• DOLAR
  5,6592
  % 0,77
 • EURO
  6,3832
  % 0,58
 • ALTIN
  259,3534
  % -0,67
 • BIST
  101.849
  % 0,28

“Çocuk İstismarına Karşı Halkı Bilinçlendirmek İçin Yola Çıktık”

Çocuk istismarları daha yaşanmadan insanları bilinçlendirmek için yola çıktıklarını vurgulayan Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Bilge Zabcı Ekinci, “Amaç böyle bir şey yaşandığında susmalarına engel olmak. Çünkü sustukları zaman ya da gizli kaldığı zaman yapan da yapılan da aynı ortamda kaldığı için olay devam ediyor ve çok ağır bedeller ödeniyor daha sonrasında.” dedi

“Çocuk İstismarına Karşı Halkı Bilinçlendirmek İçin Yola Çıktık”

Çocuk istismarı hakkında bilinçlendirme eğitimleri yapan Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Bilge Zabcı Ekinci ile derneğin yaptığı çalışmaları, ailelerin neler yapması gerektiğini, böyle bir olay yaşayan çocuklarda ne tür değişimler yaşandığını konuştuk

Çocuk istismarını ve ihmalini önleme derneği Malatya’da ne tür faaliyetlerde bulunuyor?

Derneğimiz hukukçu, sosyolog, psikolog, çocuk doktoru gibi alanında uzman kişilerden oluşuyor. Eğitim ve farkındalık çalışmaları yapıyoruz. Çünkü olay gerçekleştikten sonra ki süreç çok karmaşık ve çok üzücü, çok yıpratıcı mümkün olduğu kadar ne kadar önleyebilirsek insanlar ne kadar farkında olursa ne kadarını engelleyebilirsin o kadar iyidir düşüncesiyle yola çıktık. Yönetim kurulumuz da psikolog sosyolog psikiyatrist hukukçu çocuk hemşiresi çocuk doktoru gibi üyelerimizden oluşuyor. Bir de gençlik kollarımız var onlarda bir eğitime tabi tutuldular genelde tıp fakültesi ve eğitim fakültesi öğrencilerinden oluşuyor. Gençlik kollarımızda ilkokullarda çocuklara eğitime çıkıyorlar onlara bilinçlendirme eğitimleri veriyorlar bu eğitimleri milli eğitim Bakanlığı’nın bilgisi dâhilinde yapıyorlar. Bu eğitimi verirken çocuklara kesinlikle taciz tecavüz istismar vesaire gibi kelimeleri kullanmıyorlar. Öncelikle mahremiyet ile ilgili eğitim verdikten sonra çocuklara doğru yaklaşım nedir, doğru sevgi nedir, doğru dokunuş nedir, doğru ile yanlışı nasıl ayırt edebilirler, sıkıntılı bir durumla karşılaştıklarında ne yapmaları gerekiyor. Az önce bahsettiğim kelimeleri hiçbir şekilde telaffuz etmeden bunları öğretiyorlar. Biz de eğitimlerimizi çocuklarla muhatap olan kesimlere veriyoruz. Bunlar rehber öğretmenler, sınıf öğretmenleri, çocuk şubedeki polisler,  Kur’an kursu öğretmenleri, öğrenci velileri,  anaokulu ve ilkokullarda çalışan öğretmenler oluyor. Amacımız tümü ile eğitim yani farkındalık meydana getirmek önlemek için yapılabilecekleri insanlara anlatabilmek. Böyle bir şey yaşandıktan sonra da sonraki aşamalarda neler yapılması konusunda bilgilendirmek. Amaç böyle bir şey yaşandığında susmalarına engel olmak. Çünkü sustukları zaman ya da gizli kaldığı zaman yapan da yapılan da aynı ortamda kaldığı için olay devam ediyor ve çok ağır bedeller ödeniyor daha sonrasında. Bunlara ne kadar engel alabilirsek ne kadar çok kişiye ulaşabilirsek bunları anlatabilirsin o kadar faydamız olur düşüncesiyle hareket ediyoruz.

Türkiye genelinde son zamanlarda istismar vakaları çok arttı peki Malatya’da şu anda ne durumda?

İstismar olayı insanların ortaya çıktığı tarihten itibaren var. Son zamanlarda aslında anormal bir artış yok insanlar artık bunu söyleyebiliyor şikâyet edebiliyor o yüzden sayı çok gibi görünüyor. Dünya geneline baktığımızda Amerika’da Afrika’da Asya’da arada bir fark yok boyut aynı boyut aşağı yukarı aynı sayı istatistiki bilgilere göre. Bir tek Avrupa’da diğer ülkelere göre istismar vakaları daha az. Oradaki sebebi ise hem cezai yaptırımlar çok hem de sonrasında istismarcı ölene kadar takip ediliyor. Türkiye genelinde ne ise Malatya genelinde de büyük bir fark yok. Çocuk gelinler genelde doğu ve Güneydoğu’da daha çok fazla var. Doğu toplumunun ahlaki ve dini sebepleri dolayısı ile bunu saklıyorlar ama dünya genelinde bakıldığı zaman demokratik bir dağılım gösteriyor.

Çocuklar böyle bir şey yaşadığında bunu fark edemiyorlar ya da dile getiremiyor aileler çocuklarının böyle bir şey yaşadığını nasıl anlarlar çocukta ne gibi değişimler yaşanır?

Çocuklarda bariz şekilde davranış değişiklikleri meydana geliyor. Mesela sosyal bir çocuk çok içine kapanık hale gelebiliyor çalışkan bir çocuğun derslerinde belli oranda gerileme meydana gelebiliyor. Mesela çocuk cinsellikle ilgili konuşmaya başlıyor öncesinde böyle bir olay yokken rahat bir şekilde. Gece altına kaçırma olayları yaşayabiliyor öfkesini kontrol edilemeyecek hale gelebiliyor. Olay nerede başına geliyorsa oraya gitmek istemeyebiliyor. Daha önceki karakteri ile sonraki karakteri veya davranışları arasında bu tarz değişiklikler var ise şüphelenmek durumunda kalıyoruz. Çocuk bunu bazen ailesi ile paylaşamaya bilir. Aileden biri tarafından gerçekleştiriliyor olabilir dolayısıyla çocuğun bir kahramanının olması lazım bütün her şeyini anlatabileceği birinin olması lazım.

Bir çocuk istismar yaşadığı ve bunu ailesine anlattı aile bu durumda neler yapmalı?

Ailenin öncelikle çocuk polisine başvurması gerekiyor. Daha önce çocuğun polis, savcı, psikiyatrist ayrı ayrı ifadesini alıyordu. Her yerde çocuk başına gelen şeyi defalarca anlatmak zorunda kalıyordu. Şu anda Malatya’da çocuk izlem merkezi oluşturuldu. Orada aynalı odalar var çocuğun sadece bir kez ifadesi alınıyor. Aynalı odada psikolog veya psikiyatrist çocuğun yanında oluyor çocuk diğerlerini görmüyor. Gerekli merciler çocuğun verdiği ifadeyi doğru kabul ederek bu konuda çocukların verdiği ifadeler doğru kabul ediliyor. Ona göre gereken işlemleri yapıyorlar zaten çocuk izlem merkezine başvurduktan sonra aile direkt oraya da gidebilir onlar zaten adli mercilere intikal etti de biliyorlar. Köylerde kırsal kesimlerde jandarma intikal ettirilmesi gerekiyor. Ondan sonraki aşama zaten kontrol altında gidiyor çocuğu istismar eden kişi çocukla aynı ortamda ise çocuk ortama tekrar verilmiyor gerekirse ailesi ile birlikte çocuk izlem merkezinde yasal süreç tamamlanana kadar korunuyor. Yasal süreç başladıktan sonra yapılması gerekenler aileye anlatılıyor. Gerekiyorsa o aşamada travmanın en aza indirilmesi için hemen psikolojik tedaviler başlıyor aileye sosyal hizmetlerden destekler veriliyor daha düzenli bir şekilde gidiliyor. Çocuk izlem merkezi numarası bu anlamda çok avantaj teşkil ediyor.

Rahime Gül Erbaş’ın Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber