• DOLAR
  5,4805
  % 0,23
 • EURO
  6,2282
  % 0,40
 • ALTIN
  230,2328
  % 0,23
 • BIST
  104.639
  % 0,04

DAES’le Mücadele Noktasinda…

Basbakan Ahmet Davutoglu, Musul’daki Türk askerleriyle ilgili açiklama yapti. Davutoglu, “Türk askeri Musul’da DAES’le mücadele noktasinda egitim görevi için bulunmaya devam edecek.” dedi

DAES’le Mücadele Noktasinda…
 

Basbakan Ahmet Davutoglu, Musul'daki Türk askerinin son durumuyla ilgili, "Askeri gereklilikler neyse onu yaptik. Askeri bir tehdit varsa onun için güç kaydirdik, askeri güvenlik tehdidinin durumuna göre de yeniden tanzim için gerekli adimlari da attik" dedi.

Ahaber'de yayinlanan "Gündem Özel" programinda gündeme yönelik sorulari yanitlayan Basbakan Ahmet Davutoglu, Musul'un Basika kampindaki Türk askerlerinin bir bölümünün, yeni düzenleme kapsaminda kamptan ayrilmasini degerlendirdi.

"Türkiye'nin Irak'ta egitim kampi bulundugu hususu bir sir degil, bilinmeyen bir husus degil ve uluslararasi hukuk baglaminda bir program" diyen Davutoglu, "Çünkü bu konuda çikmis Birlesmis Milletler kararlari var. DEAS'a karsi mücadele baglaminda bütün ülkelere dayanisma göstermesi beklentisi olusturan kararlar da var. Dolayisiyla Basika'da, Diana'da olan üslerimizin herhangi bir sekilde mesruiyeti tartisma götürmez. Olan nedir? Istihbarat birimlerimizden gelen Musul'a yakin Basika kampina dönük olarak olabilecek terör saldirilariyla ilgili ani, seri bir tedbir alma zarureti ortaya çikti. Bu zaruret ortaya çiktiginda tabi egitimci subaylarimizi, askerlerimizi korumak üzere bu sefer daha onlari koruyacak nitelikte bir askeri güç kaydirmasi oldu.

Egitimci askerlerimiz, subaylarimiz muharip olarak orada bulunmuyor. Musullulari, Araplari, Kürtleri, Türkmenleri egiterek DEAS'a karsi mücadele etme potansiyelini artirmaya çalisiyor. Takviye giden güçler ise onlari korumaya dönük güçler. Irak hükümetinden gelen bazi tepkiler, daha çok üçüncü aktörlerin Irak hükümeti nezdince ve uluslararasi kamuoyu nezdinde yapmaya çalistigi çalismalar bizim Basika'ya yaptigimiz güç kaydirmasini bir tehdit veya Irak'in egemenligine bir müdahale gibi yansitma çabalari oldu. Buna karsi hem ben Sayin Ibadi'ye mektup yazdim hem Disisleri ve MIT Müstesarlarimizi Bagdat'a gönderdik hem de uluslararasi alanda atilacak adimlari hep birlikte degerlendirdik" ifadelerini kullandi.

"ASKERI GEREKLILIK NEYSE ONU YAPTIK"

 

Bugün basina intikal eden haberlere iliskin konusan Davutoglu, "Biz her zaman askeri gereklilikler neyse onu yaptik. Askeri bir tehdit varsa onun için güç kaydirdik, askeri güvenlik tehdidinin durumuna göre de geçen gün Basbakanlik olarak yaptigimiz açiklamada vurguladigimiz, yeniden tanzim için gerekli adimlari da attik. Yeniden tanzimden kasit sudur: Bir tehdit söz konusu oldugun takviye yapilir, tehdidin dozu düstügünde takviye baska yere kaydirilir ama nihai kertede oradaki faaliyet devam eder. Bu anlamda son, bugün basina intikal bilgiler çerçevesinde atilan adim da bir yeniden tanzim, bir oradaki askeri varligimizin yeniden düzenlenmesi sekilde" dedi.

"VERDIGIMIZ TALIMAT AÇIK"
"Tehdidin dozu düsmüs vaziyette mi?" sorusunu yanitlayan Davutoglu, "O konuda tamamiyla Genelkurmay'a, askerlerimize verdigimiz talimat açiktir. Ne yapilmasi gerekiyorsa o adimlari atin ve askeri gereklilik ne ise onu yapin. Ne fazlasi ne eksigi. Dolayisiyla Genelkurmay Baskanligimiz ve ilgili güvenlik birimlerimizin yaptigi degerlendirmelerle su anda var olan güvenlik mevcudiyetimizle bu ihtiyacin karsilanacagi kanaati hasil oldugunda… Türk askeri Musul'da DAES'le mücadele noktasinda egitim görevi için bulunmaya devam edecek" yanitini verdi.

"BAZEN TAHKIM BAZEN YENIDEN TANZIM"

 

Basbakan Davutoglu, "Çekilenler nereye çekildi?" sorusu üzerine, "Bunlar dogrudan askerimizin güvenligini ilgilendiren hususlar. Isterseniz onlari, nereye çekildi, ne oldu? Bunlar belli bir askeri mahremiyet içinde yürüyen faaliyetler yoksa askerimizin güvenligi gene tehdit altina girer. Gerektiginde bu anlamda atilmasi gereken adimlar atilir. Yani askerimizin, Genelkurmay Baskanligimizin dinamik güvenlik sartlari itibariyla alabilecegi her karar için gerekli talimatlandirmalar yapilmistir. Bazen tahkim, bazen yeniden tanzim ama her halükarda oradaki egitim faaliyetimiz Irak halkinda destektir, Irak hükümetine destektir. O destek, faaliyet sürer ama oradaki koruyucu güç anlamindaki güçlerimizin mevcudiyeti de alandaki dinamik duruma göre yeniden tanzim edilir" ifadelerini kullandi.

 

 

"SARTLAR SON DERECE DINAMIK"

 

"Basika'da kalan askerimiz kendi güvenligini saglayacak durumda mi? Gerektiginde takvitye yapilacak mi?" sorusuna ise Davutoglu, "Sartlar son derece dinamik. Sartlar ne gerektirirse o yapilir" karsiligini verdi.
"Yabanci ajanslar bir anlasma kapsamindan bahsediyor. Bu anlasmanin kapsaminda asker çekmekten öte baska seyler de var mi?" yanitlayan Davutoglu, "Irak hükümetine, Müstesarlarimiz çok net bir mesajla gittiler, Türkiye her türlü isbirligine DEAS'a karsi mücadele baglaminda. Türkiye'nin bu anlamda herhangi bir gizli gündemi yoktur ve bu isbirligi baglaminda da Irak'la hem anlasma yapmak hem birlikte faaliyet yapmak konusunda da kapimizi açik. Yani bu konuda Türkiye'nin ön yargisi olmadigi gibi herhangi bir kaygisi ve çekincesi de yoktur. Irak hükümetiyle yüzyüze görüserek bunlar çözecegimize inaniyorum" ifadelerini kullandi.

"Musul'a ortak bir operasyon da bu çerçevede mi?" sorusuna ise Davutoglu, söyle yanit verdi:
"Su anda Musul' dönük olarak koalisyon tarafindan yürütülen, 1 yili askin süredir bazi çalismalar var. Ama bizim için esas olan Musul'da istikrari saglayacak daha sonra da Irak'in bütününde istikrari saglayacak sekilde mesru Irak Güvenlik Güçleri'nin takviye edilmesi ve güçlendirilmesidir." 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber