• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Çiftçiyle dalga geçmeyin!

Dondan etkilenen tüm çiftçilere dönüm basina 41 lira 63 kurus destek verilecek

Çiftçiyle dalga geçmeyin!

Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Baser, seçimler öncesinde verilecegi açiklanan destegin komik oldugunu belirterek "Çiftçiyle dalga geçmeyin, bunun vebali agir olur" dedi.

Aksa'yi bir kez daha agir sekilde elestiren Baser "aksa çiftçilere hem baski uyguluyor hem de adeta soyuyor. Borcu var diyerek aboneligi iptal edilen çiftçilerin depozitolari borca sayiliyor ve yeniden abone olmaya zorlaniyor. Bu aksaya dur diyecek kimse yok mu?" diye sordu.

Vahap Güner-Kayhan Inceoglu

Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Baser, kayisi üreticilerine verilecek don desteginin komik bir rakama düsürüldügünü belirterek "çiftçiyle dalga geçmesinler. Findiga dönüm basina 170 lira destek verenler, kayisiya verecekleri 41 lira 63 kurus destekle övünmesinler" dedi.

Malatya'nin en büyük ilçesi Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Baser, seçimler öncesinde vaat edilen kayisi üreticilerine verilecek don desteginin miktarinin dönüm basina 41 lira 63 kurus oldugunu kaydederek "Dag adeta fare dogurdu, hayal kirikligi yasiyoruz. 7 Haziran seçimlerinde destek verilecegi ve paranin bile geldigi söylendi. Seçimlerden bu yana yaklasik 2 ay geçti hala bir kurus ödenmedi. Simdi miktari açikladilar ama ne zaman ödeyecekleri de hala belli degil. Findiga dönüm basina 17 lira destek verildigini ögreniyoruz. Dondan etkilenen ve yilda Malatya ve ülke ekonomisine yaklasik 1 milyarlik katki sunan Malatya kayisi üreticisine ise dönüm basina, en fazla 50 dönüme kadar 41 lira 63 kurus destek yapilacak. Bu destek ÇKS kaydi olan tüm çiftçilere ödenecek. Bu rakam bizce son derece düsük ve komiktir. Findipa dönüm basina 170 lira destek verilirken, kimse kayisiya verilen dönüm basina 41 lira 63 kurus için övünmeye kalkismasin. Bu bizce çiftçiyle dalga geçmektir, alay etmektir" diye konustu.

"BU RAKAMI BEKLEMIYORDUK"

Kayisinin geçmis yillarda da yandigini ve Devletin bundan 4-5 yil önce, alan bazli olarak dönüm basina 150 lira don destegi verirken bu gün verilen destegin adeta sadaka oldugunu ifade eden Baser söyle konustu:

"Seçimler öncesinde bir limit ve rakam sözü verilmedi ama yapilanlar ortada. Bundan 5 yil önce alan bazli 150 lira dönüm basina don destegi vereceksin, ardindan 5 yil geçecek kayisilar yine yanacak ama sen 41 lira dönüm basina destek vereceksin. Dogrusu bunu beklemiyorduk, destek rakami bu olmamaliydi. Bizimle dalga geçtiler, çiftçiyle dalga geçilmez, çünkü bunun vebali çok agir olur. Bu destekle çiftçiler oyuna geldiklerini ve oy avcilarinin tezgahina geldiklerini düsünmektedir. Allah askina bu destek kimin içine siner ki? Kim buna destek diyebilir? Kayisilari yanan çiftçilerimiz zor günler yasiyor, ürünleri iki yildir olmadi, masraf altina girerek borçlandilar. Destek gelecek diye beklerken verilen 41 lira ile sok oldular. Simdi çok sayida çiftçimiz bize basvuruyor ve bu destegi almayacaklarini söylüyorlar."

"EN YÜKSEK 2 BIN 80 LIRA ALACAK"

Kayisiya don desteginden çok sayida üreticinin umudunu kestigini belirten Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Baser "Dönüm basina yapilacak destek tüm ÇKS kaydi olan ve basvuran çiftçilere verilecek. En fazla 50 dönüm arazi sahipleri ve arazi kiralayanlar yararlanacak. 50 dönüm arazisi olan çiftçi en fala 2 bin 80 lira don destegi alacak. Rakam düsük oldugu için çok sayida çiftçi bu destegi almak istemiyor" ifadelerini kullandi.

"AKSA'YA ASLA EYVALLAH ETMEYECEGIZ"

Tarimsal sulamada kullanilan elektrik borçlarinin çiftçileri zor durumda biraktigini ve Malatya'da bu alanda AKSA zulmü yasandigini ifade eden Baser, "AKSA zulmü ve baskisi devam ediyor. Daha üç gün önce AKSA'ya 30 bin lira yatiran çiftçilerimiz var. 1990 Yilinda elektrik abonesi olurken 40 lira depozito yatiran çiftçinin, borcu var denilerek depozitosu borcuna tahsil edilerek abonelikleri iptal ediliyor. Depozito yatirmak için 1990 da birkaç keçi koyun satarak abone olan çiftçinin aboneligi borcu var denilerek iptal ediliyor. Ondan sonra da borcunu git sifirla öde, ondan sonra gel 700-1000 lira arsinda yeniden abone olmak için depozito yatir, yeni abone ol gel elektrik al. Yoksa agacin kurumus, kayisin yanmis önemli degil bunlar için. Bu zulüm degil de nedir? Bunun adi özel bir sirkete vatandasi soydurtmak degil midir? AKSA'nin bu zulmünden kurtulmak için 3 gün önce 30 bin lira elektrik borcu yatiran çiftçilerimiz var. Çiftçinin tarimsal sulama aboneligini hangi hakla iptal ediyorsun. Size bu hakki kim verdi? AKSA'ya sesini çikarmayan siyasilerimizi göreve davet ediyoruz" ifadelerini kullandi.

"AKSA TRAFOLARI DEVIR ALMIYOR"

25 yil önce yatirilan depozitolari borca sayarak abonelikleri iptal eden AKSA'ya dur demek için harekete geçtiklerini kaydeden Mehmet Baser, konuyu yargiya tasiyacaklarini vurgulayarak söyle devam etti:

"Yillar önce köylü bir araya gelmis trafo almis, elektrik direkleri dösemis arazisini sulamak için harcama yapmis. AKSA gelip trafoyu devir almiyor. Gel devir al görevini yap, ondan sonra da üzerine düsen yükümlülükleri yerine getir. Devir almadigi trafodan elektrik parasini ise zorla tahsil ediyor. Benim bahçemde de elektrik trafosu var. AKSA bu trafoyu devir alana kadar hiçbir görevlisini bahçeme sokmayacagim. Artik AKSA'ya eyvallah etmeyecegiz. Hakkimizi sonuna kadar arayacagiz."

"BÜYÜKSEHIR MI, BÜYÜK BELAMIDIR ANLAYAMADIK"

Malatya'nin Büyüksehir olmasiyla birlikte özellikle ilçeye bagli köylarda yol basta olmak üzere su ve kanalizasyon gibi sorunlarin yasandigina isaret eden Battalgazi Ziraat Odasi Baskani Mehmet Baser "Büyüksehir olacagiz diye çok sevinmistik. Ama bu sevincimiz simdi büyük bir bale ile karsi karsiya oldugumuzu gösteriyor. Ilçeye bagli köy mahalle yollari gerçekten bakimsiz bir halde.Nereye gitsek yol diyorlar, su diyorlar, kanalizasyon ne olacak diye dert yaniyorlar. Toplulastirma da büyük sorunlar var. Bunlari nasil çözülecek bilemiyorum ama bu Büyüksehir basimiza büyük bir bela olacak gibi görünüyor" diye tamamladi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber