takindiklari tavir buradan hareketle hükümetimizi ve bu hükümetimizin erken seçim hükümeti olmasi hasebiyle söylüyorum, AK Parti’ye dönük ve tavirlar, hesaplar içine girilmesidir” diye konustu.

Kiliçdaroglu ile yapacagi görüsmeyi hatirlatan Davutoglu, “Bu zor günlerde eger hepimiz birlikte erken seçim hükümetinde ayni masada, ayni salonda, odada olabilseydik bugün terör örgütlerine karsi en güçlü mesaji vermis olurduk ama 1 Kasim’a giderken küçük hesaplarla atilan yanlis adimlar ve anayasal zorunluluk olarak anayasanini bizim üzerimizde vecibe kildigi görevi yerine getirmek yerine bir seçim kampanyasinin parçasi haline getirilen terörle mücadele konusunda isbirligi yapmama davranisi maalesef bugün terörle mücadelede bizim en zayif noktamiz olmus durumdadir” açiklamasinda bulundu.
Bütün partileri teröre karsi omuz omuza vermeye ve ayni dili kullanmaya davet eden Davutoglu, terörle mücadelenin bir seçim kampanyasinin parçasi haline getirmek isteyenlere cevabin 7 Haziran’dan bu yana yapilan açiklamalar oldugunu söyledi.

BASBAKAN DAVUTOGLU SEHIT AILELERINE SESLENDI

Basbakan Davutoglu, sehit ailelerine de seslenerek, “Gerektiginde bu vatan için her birimiz her türlü fedakarligi yapmaya haziriz. Bu bilinçle evlatlarini askere gönderen, peygamber ocagina gönderen ailelerin o kararligi ortadayken bizi ne terör ne de herhangi bir düsman ya da hasim durdurabilir. Milletimiz, hükümetine devletine güvenmelidir. Sükunetle yürütmekte oldugumuz mücadeleye destek verme çagrisinda bulunuyorum. Özellikle bölgedeki halkimiz, Dogu ve Güneydogu’daki bütün vatandaslarimiza sesleniyorum, orada bulunan asker kardeslerimiz sizin huzurunuz için oradalar. Dün orada sehit düsen 16 kardesimiz Daglica’yla, Kamisli arasinda ;Yüksekova arasinda sizin huzur içinde seyahat etmeniz için o mayinlari temizliyorlar. Her biri Türkiye’nin degisik kösesinden gelmislerdi ama tek bir idealleri vardi bu al bayragi semada tutmak ve bu al bayragin altinda kim olursa olsun, hangi etnik kesimde olursa olsun onlara hizmet etmek. 16 kardesimiz topraga düstü. O topraga düsen aziz sehitler o yollari emniyet altina alirken o yoldan geçecek olan Hakkarili, Kamislili kardesleri için sehit düstüler. Onlar birkaç kilometre öteki Irak sinirinda hemen sonra ötesinde yasananlarin Türkiye’de yasanmamasi için sehit düstüler. Onlari rahmetle aniyoruz” seklinde konustu.

Türkiye’nin her kösesindeki vatandaslara da seslenen Davutoglu, “Buradan bir Türk, Kürt, Sünni, Alevi çatismasi çikarmak isteyenlere karsi en büyük güvencemiz sizin vicdaniniz ve koca yüreklerinizdir. Bu terör örgütü eger kardes kavgasi sesleri yükselirse memnun olur, onlar hedeflerine ancak ve ancak Türkiye’nin her yerinde etnik ve mezhep kavgasi çikardiklarinda ulasabilirler. Onlara karsi bizim yapmamiz gereken bütün bu mihraklara karsi kardesligimizi pekistirmek” dedi.

Toplantida Basbakan Yardimcilari Yalçin Akdogan, Tugrul Türkes, Numan Kurtulmus ve Cevdet Yilmaz, Genelkurmay Baskani Orgeneral Hulusi Akar, Içisleri Bakani Selami Altinok, Milli Savunma Bakani Vecdi Gönül de toplantida hazir bulundu.

‘'SEHIT DÜSEN KAHRAMAN ASKERLERIMIZE ULASILDI VE TAHLIYE EDILDI''

Basbakan Ahmet Davutoglu, “Güvenlik birimlerimiz bugün itibariyla sabahleyin Özel Kuvvetler ve komando birlikleriyle takviye edilerek bu derin vadide bulunan karayolu üzerindeki alani kontrol altina aldi ve dün aksama dogru yasanan çatismalarda sehit düsen kahraman askerlerimize ulasildi ve tahliye edildi” dedi.

Basbakan Davutoglu, Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Daglica kesimindeki terör saldirisina iliskin Çankaya Köskü’nde basin toplantisi düzenledi. Davutoglu, sözlerine, “Son terör operasyonlari vesilesiyle vatanin birligi, beraberligi ve Türkiye’nin onuru için kahramanca mücadele veren ve kanlarini vatan için döken bütün sehitlerimize, son olarak da dün Daglica’da sehit verdigimiz 16 kahraman kardesimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine taziyelerimi arz ediyorum” diyerek basladi.

Türkiye’nin son günlerde büyük bir sinavdan geçtigini belirten Davutoglu, “Kuzey Irak ile sehirlerimiz arasinda özellikle lojistik koridorlari barindiran Hakkari baglaminda söylüyorum, sehre mücavir alanlarla kirsal kesim arasindaki bölgeye dönük operasyonlar kademeli bir sekilde artirilarak sürdürülmüstür. Ayrica diger sehirlerimizin etrafindaki mücavir alanlarda ve kirsal alanda da Türk Silahli Kuvvetleri (TSK) ve ilgili bütün güvenlik birimlerimiz çalismalarini sürdürmüslerdir. Dün gerçeklesen operasyonlar 2 Eylül’de baslamis ve o tarihten itibaren Yüksekova ve civarindaki kirsal kesimde terör örgütünün yuvalandigi mevzilere dönük olarak çok kapsamli bir operasyon yürütülmüstür” ifadelerini kullandi.

Basbakan Davutoglu, söyle devam etti:

“Burada hedef açiktir, Türkiye’nin her bir kösesinde, her bir santimetrekaresinde kamu düzeninin ve mesru emniyet güçlerinin hakimiyetini tesis etmek. Yine hedef açiktir, özellikle bu bölge itibariyla söylüyorum, Yüksekova-Kamisli-Daglica hattindaki karayolunda emniyeti teminat altina alip oradaki vatandaslarimizin huzur içinde seyahat etmelerini saglamak. Yüksekova ve civarinda yürütülen bu operasyonlar, 2 Eylül’den bu yana kademeli bir sekilde ilerleyerek sarp daglarin, yamaçlarin ve derin vadilerin oldugu Daglica bölgesine dogru adim adim gelinmistir. Dün itibariyla Daglica ve civarinda yürütülen operasyonlarda, bu yolun emniyet altina alinmasi için son derece titiz bir mayin taramayla birlikte çalisma esnasinda güvenlik birimlerimiz önce uzun namlulu silahlarla bir silahli saldiriya, arkasindan da mayinli saldirilara muhatap olmus ve aninda cevaplar verilmis, dün itibariyla da bu çatismalar araliksiz devam ederek bugüne kadar sürmüstür. Güvenlik birimlerimiz bugün itibariyla sabahleyin Özel Kuvvetler ve komando birlikleriyle takviye edilerek bu derin vadide bulunan karayolu üzerindeki alani kontrol altina almis ve dün aksama dogru yasanan çatismalarda sehit düsen kahraman askerlerimize ulasmis ve tahliye etmistir. Bu çatismalarda sehit düsen bütün askerlerimize, polislerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Onlar bu ülkenin birligi, beraberligi, huzuru için canlarini feda ettiler. Minnet ve takdirlerimizi bir kez daha ifade ediyorum. Ailelerine sabri cemil niyaz ediyorum.”

Teröre karsi birlik ve beraberlik çagrisi yapan Davutoglu, “Hangi ülke terör saldirisina muhatap olmussa toplumun her kesimi teröre karsi omuz omuza vermistir. Bugünlerde aradigimiz, arzu ettigimiz, alanda kahramanca çarpisan askerlerimizin görmek istedigi tek sey, terörle mücadele konusunda milletimizin her kesiminin omuz omuza vermis olmasidir. Su anda dahi verdigimiz talimatlar çerçevesinde Silahli Kuvvetler ve emniyet birimlerimizin gerekli gördügü her alanda operasyon yürümektedir. Dün de bütün o civarda yürüyen operasyonlari yakinen takip etmekle birlikte sehit haberlerini alir almaz Ankara’ya intikal ettik ve gece Genelkurmay Baskanimizin, ilgili komutan ve bakanlarimizin katilimiyla Güvenlik Zirvesi’nde konuyu ele aldik, atilmasi gereken adimlari tek tek tespit ettik. Bu çerçevede de bugün yürütülen çalismalarla derin vadilerde özel birliklerimizin yürüttügü çalismalarla sehitlerimizin tahliyesi mümkün olmustur” dedi.  

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber