• DOLAR
  6,8676
 • EURO
  7,7619
 • ALTIN
  392,82
 • BIST
  1,1297

Darende Seramik Sergisi Açıldı

Darende Sanat Evinde yapılan seramik eserler Malatya Park AVM’de düzenlenen sergide sergilendi.  Halk Eğitim ve İŞKUR destekli kurslarda 2 usta öğretici 9 öğrenci tarafından yapılan 1200 civarında eser 2 gün boyunca ziyaret edilebilecek

Darende Seramik Sergisi Açıldı

Darende Belediyesi Halk Eğitim ve İŞKUR destekli Darende Sanat Evinde yapılan seramik esrler Malatya Park AVM’de sergilendi. Sergide 2 usta öğretici 9 öğrenci tarafından yapılan 1200 civarında eser yer aldı. 2 gün açık kalacak sergi açılışına  Gümrük ve Ticaret Eski Bakanı ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Vali Aydın Baruş, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Külür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Darende Kaymakamı Enver Hakan Zengince, Battalgazi Belediye Selahattin Gürkan, Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Pütürge ve Kuluncak Belediye Başkanları katıldı.  Burada konuşan Darende Belediye Başkanı  Süleyman Eser şunları dile getirdi: “ Darende denilince 30 yapraklı bir şehir akla gelir. 30 yapraklı gül şehrinin güzel güllerinden olan bir gülünü de burada sizlere taktim ediyoruz. Seramik sergisinin açılışını yapıyoruz burada. Darende’nin somuncu babasını şelalesini, kanyonunu daha nasıl tanıtabiliriz diye çalışma yaptık. Kütahya’ya, İznik’e gittik. Darende’nin güzelliklerini seramiğe işleyelim dedik. Darende’yi Darende dışındaki hemşericilerimize Türkiye’ye anlatalım dedik. Anadolu’ya Kapadokya Kapadokya diye yabancıların geldiği Alperenler somuncu baba Bursa’dan hareket ederek Ankara’ya gelir Ankara’da hacı bayramı veli hazretlerini yetiştirdikten sonra Darende’ye gelir. Darende’nin güzel insanlarını yetiştirir. Bizlerde Darende’de ki güzellikler devam etsin gülleri solmasın diye mücadele veriyoruz. Güvenlik güçlerimiz sayesinde bizim ezanımız susmayacak bayrağımız inmeyecek. Bu güzellikler ülkemizde olduğu gibi Darende’mizde de devam edecek. Cumhurbaşkanımız önderliğinde bu işleri yürütüyoruz. Ülkemizin ilerlememesi bu çalışmalarımız devam etmesi için mücadele veriyoruz. İnşallah birlik beraberliğimiz devam ettiği bu güzellikleri takdir ettiğimiz sürece bizim ezanımız susmayacak, bayrağımız inmeyecek, ülkemiz ileri gidecek. Hepinize, tüm insanlarımıza, kadınlarımıza, erkeklerimize, beylerimize teşekkür ediyoruz. Çünkü bu birlik beraberliği sizler sağlıyorsunuz.”

DARENDE KÜLTÜRÜ VE SANATI İLE DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYOR

Vali Aydın Baruş ise sergi açılışında şunları ifade etti: “Darendelilerin ruhlarındaki gönüllerindeki zenginliği yansıtan güzel eserlerle karşı karşıyayız.  Kütahya’nın sanatı olarak bilinen çini sanatının bu kadar güzel işlendiği ve eserlere yansıtıldığı başka şehirlerde az görülür. Bu açıdan da tüm Darendeli kursiyerlerimizi tebrik ediyorum. Darende gibi bizim medeniyetimizde ilham veren Şeyh Hamid’i Veli gibi büyüklerimizin yetiştirdiği ve şu andaki kültürü ile sanatı ile de bu mirasa sahip çıkan güzel ilçemizin insanlarla ilçelerinin tanıtımı ve kültürel değerlerinin diğer insanlara da anlatılması bakımından sergilemiş olduğu çaba takdire şayan.  Emeği geçen tüm personelimizi, hocalarımızı tebrik ediyorum. Böyle bir ortamda Malatyalılarla böyle bir sergide bizleri buluşturdukları için katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber