• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,05
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70

Çiftçinin Yüzü Güldü

Malatya’nın en büyük ovalarından birisi olan Çerkez yazısı ve Malatya ovasının büyük bir bölümünü sulayan Çat Barajındaki su seviyesinin yükselmesi barajdan sulama amaçlı yararlanan çiftçileri sevindirdi

Çiftçinin Yüzü Güldü

Geçtiğimiz yıl su seviyesinin önemli ölçüde düşmesi nedeniyle özel olarak kurulan 3 adet dalgıç pompasıyla sulama kanalına su verilerek bir nebze de olsa kuraklığın giderilmesine çalışılan çat barajındaki su seviyesinin bu yıl yüksek olması üreticileri sevindirdi. Diğer yandan su seviyesinin artması su kalitesini de artırarak Alabalık üretiminin de artmasına sebep oldu.

SULAMA ALANINDA SIKINTI YAŞANMAYACAK 

Geçen yıl su seviyesinin normal kotun altına düşmesi ile sulama kanallarında sıkıntı yaşanmış, dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin de destek vermesi ile baraj gölüne 3 adet dalgıç pompası kurularak kanallara kısmen su verilmişti. Malatya bölgesinde yaklaşık 15 bin hektar alanı sulayan Çat Barajı’ndaki su seviyesinin bu yıl son yılların en yüksek seviyesine ulaştığını belirten yetkililer barajın sulama alanında bu yıl sıkıntı yaşanmayacağı beklentisi içinde olduklarını belirttiler. Bölgedeki çiftçiler ise bu yıl bölgeye yağan yoğun kar yağışları dolayısıyla, Şerefhan deresi başta olmak üzere kaynak sularının bu yıl fazla olmasının baraj suyunun artmasına neden olduğunu ifade ettiler.

ALABALIK ÜRETİM TESİSLERİ SAYISI ARTTI

Barajdaki suyun yükselmesi ve çoğalan sudaki oksijen seviyesinin artması ise baraj gölü üzerindeki alabalık havuzlarının artmasına neden oldu. Suyun soğukluğunun ve oksijen oranının yükselmesinin Alabalık üretimine olumlu katkı sağladığını ifade eden balık yetiştiricileri, “Barajdaki suyun kalitesi su çoğalınca yükseldi. Dağlardaki kaynaklardan gelen sular barajdaki oksijen seviyesine olumlu katkı sağladı. Bu da hem balıkların daha iyi gelişmesine hem de etlerinin daha kaliteli olmasına sebep oldu. Barajımızda yetiştirilen alalıkları ise öncellikle baraj kenarındaki lokantalar tercih ediyor” diye konuşarak memnuniyetlerini ifade ettiler.

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber