• DOLAR
  6,8197
  %0,70
 • EURO
  7,5327
  %0,98
 • ALTIN
  377,76
  %1,51
 • BIST
  8,3915
  %1,02

Çocuk İstismarın Önlenmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Toplumda son dönemde çok fazla görülen çocuk istismarın önlenmesi için toplum olarak neler yapmamız gerektiğini Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Bilge Zabcı Ekinci ile konuştuk. Böyle bir olay duyduğunuzda çocuğu değil yapan kişiyi konuşmamız gerektiğini ifade eden Ekinci, “Toplum olarak bir çocuğun başına bu geldiyse o çocuk ve çocuğun ailesi hemen il değiştirme, mekân değiştirme gibi bir yönteme başvuruyor, tam tersine onlara oldukları yerde sahip çıkmamız gerekiyor. Onlar zaten bir travma yaşamışlar. Bizim onlara sahip çıkarak onlara bunu yapan suçlu sizin suçunuz yok mesajını vermemiz gerekiyor.” dedi

Çocuk İstismarın Önlenmesi İçin Neler Yapmalıyız?

Son dönemde oldukça artan çocuklara yönelik istismarın önlenmesi için toplum olarak neler yapmamız gerektiğini Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Bilge Zabcı Ekinci ile konuştuk.  İstismara uğrayan çocuklara sahip çıkmamız gerektiğini ifade eden Ekinci sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Böyle bir vakayı duyduğumuzda çocuğu konuşmayalım, yapan kişiyi konuşalım.  Yapan kişiyi deşifre edelim. Yapan kişi gizli kalmasın çocuk gizli kalsın. İkincisi toplum olarak bir çocuğun başına bu geldiyse o çocuk ve çocuğun ailesi hemen il değiştirme, mekân değiştirme gibi bir yönteme başvuruyor, tam tersine onlara oldukları yerde sahip çıkmamız gerekiyor. Onlar zaten bir travma yaşamışlar. Bir de iş değiştirme, il değiştirme, bunlar ekstra travmalar oluyor o aileler için. Bizim onlara sahip çıkarak onlara bunu yapan suçlu sizin suçunuz yok mesajını vermemiz gerekiyor. onun etrafında kenetlenerek yapanları uzaklaştırmak gerekiyor. Bütün bunlarda eğitimin bir parçası olarak hayatımızda yer almak zorunda.”

“MAHREMİYET EĞİTİMİ VERİLMESİ LAZIM”

Ailelere bir mahremiyet eğitimi verilmesi gerektiğini ifade eden Ekinci, “Bunu engellemek için çocuklarımızı gözetim altında tutmak zorundayız. Bu tehlikeler aile içinde de mevcut. Bir mahremiyet eğitimin ebeveynler ve çocukta farkında olması gerekiyor. Anne baba çalışıyor diye kız çocuğun altını baba değiştiremez. Yok, böyle bir şey.  Görev paylaşımı bu değildir.  Herkesin kendi dâhil olacağı sınırları bilmesi gerekiyor. Erkek çocuk olsun kız çocuk olsun 2 yaşından itibaren ailede o mahremiyet eğitiminin verilmesi gerekiyor. Ve ailenin de o şekilde davranması gerekiyor. Çocukları severken onları dokunarak, mıncıklayarak sevmekten de vaz geçelim. Biz hep bunu yapıyoruz. Biz öyle sevince çocukta da bu şekilde sevilir gelişiyor. Bunu yapmaması gereken birisi yaptığında da çocuk öncelikle kendisini sevdiğini sanıyor ve normal karşılıyor. Erkeğin kız çocuğuna kadının erkek çocuğuna davranışlarında belli sınırların olması gerekiyor. Bunun modernlikle, çağ atlamayla bir alakası yok. Orada o sınırların bilinmesi gerekiyor.  Bunun farkına vardığında zaten yabancı birini kendisine dokunmasına izin vermez. Kendi ailesi içinde bunu sağladığında zaten toplumsal açıdan bu sağlanmış oluyor. Bu şekilde de yanlış yapanın yanlış davranışı da çok daha kolay bir şekilde ortaya çıkıyor. Bu kısmı işin çok önemli.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber