• DOLAR
  7,6700
 • EURO
  8,9629
 • ALTIN
  469,56
 • BIST
  1,1689

DASK’ın Önemi Depremle Anlaşıldı

Zorunlu Deprem Sigortası olan 61 bin konutun bulunduğu Malatya’da, deprem sonrası poliçelerini yenileyenlerin sayısı artıyor

DASK’ın Önemi Depremle Anlaşıldı

Zorunlu Deprem Sigortası olan 61 bin konutun bulunduğu Malatya’da, deprem sonrası poliçelerini yenileyenlerin sayısı artıyor

17 Ağustos 1999 depreminden sonra 587 sayılı kanun hükmünde kararnameyle kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu 27 Eylül 2000 tarihinde çalışmalarına başlamıştı. 18 Ağustos 2012’de 6305 sayılı Afet Sigortaları kanunu ile daha sağlam yasal bir çerçeveye kavuşan yapı, bugüne kadar yaşanan onlarca doğal afet sonrası milyonlarca liralık destek sağladı. Malatya ve Elazığ’da büyük hasara yol açan 6,8 büyüklüğündeki deprem DASK’ın önemini bir kez daha ortaya koydu.

DASK kapsamındaki Zorunlu Deprem Sigortası hakkında bilgi aldığımız Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Divan Üyesi aynı zamanda Malatya Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı M. Ayhan Altunok; 2000 yılından bu yana 696 depremde 29 bin 880 hasar kaydı oluştuğunu ve bu hasarlar için DASK tarafından 205 milyon 440 bin lira ödeme yapıldığını söyledi.

MALATYA’DA HER MAHALLENİN RİSK GRUBU FARKLI

DASK kapsamındaki Zorunlu Deprem Sigortası için 7 risk bölgesi, 2 farklı yapı tarzına göre belirlenmiş 14 fiyat tarifesi var. Yıllık sigorta tarifesi, 100 metrekarelik konut için betonarme yapıda bölgesine göre 37 ile 266 TL, diğer yapı tiplerinde ise 39 ile 324 lira arasında değişebiliyor.

Altunok, Malatya’da 1 ila 6’ncı derece arasında deprem bölgeleri bulunduğunu belirterek; “Daha önce risk oranları sadece ilçeler bazında belirlenmişti ancak bu sene gerçekleşen düzenlemeyle oranlar mahallelere göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle her mahallenin risk derecesine göre çarpanı farklı. Örneğin Pütürge, Kale, Doğanşehir, Doğanyol bölgelerindeki birçok mahalle en yüksek risk grubunda görünürken; Kuluncak, Darende, Hekimhan ilçelerinde en düşük risk grubunda olan mahalleler bulunuyor” dedi.

“MALİYETİ DÜŞÜRMEK İÇİN DÜŞÜK ALAN BEYAN EDİLİYOR”

Deprem poliçeleri düzenlenirken yapı sahibinin sözlü beyan ettiği metrekarenin dikkate alındığına vurgu yapan Altunok denetlemeye tabi olmayan bu durumun sorunlara yol açabildiğine dikkat çekti. Altunok; “Zorunlu Deprem Sigortasını yaptıran vatandaşların çoğu poliçe maliyetlerini düşürmek adına olduğundan daha düşük bir metrekare beyan ediyor. Bu anlamda bir denetim mekanizması da yok. Vatandaşın verdiği rakam üzerinden poliçe düzenleyen sigorta şirketleri olası bir afet sonrasında soruşturmaya tabi tutulabiliyor. Ancak bu konuda kişinin beyanı esas alındığından sigortacıların herhangi bir sorumluluğu bulunmuyor. Deprem sonrası olası bir sorun yaşamamak adına vatandaşlarımızın sigortalarını gerçek alan üzerinden yapması büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

HASAR DURUMUNDA İZLENECEK YOL

DASK tarafından verilen azami teminat tutarı, 1 Ocak 2020’den itibaren 240 bin lira olarak belirlendiğini ifade eden Altunok, olası bir deprem sonrası evi hasarlı olan vatandaşların yetkili sigorta acentelerine müracaat edebileceklerini veya 125 numaralı telefonu arayarak ihbarda bulunabileceklerini dile getirdi. Altunok; “Başvurunun ardından eksper ataması oluyor. İncelemelerin ardından sadece tapu ve kimlik fotokopisi alınarak en kısa sürede ödemeler gerçekleşiyor” dedi.

DEPREMİN ARDINDAN SİGORTA ACENTELERİNDE YOĞUNLUK

Depremle birlikte deprem sigortasının öneminin daha fazla anlaşıldığına vurgu yapan Altunok; “Malatya’da DASK’lı konut sayısının yaklaşık 61 bin, Türkiye’de genelinde ise 9,4 milyon konutun DASK sigortası var. Yani ülkedeki konutların yüzde 53,5’i deprem sigortalı. 2000 yılından bu yana 696 depremde 29 bin 880 hasar kaydı oluştu ve bu hasarlar için DASK tarafından 205 milyon 440 bin lira ödeme yapıldı. Maalesef insanlar deprem sigortasının önemini depremden sonra anlıyor. Cuma gününden sonra tüm acentelerde büyük bir yoğunluk başladı insanlar düşük metrekarelerden değil brüt, gerçek alan üzerinden sigortalarını yaptırıyor. Umarız sigortalı konut oranı daha da artar Düzce, Yalova’da olduğu gibi yüzde 80’lere çıkar” şeklinde konuştu.

Altunok, Malatya Ticaret Odasına kayıtlı 156 yetkili acente olduğunu belirterek, vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamaması adına poliçelerini buralardan yapmaları gerektiğine vurgu yaptı. Altunok; “Kabaca “çantacı” olarak adlandırdığımız, acente olmayan ancak poliçe düzenleyen kişiler var. Konut sahipleri işlemlerini olası bir afette muhatap bulabilecekleri yetkili sigorta acentelerinden yaptırırlarsa herhangi bir mağduriyet yaşamazlar” dedi.

 

Önder Hanelçi (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber