• DOLAR
  6,8678
 • EURO
  7,8298
 • ALTIN
  399,36
 • BIST
  1,1400

Çıraklara Ahilik Öğrettiler

Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi tarafından kursiyerlere eğitim amacıyla ‘Ahilik ve Şed Kuşanma’adı altında program düzenleyerek esnaflık kültürü anlatıldı

Çıraklara Ahilik Öğrettiler

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ve Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Genel Merkezi (ESTER) işbirliğiyle Türkiye genelinde düzenlenen programın amacı ise Ahilik Kültürünün esnaf camiasına anlatılması, özellikle Çırak, Kalfa, Usta ve Aile ilişkilerinin pekiştirilmesi amaçlanıyor.

Şubat Yapım Tiyatro ekibi tarafından Sezai Yeşilyurt yönetiminde gerçekleştirilen oyunun bazı bölümlerinde okul müdürü yardımcıları ve çıraklık eğitimi alan öğrenciler de yar aldı. Oyunda 1300 lü yıllardaki Ahilik uygulamaları anlatılarak o zamanlar uygulanan ŞED kuşanma törenlerinin bu günkü çıraklık merkezlerinde öğrencilere verilen kalfalık ve ustalık belgeleriyle eş anlamlı olduğu kaydedildi. Kalfa ve usta adaylarıyla birlikte okul idareci ve öğretmenlerinin ilgiyle izlediği oyunda örs üzerinde demir dövülerek, öğrenciye ustalık payesi verildi. Ayrıca ahilik geleneği içinde yer alan Şed Kuşanma, töreni düzenlendi. Esnaf yaşamını ilgilendiren mizansenler de oyun esnasında canlandırılırken oyunun finalinde Papucun dama atılması canlandırıldı.

ŞED KUŞANDILAR

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Remzi Sevim, yaptı. Sevim konuşmasında bu tür kültürel etkinliklerin öğrencilerin dimağlarında kalıcı etki bıraktığına vurgu yaparak öğrencilerin verilen mesajları iyi algılamalarını istedi.  Ahilik konulu şiirlerin okunmasından sonra, Türk Halk Müziği Sunusu, Ahilik Nasihati, Şed Kuşanma Tiyatrosu ile program sona erdi. Okul bahçesinde düzenlenen gösteriye Yeşilyurt Hacı Hasan Kovuk Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü, Müdürü Remzi Sevim, Müdür Yardımcıları, STK Temsilcileri, İşyeri sahipleri, bazı daire müdürleri, Esnaf temsilcileri, Usta kalfa Çıraklar, öğrenciler ve aileleri katıldı.

A.Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber