• DOLAR
  6,2934
  % 1,58
 • EURO
  7,4025
  % 1,20
 • ALTIN
  242,6391
  % -0,68
 • BIST
  97.988,16
  % 1,94
Kübranur Yeksek
Kübranur Yeksek
kubranuryeksek@malatyasonsoz.com.tr
ÇOCUĞUNUN ZEKİ OLMASINI DİLEYEN ANNE-BABALARA-2
 • 0
 • 408
 • 29 Haziran 2018 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Çocuk mantığı müthiştir bazı zamanlar için herkese tavsiye ediyoruz. Mantık düz. Hiç sağa sola sapma yok. Kafaya takma, kafayı yorma yok. Harika bir şey.. Neyse, oh mis! Suyla oynadık, üstümüzü ıslattık, annemiz kızdı ama dövmedi. Yine benim gibi bir çocuğa iyi dayanmış, maşaALLAH sabırlı kadınmış.

Yani burada güzel bir hatırlatma oldu. Gerçekten bakın annelik müthiş sabır isteyen bir meslek. Buradan anne adaylarına duyurulur.

Ateş de şöyle; babannem yaylada kuzineli sobayı yakardı ya da ocaklıkta sobayı yakardı, hani şu eski ocaklar.. Maalesef onu da kullanmaz olduk, ne acı. Bol bol ateşle temas da oldu. Cız bız elimiz kolumuz da nasibini aldı tabi.

Tamam, ateş tehlikeli, o konuda dikkatli olmak lazım da. Benim burada vermek istediğim zaten şuydu; ateşin, dumanın kokusunu içine çekmesi onu hatırına alması ve onunla garcia etkisi ile anılar biriktirmesi, ne kadar önemli.

Fark ettiyseniz müthiş bir zenginlik var ortada. Uyarıcı çok çeşitli. Şimdi bütün bunlar çocuğun zihnini öyle güzel beziyor ki harika bir zihin çıkıyor ortaya,. Çok güçlü bir hayal kurma yetisi, zeka gelişiyor hem de çok ciddi. Zeka derken lütfen Matematik odaklı algılamayalım. Maalesef bizim toplumumuzda bu hep böyle algılandı.

Sonra bu şekilde büyüyen çocuklar, işte sanata da çok meraklı oluyorlar, çok üretken, üretici oluyorlar, bir kere bu kesin, ya da sanat alanında başarmak için çaba gösteriyorlar.

Açıkçası ben çok üzülüyorum apartman çocuklarına. Ah canlarım, bunca güzellik varken her şeyden mahrum kalıp televizyon karşısında beyinleri uyutuluyor., yavruların zihni resmen hain Siyonistler tarafından, onların kuklaları tarafından istenilen şekilde yönlendiriliyor ve istenilen malzemelerle dolduruluyor. Nasıl?  Çizgi filmlerde 25. Kare diye bir olay var. Bunun içerisine gayriahlaki içerikler yerleştiriliyor. Ve masum kuzuların zihni bunları olduğu gibi kaydediyor. Buradan ebeveynlere sesleniyorum. Onları pekala uzak tutamazsınız tvden fakat içeriklerine karar ve kontrol mekanizmasını uygulamak size düşüyor. Vebali de ebeveynlerin boynunda. ALLAH rızası için dikkatli olalım.

Sonra kimse demesin, “Benim çocuğum niye tuhaf?” diye. Sorunu önce kendimizde arayalım. Aklı yeten biziz, karar ve kontrol mekanizması bizde. Onlar sadece bizim dediklerimize inanıyor ve uygulama çalışıyor.

Neyse efendim, paranız varsa şayet, hem kendinizin hem çocuğunuz, ailenizin psikolojik sağlığı için doğal bir ortam oluşturun, temin edin. Mesela bahçeli bir ev olabilir bu, yaylalık, yazlık ev olabilir. Eğer apartman dairesinde oturuyorsanız ve paranız da varsa işte bu şekilde çocuğunuza böyle imkanlar sunabilirsiniz, sizin de hayrınıza olur, rahat bir nefes alıp kendinize gelirsiniz.

Ha maddi durumum o kadar yok derseniz de lisanstayken Bireyle Danışma Uygulamaları dersi hocam Özcan SEZER, çocukların ve bireylerin mümkün olduğunca üç günden fazla evde durmamalarını söylemişti. Yani eğer çocuğunuza park, bahçe, piknik vs. ya da farklı ortam ve materyaller imkanı sunmanız gerçekten çok faydalı olur.

İnşaALLAH faydalı olabilmişimdir. Bana vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Sizleri Rabbime emanet ediyorum…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber