• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Davutoglu: ‘Kucaklasmamiza asla engel olamayacaklar’

Basbakan Ahmet Davutoglu, “Umut, Dogu ve Güneydogu Anadolu’da da parlayan bir günes gibi yükselecek. Diyarbakir, Mardin, Sirnak, Hakkari, Istanbul, Ankara’ya da ayni ölçüde huzur, emek, üretim ve istikbal davasi hakim olacak. Aramiza hendek kazanlar, kucaklasmamiza asla engel olamayacaklar” dedi

Davutoglu: ‘Kucaklasmamiza asla engel olamayacaklar’

 

Basbakan Ahmet Davutoglu, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakanligi tarafindan düzenlenen 11. Çalisma Meclisi Toplantisi'na katildi. Gündeminde 'istihdam politikalarinin' yer aldigi toplantida konusan Davutoglu, çalisma hayatinin temsilcileri ile bir yildir detaylica görüstügünü belirterek, hükümet programi yaziminda da istisarelerde bulunduklarini ifade etti. Emek ve alin terinin baris ve hosgörüyü beraberinde getirdigini anlatan Davutoglu, sosyal politikalarimizin her kaleminde görülecegini gibi bizim birinci önceligimiz her zaman insandir, insana hizmettir. Bu yüzden AK Parti, Türkiye'nin en büyük sivil toplum örgütüdür. Istisareleriyle gelecek siyasi kararlarin alindigi bir sivil toplum örgütüdür" dedi.

Toplumun bütün kesimleriyle en üst düzeyde hukukun gelistirilecegini anlatan Davutoglu, "Isçi ve isverenin alin teri bizim meselemizdir. Yeter ki birlikte çalisalim, yeter kavgayi degil ,barisi, adaleti esas alalim. Yeter ki bütün ülke meselelerinde bir olalim, milli meselelerde el ele gönül gönüle olalim. Karsilasilan her sorun, her kesimin görüsünü aldigimiz süreç sonunda çözüme kavusturuyoruz, kavusturmaya da kararliyiz. Yaptigimiz her düzenlemeyi ortak duyarlilik içinde ve uzlasma zemini içinde gerçeklestirmeyi arzu ediyoruz. Sartlar sürekli degisiyor ve Türkiye'nin birçok alanda reforma ihtiyaç var" dedi.

Her düzenlemeyi siyasi partiler, sivil toplum kuruluslari ve kamuoyuyla seffaf bir zeminde paylasmayi istediklerine dikkati çeken Davutoglu, çalisma dünyasinin beklenti ve önerilerini dinlediklerini ifade etti. Türkiye için herkesin ortak bir akil zemininde bulusulmasi gerektigini anlatan Davutoglu, "Bu dogrultuda, dün siyasi partilerimizden randevu talep ettim. Bu görüsmede muhataplarimiz da sadece yeni dönemde gerçeklestirecegimiz reformlari degil ayni zamanda nasil daha uyumlu siyasi ortam olusturabilecegimizi de konusmak amacindayim. Böyle güzel bir gelenegi de bu vesileyle baslatacagimizi ümit ediyorum. Yani, her seçim sonrasinda yeni göreve baslayan Basbakanin, muhalefet liderleriyle hizmete baslamadan görüsme gelenegi. Su ana kadar böyle bir gelenek yoktu, ümit ederim ki bundan sonra dün yaptigimiz davetle birlikte böyle bir gelenek baslar ve siyasal hayata toplumsal hayatin beklentileriyle birlikte ahenk, karsilikli saygi, elestirmekle birlikte bu elestiriyi saygi ve yapici bir insa faaliyetinin parçasi olacagi bir süreç gerçeklesir" diye konustu.

 

"YENI DÖNEMDE KARSILIKLI HASSASIYETLE BU UZLASI ZEMININI TESIS EDEBILIRIZ"

 

Davutoglu, konusmasinda sunlari kaydetti: "Bu randevu taleplerine olumlu geri dönüsler oluyor. Insallah önümüzdeki hafta bu görüsmeleri gerçeklestirecegiz. Türkiye'de siyaset artik suni gerilimleri asarak yapici elestiri dönemini baslatmalidir. Bunlar Türkiye'nin meseleleri ve bunlarin çözümünde her parti yapici gayretini ortaya koymak zorundadir. Insallah, yeni dönemde karsilikli hassasiyetle bu uzlasi zeminini tesis edebiliriz, bundan Türkiye mutlaka kazançli çikacaktir".

Türkiye söz konusu oldugunda, etrafimizdaki ates çemberi içinde bütün siyasi partilerin görüs ayriliklarini kenara koyarak ates çemberinin içinde Türkiye'nin birligi beraberligi, teröre karsi verilen mücadeleyi, disarida Türkiye'ye dönük olarak yürütülen faaliyetlere karsi ortak tutumun benimsenmesi gerektigine isaret eden Davutoglu, bugün bu toplantiyla fikirlerin, birikimlerin Türkiye için ne kadar degerli oldugunun bir kez daha gösterildigini ifade etti.

 

"ARAMIZA HENDEK KAZANLAR, KUCAKLASMAMIZA ASLA ENGEL OLAMAYACAKLAR"

 

Hiçbir ayrimciliga, ötekilestirmeye kesinlikle izin vermeyeceklerini anlatan Davutoglu, çalisma hayatinin demokratik istikrarin en çok hissedildigi alan oldugunu ifade etti. Davutoglu, "Türkiye, demokratik istikrar ve güven zeminini saglam temeller üzerine yeniden ikame etmistir. Toplum olarak hedefler üzerinde demokrasimizin gücünü pekistirmistir. Güçlü hükümetimiz, milletimizin hizmetindedir. Gücümüzü kirmak, çalisma azmimizi gölgelemek isteyenler beyhude bir çaba içindedirler. Umduklarina asla nail olamayacaklar. Türkiye'yi durdurmak isteyenler asla basaramayacaklar. Sosyal barisimizin önüne hendek kazanlar, barikat kuranlar kazdiklari hendeklere kendileri düsecek. Biz, 78 milyon olarak kucaklasacagiz. Provakatörler degil, bütün vatandaslara ayni gözle bakan bizler kazanacagiz. Ayrim yapan hiçbir hain mihrakla yol yürümeyecegiz. Biliyoruz ki bu tür teröristler, maceraperestler gürültü çikarirlar ama kitleleri zehirleyemez. Emin olun ki bu puslu hava dagilacak. Umut, Dogu ve Güneydogu Anadolu'da da parlayan bir günes gibi yükselecek. Diyarbakir, Mardin, Sirnak, Hakkari, Istanbul, Ankara'ya da ayni ölçüde huzur, emek, üretim ve istikbal davasi hakim olacak. Aramiza hendek kazanlar, kucaklasmamiza asla engel olamayacaklar" dedi.

Davutoglu, "Hiçbir vatandasimiz kimsesiz ya da sahipsiz oldugu hissine kapilmayacak. Biz daima bir, diri, beraber olacagiz. Savasi çatismayi degil, barisi ve adaleti koruyacagiz. Biz, hiçbir zaman emekten, ihracattan, yatirimdan çalisma barisindan gözümüzü ayirmayacagiz. Baskalarini felaket senaryolari yazsa da biz insanlarimizin huzurunu esas alacagiz" seklinde konustu.

Terörün bütün Türkiye'yi, istikrari, birligi, dirligi hedef aldigini anlatan Davutoglu, terörün en büyük kurbaninin bölge halki oldugunu ifade etti.

 

ÇALISMA DÜNYASINA DUYARLILIK ÇAGRISI

 

Türkiye'nin pek çok problemle ayni anda mücadelede ettigini belirten Davutoglu, "Toplumsal dayanismanin da güçlü bir sekilde devreye girmesi gereken durumlar var. Is dünyamizin, çalisma dünyamizin bu konuda duyarli olmasini bekliyoruz. Bunlar Türkiye'nin meseleleri ve bu ülke hepimizin. Hepimizin isbirligi elbirligiyle hayalini kurdugumuz yarinlara hep birlikte yürüyecegiz. Güneydogu'daki yaralari hep birlikte kapatmak, bu ülkenin teröre karsi birligi, kardesligi için topyekün bir savunma halinde, bir ortak kader bilinci içinde hareket etmek gerekiyor. Insallah bu dayanisma ortami kisa zamanda olusacaktir" diye konustu.

 

ISÇI VE ISVEREN KESIMINE, 'TERÖRE KARSI MÜCADELE' IÇIN BIRLIK ÇAGRISINDA BULUNDU

 

Türkiyenin ekonomik kalkinmasinin tek yolunun, demokrasi, hukuk ve adalet oldugunu anlatan Davutoglu, "Demokrasiden, hukuktan geriye atilacak her adim ekonomi, üretim, emek için felakettir. Dolayisiyla hiçbir suretle demokrasiden hukuktan adaletten geriye dogru tek bir adim atilmayacak. Teröre karsi mücadele en kararli tutumu sergilerken, özgürlüklerin, demokrasinin, hak ve hukukun korunmasinda ayni ilkesel tavri göstermekte hiç tereddüt etmedik. Bu konuda yapilacak her türlü elestiri basimizin üstündedir. Temel ve milli meselelerde güç birligi içinde oldugumuzu bize daha çok hissettirin, moral ve motivasyon konusunda Türkiye'nin gücüne güç katin, özgüvenimizi pekistirin. Türkiye'nin önümüzdeki günlerde en çok ihtiyaç hissettigi temel güç kaynagi özgüvenidir" ifadelerini kullandi.

Davutoglu, 7 Haziran ile 1 Kasim arasinda özgüvenin sarsilmasini bekleyenlerin hep beraber yaniltildigini ve önümüzdeki 4 yilin karsilikli anlayis ve diyalog içinde birlikte insa edilecegini söyledi.

 

HDP'LI BULDAN, BASBAKAN DAVUTOGLU'NU TELEFONLA ARADI

 

Öte yandan, HDP'li Pervin Buldan, Meclis Genel Kurulu'nu yönetiyor. HDP'lilerin Adalet Bakani Bekir Bozdag ve Gümrük ve Ticaret Bakani Bülent Tüfenkçi ile görüsme taleplerinin karsilik bulmadigi yönündeki iddiasi üzerine, HDP'lilerden Basbakan Davutoglu'nun aranilmasi yönünde bir talep geldi. Bunun üzerine Buldan, Basbakan Davutoglu'nu arayacagini söyledi. Basbakan Davutoglu'nun programi dolayisiyla Davutoglu ile iletisime geçemeyen Buldan, bu sirada Davutoglu'nun özel kalemi müdürüyle irtibata geçti. Buldan'in bu istegi, Basbakan Davutoglu'na özel kalem müdürü tarafindan iletildi.

Toplantiya, Basbakan Yardimcisi Lütfi Elvan, Çalisma ve Sosyal Güvenlik Bakani Süleyman Soylu, TOBB Baskani Rifat Hisarciklioglu, Hak-Is Genel Baskani Mahmut Arslan, TESK Baskani Bendevi Palandöken, Türk-Is Genel Baskani Ergün Atalay ile isçi ve isveren kesimi de katildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber