• DOLAR
  5,7722
  % 0,04
 • EURO
  6,3897
  % -0,16
 • ALTIN
  278,4469
  % 0,19
 • BIST
  96.296
  % 0,95

Cinsel İstismara İlişkin Malatya Barosu’dan Açıklama

Çocuklara yönelik cinsel istismarlara yönelik açıklamada bulunan Malatya Barosu Kadın ve İnsan Hakları Komisyonu başkanı Avukat Memba Kuşcu, “Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar eyleminde bulunan fail ya da faillerin bir an önce tespit edilip bulunarak ve çocuğu mağdur etmeyecek şekilde yargılama yapılıp, fail ya da faillere en yüksek cezalar verilerek adaletin tecelli ettiğini görmek için bu olayın da takipçisi olacağız.” dedi

Cinsel İstismara İlişkin Malatya Barosu’dan Açıklama

Malatya Barosu Çocuk Hakları ve kadın hakları komisyonu tarafında, çocuk istismarlarına dikkat çekmek ve cezaların arttırılması yönünde talepleri iletmek amacı ile açıklama yapıldı. Malatya Barosu Çocuk hakları komisyonu tarafından düzenlenen açıklamada çocukların cinsel istismar ve tacizlere yönelik artışlar gündeme taşınırken, komisyonun açıklamasına Malatya Barosunda bulunan avukatlarda destek verdi. Malatya Barosu Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Av. Şeyda Öztürk Aslan Bu Tür Cinsel Olayların Varlığı Asla Kabul edilemez diyerek şunları söyledi; “Basında yer alan çocuk cinayetlerini ve çocuk cinsel İstismar haberlerini üzüntü ve dehşetle takip etmekteyiz. Bizleri dehşete düşüren bu menfur olayların varlığı kabul edilemez. Dünya üzerindeki tüm çocuklar doğdukları andan İtibaren eğitim, sağlık, barınma. fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi hakların tümüne sahiptir. Çocukların haklarının biz büyükler tarafından savunulacak ve korunacak olduğunu düşündüğümüzde onlara en büyük zararı verenlerin de yine bizler Olduğu gerçeğiyle karşı karşıya kalıyoruz. Bir çocuğun en temel hakkı olan yaşam hakkının elinden alınması kabul edilemez.”

Av. Şeyda Öztürk Aslan açıklamasının devamında, “Dünya üzerinde yaşayan istisnasız her çocuğun sahip olmasını arzuladığımız hakları, diğer bütün haklardan ayıran bir özelliği vardır. O da bu hakların tam bir iradeye sahip olmayan, onun adına karar verenlerin tercihlerini yaşamak zorunda olan çocuklara ait olmasıdır. Her çocuk korunmaya ve her anlamda sağlıklı bir yetişkin olma yolunda atacağı adımlarda desteğe muhtaçtır. Bu desteğin bireysel, ulusal ve Uluslararası çapta tam anlamıyla verilmemesi, emanete sahip çıkılamaması demektir ve telafisi güç hasarlar bırakması kaçınılmazdır. Çocukların cinsel İstismardan korunması sorumluluğu tüm topluma ait bir sorumluluktur. Sorun hepimizin sorunudur. Çözüm ancak sorumluluğu paylaşan tüm kesimlerin üzerine düşeni yapmasıyla sağlanabilir, Çocuğun İstismarı suçunu değerlendirirken dikkate almamız gereken İki unsur bizce çok önemlidir. Bunlardan birincisi önleyici, diğeri İse yargılama sürecinde çocuğun örselenmemesini sağlayacak kaliteli bir yargılama aşaması sağlamaktır. Günden güne artan cinsel istismar olayları toplumumuzu ve bizleri oldukça üzmektedir. Çözüm bu zihniyetlerin değiştirilmesi olduğunu düşünmekteyiz. Bu zihniyet yok olmadıkça toplumumu  gitgide bozulmaya başlayacak ve bu haberler ve olayların çoğalmasına sebebiyet verecektir. Bu kısımda herkese görev düşmektedir. En son yaşanan elim olay olan Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğa cinsel istismar eyleminde bulunan fail ya da faillerin bir an önce tespit edilip bulunarak ve çocuğu mağdur etmeyecek şekilde yargılama yapılıp, fail ya da faillere en yüksek cezalar verilerek adaletin tecelli ettiğini görmek için bu olayın da takipçisi olacağız” ifadesini kullandı.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber