• DOLAR
  6,8679
 • EURO
  7,7693
 • ALTIN
  397,44
 • BIST
  1,1307
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
ÇİRKİN SALDIRI, ÇİRKİN ZİHNİYET
 • 0
 • 310
 • 31 Mayıs 2020 Pazar
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Bazen kasvet bir çığ gibi düşer insanın yüreğine. Çaresi, hiç şüphesiz Kur’an’dır…  “Kalpler ancak Allah’ı anmakla mutmain olur.” Öyleyse kalbinin huzursuzluğundan yakınan muhakkak kalbinin şifasını zikretmelidir. Allah’a davet eden ses de Asr-ı Saadet’ten beri ezan ile kulaklarımızı mest etmektedir. Ezan sesi  kalbi, bedeni, ruhu huzura davet eden sesin göklere değin yankılanmasıdır. Bu çağrı, icabet edenleri huzura eriştiren sestir. Bu sesi duyup “Aziz Allah” diyerek Allah’ın yüceliği karşısında acziyetimizi bildiririz. Hüküm koyan, yaratan, dirilten, tüm canlılar için ölümü var eden Allah-u Teâlâ karşısında boyun eğeriz günde 5 defa fiilî olarak.

‘Bu ezanlar ki ebedi yurdumun üstünde inlemeli’ der İstiklal Şairimiz Mehmed Akif Ersoy. Çünkü ezan sesinin duyulduğu bu belde, İslam’ın en büyük şiarını da göğsünde taşıyor olacak demektir. Ezan bizim kutsalımızdır. Kutsalımıza namahrem eli değilmesine  göz yumarsak, bu topraklar için toprağa düşmüş şehitlerimizin ruhu incinmez mi?

İzmir’de minarelerden ezan yerine çav bela ve birkaç türkü dinletilmesi tüylerimizi ürpertti. Ülke olağanüstü bir durumda iken, salgından ibret almayan bir takım kendini bilmezin, camii merkezi sistemine korsan bir yolla sızması ve ezanların yankılandığı minarelerimizden bu parçaları dinletmesi ve bir de buna bir kesimin destek olması hayrete düşürdü bizleri. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı, suçlular inşaallah cezalarını çekecek. Ancak işin en üzücü yanı gavur ülkelerinde dahi pek çok gavurun yapmaya haya edeceği bir eylemi Anadolu topraklarında yapabilecek zihniyette insanların olması… İşte bu, olayın en üzücü tarafı. En azılı kafirlerin bile belli dönemlerde hürmet ettiği dine saygısı olmayan insanlarla aynı havayı solumak, inanın koronadan çok daha büyük tehlike arzediyor.

Bu kişiler camii hoparlörlerine sızmakla kalmıyor, klavyeleri ile, telefonlarının ekranları ile, buldukları her alet ve fırsat ile saldırıyorlar kutsallarımıza. Bu saldırılarını en hassas dönemlerde bile yapmaktan çekinmiyorlar. Vah ki vah!

Bu rezaleti hiç düşünmeden  sevinç ile sosyal medya hesaplarından  paylaşanlar da dikkat ederseniz  ‘dini değerlerden’ en çok dem vuranlardır. Ezana saygısızlığı alkışlarlar ama sorsanız birilerini kul hakkı yemekle suçlarlar. Tıpkı Allah’ın hükümlerini ihtiva eden Şeriat’ı kabul etmeyip başkalarına şirk dersi vermeleri gibi. Ezan sevgisi bu milletin ortak değeridir. Ezanların yankılandığı minarelerden çirkin sesler yayınlatmak kimsenin haddine değildir.

Yeri gelmişken artık böyle durumlara karşı daha dikkatli olmak elzemdir. Mesela eski usül, her camiiden ayrı ayrı ezan sesi duysak fena mı olur? Ne gerek var ki merkezi sisteme. Her müezzin okur ezanı hoş sadasıyla. Çirkin ses yoktur. Allah’ı zikrettikten sonra, “Allah-u Ekber “ dedikten sonra her ses güzeldir…

Merhum Yahya Kemal’in o güzel ifadesi ile:

‘’ Emr-i bülendsin ey Ezan-ı Muhammedî.

Kâfi değil sadana Cihan-ı Muhammedî.

Sultan Selim-i Evvel’i râm etmeyip ecel,

Fethetmeliydi alemi Şan-ı Muhammedî.

Gök nura gark olur nice yüz bin minareden

Şehbal açınca Ruh-u Revan-ı Muhammedî.

Ervah cümleten görür Allah-u Ekber’i

Akseyleyince arşa Lisan-ı Muhammedî’’

 

Arif Nihat Asya’nın ‘DUA’sı ile yazımı bitiriyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum.

 

‘’ Biz,kısık sesleriz…minareleri,

Sen,ezansız bırakma Allahım!

Ya çağır şurda bal yapanlarını,

Ya kovansız bırakma Allahım!

Mahyasızdır minareler…göğü de,

Kehkeşansız bırakma Allahım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,

Müslümansız bırakma Allahım!

Bize güç ver…cihad meydanını,

Pehlivansız bırakma Allahım!

Kahraman bekleyen yığınlarını,

Kahramansız bırakma Allah’ım!

Bilelim hasma karşı koymasını,

Bizi cansız bırakma Allah’ım!

Yarının yollarında yılları da,

Ramazansız bırakma Allah’ım!

Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü,

Ya çobansız bırakma Allah’ım!

Bizi sen sevgisiz,susuz,havasız;

Ve vatansız bırakma Allah’ım!

Müslümanlıkla yoğrulan yurdu,

Müslümansız bırakma Allah’ım!’’

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber